Zoom Q2n jest najnowszym pomysłem firmy znanej z produkcji popularnych rekorderów dźwięku. Jest klasycznym przykładem “odwrotnej innowacyjności” – o ile dźwięk zazwyczaj był dodatkiem do obrazu (w kamerach i aparatach fotograficznych) tak w tym przypadku obraz jest dodatkiem do dźwięku.

Poprzez zamianę priorytetów funkcjonalności urządzenia, otrzymaliśmy coś co może stać się hitem dla tysięcy muzyków prezentujących swój mniejszy czy większy talent na portalach video.

Zoom Q2n jest kolejnym efektem prób wejścia japońskiego producenta na rynek kamer sportowych. Rynku tego firma nie podbiła, ale za to rozwinęła koncepcję czegoś co na pewno odpowie na potrzeby wielu użytkowników – rekorderów dźwięku z możliwością zapisu obrazu. O ile prezentowany na naszych łamach Zoom Q8 nadal jest kamerą z rozbudowanym modułem audio (podobnie jak konkurencyjny Sony HDR-MV1) to Q2n wydaje się być na nowo przemyślaną ideą łączącą zalety typowej kamery internetowej i rekordera dźwięku.

Urządzenie jest raczej przeznaczone dla muzyków i blogerów. Jego potencjał filmowy jest skromny, choć jak widać na prezentowanym poniżej filmiku całkiem akceptowalny. Zapis obrazu Full HD lub HD odbywa się przez szerokokątny obiektyw o jasności f/2,0 o polu obrazu obiektywu 16.6 mm (ekwiwalent dla małego obrazka). Mamy również możliwość skokowej zmiany FOV – (×0.75 / ×0.85 / ×1.00 / ×1.30 / ×1.50). Kamerka używa kodeka MPEG-4 AVC/H.264 w kontenerze MOV. Matryca 1/3 cala, 3 Mpix.

Zoom Q2n ma wbudowaną parę stereo w układzie X/Y o kącie rozstawu 120º nagrywające dźwięk 24 bit/96 kHz w formacie .wave. Pozwala nagrać dźwięk o ciśnieniu do 120 dB SPL (uderzenie w bęben) o sile wejścia –∞ do +39 dB. Poziom sygnału regulować możemy typowym dla Zoomów pokrętełkiem. Q2n może być również stosowany jako zwykły rekorder dźwięku. Ma liniowe wejście służące do podłączenia mikrofonu lub miksera i oczywiście wyjście słuchawkowe. Zapis na kartach mikro SD/SDHC/SDXC o pojemności do 128 GB. Przez USB można je podłączyć do komputera. Zasilany jest dwiema bateryjkami AA pozwalającymi na nagranie do 3 godzin w zależności od wybranej jakości video. Jest gwint do statywu.

Poza tym:

 • możliwość wyboru 10 opcji “Scene” – zależnie od warunków oświetleniowych i tryb Auto.
 • nagrywanie “za jednym naciśnięciem guzika”
 • kolorowy wyświetlacz LCD 1,77″
 • tryb HD i FHD (720p i 1080p)
 • bitrate 24 Mbps
 • filtr Lo-cut
 • wbudowany głośniczek
 • klatkaże 30 kl/sek i 24 kl/sek zarówno dla HD jak i FHD (podejrzewam że to raczej 23.978 kl/sek ze względów “prądowych” w europejskich warunkach – choć trzeba to sprawdzić )
 • wyjście HDMI do podłączenia telewizora (NTSC i PAL)
 • kompatybilne z  USTREAM, Flash Live Media Encoder,
  Skype i inne.
 • Może być używne jako webcam.

Dostępny od grudnia 2016, cena 160$