VILTROX EF-E to kolejny produkt stający w szranki z Metabonesem. Mierzy od razu wysoko – pozwala na montaż elektronicznych obiektywów EF do body Sony z mocowaniem E.

Jak wiadomo powszechnie, doskonałość obiektywów Canona (EF) okupiona jest w pełni elektroniczną przysłoną. Aby z nimi pracować na innych aparatach, trzeba mieć łączniki (telekonwertery, reduktory, czy zwykłe przejściówki) elektroniczne. Z jednej strony to ból, z drugiej wysoka poprzeczka dla chcących konstruować coś na Canony – jeśli już inwestują w elektronikę to można mieć nadzieję, że zainwestują w pozostałe elementy i jakość tylko na tym zyska.

viltrox

Chińska firma Viltrox, na rynku optycznym od 2007 roku, wypuściła reduktor ogniskowej (speedbooster inaczej, choć tę nazwę zastrzegł Metabones) rozjaśniający obiektyw o 3 podziałki i redukujący ogniskową o 0,71. Co istotne, przy jednoczesnym zachowaniu elektronicznej kontroli przysłony i przekazujący sygnał autofocusa.  O Viltroxie już pisaliśmy – mają ciekawe pomysły i niezłe ceny.

Z dodatkowych danych:

  • optyka: 4 soczewki w 4 grupach
  • wymiary: 65×28 mm
  • kompatybilność aparatów: Sony NEX-5C/C3/5N/F3/5R/6/7K/FS700VG20/VG900
  • kompatybilność obiektywów: Canon EF
  • Cena nieznana, ale zapewne niezbyt wygórowana.