Jak ktoś się nie naumie porządnej pracy rzemieślniczej, zawsze może zostać artystą. Emanacją artyzmu w branży obrazkowej jest powrót do technik pierwotnych. Jedną z nich jest fotografia otworkowa. A jak fotografia to również i film. Firma Thingyfy może nam w tej konwersji pomóc.

Thingyfy

Dla zupełnie nie wiedzących o co chodzi – obiektyw nie musi być zbudowany z soczewek. Aby powstał obraz rzutowany na podłożu (w naszym przypadku matrycy) wystarczy przepuścić światło odbite od obiektu przez małą dziurkę – i tak jak w Camera Obscura na naszej matrycy pojawi się obraz. Cała filozofia! Jest tylko jeden problem – otworek nie ma przysłony, bo sam nią jest.

Thingyfy zaproponowało więc użytkownikom obiektyw otworkowy Pinhole Pro z przysłoną i to od za niespełna 50$ (co jest poważną alternatywą dla produktów ZeroOptik kosztujących od 1000$ w górę)

Thingyfy

Obiektyw Pinhole Pro ma ogniskową 50 mm i pozwala na zmianę wielkości otworka w 8 rozmiarach – od 0,1 mm do 0,8 mm w dosyć sprytny sposób – po prostu ma wewnątrz mimośrodowe tarczki z różnymi otworkami. Zazwyczaj tego typu wynalazki składają się z zestawu zaślepek z różnymi dziurkami, które się wymienia, chcąc uzyskać efekt zmienności przysłony.  Thingyfy zamknął kilka otworków w jednej obudowie. Obiektyw wykonany jest z aluminium i ma mechanizm zmiany średnicy dziurki. Co ciekawe, ma również przedni gwint 58 mm do mocowania filtrów.

Thingyfy

Nikon D750 + Pinhole Pro (foto: Searing)

Jak twierdzi producent otworek 0,8 mm pozwala na na korzystanie z podglądu na żywo przy słabym  oświetleniu.

Thingyfy

Obiektyw jest aktualnie na Kickstarterze. W zamyśle ma być produkowany w następujących wersjach mocowań:  Canon EOS/EF, Nikon F, Sony A, Sony E, Fuji X, Micro 4/3 (MFT) i Pentax K. Sony E będzie droższe.

Thingyfy

Nikon D750 + Pinhole Pro (foto: Searing)

Jak to w przypadku Kickstratera jest – im wcześniej zamówicie, tym więcej bonusów dostaniecie, a cena będzie niska (wspomniane 50$) docelowo obiektyw ma kosztowac 179$.

A jakie są efekty pracy z takim obiektywem? Sami zobaczcie: