Rzeczywistość wirtualna i filmy 360° jeszcze niedawno były ciekawostką do zabawy. Obecnie obie techniki tworzenia i odtwarzania obrazu stały się najbardziej “hot” wyzwaniem dla producentów sprzętu. Przyszłość robi się teraz.

Z-Cam S1 jest najnowszą propozycją firmy ImagineVision z Chin (a skąd by inaczej) umieszczoną na indiegogo.com. Mimo “startupowej” proweniencji, firma ma w swoim dorobku produkt funkcjonujący już na rynku – Z Camera E1 Mini 4K – minikamerę sportową z wymiennymi obiektywami w systemie MFT.

Z-Cam S1 jest zintegrowaną profesjonalną kamerą VR składającą się z czterech zsynchronizowanych sensorów o wspólnie kontrolowanym balansie bieli i ekspozycji. Kamera kręci w 6K z klatkażem 30 kl/sek i 4K przy 60kl/sek.

Najbardziej poważny zestaw VR GoPro Omni składa się z sześciu kamer Hero4. Z-Cam wymyślony jest inaczej. Zbudowany jest z tylko czterech kamer, ale z zamontowanymi wysokiej jakości obiektywami fisheye, by uzyskać szersze pole widzenia. Efektem jest urządzenie kompaktowe i solidne.

Filmy nagrywane są na 4 kartach SD, ale kamera jest również zaopatrzona w cztery wyjścia HDMI do podglądu i wyjście Ethernet do szybkiego transferu plików. Przez nie również użytkownicy mogą również ręcznie kontrolować wszystkie ustawienia zestawu lub po prostu wcisnąć guzik nagrywania i zostawić ustawienia parametrów automatyce aparatu.

Korpus jest całkowicie metalowy, co ułatwia chłodzenie i pozwala na nagrywanie do 120 minut bez przerwy z jednego ładowania akumulatora. Sprzęt ma 4 kierunkowe mikrofony.

Szczegółowa specyfikacja tutaj.

Rozwinięciem kamery Z-Cam S1 ma być model Z-Cam SP1 Pro, który ma w założeniu mieć większe matryce (MFT) dla uzyskania lepszej jakości obrazu i zwiększenia możliwości nagrywania przy gorszych warunkach oświetleniowych. Inne są również obiektywy – iZugar o kącie widzenia 220° – co ma polepszyć sklejanie obrazów 360.screen-shot-2016-10-10-at-12-28-53-pm-768x438

Firmowe oprogramowanie sklejające ImagineVision ma się opierać na Facebookowym open-source’owym algorytmie. Software jest zoptymalizowany dla S1. Dostępny będzie w grudniu w cenie 1 499$, choć w preorderze można go zamówić na Indiegogo za 749$. (obecnie materiały z Z-camów mogą być sklejane w dowolnym do tego przeznaczonym programie)

Z-Cam S1 można zamówić na Indiegogo za 1 999$, nad czym warto się zastanowić bo w sprzedaży detalicznej będzie kosztować 2 499$. Nie wiadomo kiedy dostępny będzie Z-Cam SP1 Pro.

Poniżej próbki możliwości Z-Cam S1. Firma udostępniła również pliki źródłowe

(źródła: www.newsshooter.com, www.indiegogo.com, www.z-cam.com)