Ciekawostka. Największy i najpoważniejszy producent filmowych Steadicamów, po prostu  – Steadicam w pełnym tego słowa znaczeniu – swój ostatni produkt wystawił na Kickstarterze. Steadicam Volt jest ostatnim przebłyskiem geniuszu Garreta Browna – wynalazcy Steadicama jako takiego.

Wynalazca nazwał swój produkt po prostu: The Best Electronic Handheld Stabilizer, czyli Najlepszym Elektronicznym Ręcznym Stabilizatorem. Użyteczność? Do smartfonów!

Reakcja na Kickstarterze była natychmiastowa – w trzy dni projekt osiągnął na zbiórce 100 tysięcy $! Dla przemysłowego kolosa był to prosty test skuteczności potrzebnych projektów. Innowacyjność jak widać się opłaca!

Steadicam Volt jest elektronicznym stabilizatorem do smartfonów, jednak znacznie różni się od gimbali, gdyż swoje działanie opiera nie na silnikach, a na systemie przeciwwag (symulowanej bezwładności pod kontrolą obsługującego) pozwalającym na perfekcyjną stabilizację bez prądu.

Steadicam Volt

“Bezwładność i wyczucie” – jak twierdzi Garrett Brown są wystarczające do pracy z Voltem. Problemem gimbali jest mechanika silników. Podczas pracy z urządzeniami z sensorami CMOS ruch gimbala znacznie potęguje efekt rolling shutter. Steadicam Volt rozwiązuje to dwoma różnymi trybami pracy – Sportowym i Filmowym.

Steadicam Volt

Tryb Sportowy (Sport Mode) służy do filmowania obiektów poruszających się szybko lub gdy wykonujemy szybkie ruchy.

Tryb Filmowy (Movie Mode) do bardziej płynnych i wolniejszych ruchów.

6070a0c06f2c338c93e285ff7da066e7_original

Steadicam Volt jest kompaktowy, składany (do rozmiarów dużej kieszeni) ma akumulatory na ośmiogodzinna pracę. Daje radę z każdym smartfonem o wadze od 100 do 200 gramów i o wymiarach od 58 do 80 milimetrów.

Steadicam Volt

Specyfikcja:

• lekki, składany
• Obsługa przez aplikację na iOS i Androida, dla precyzyjnego wyważenia
• Kontrola haptyczna Symulowanej Bezwładności (prawie magia)
• Podwójny system kontrolny dla nowicjuszy i wyjadaczy
• Akumulatory Li-ion
• Bluetooth
• Pracuje również bez baterii

Cena – na Kikcstarterze obecna cena – 139$. Zapewne z czasm wzrośnie.

Od czasów Merlina (odpowiedź Steadicama na rozwój videodslr – bodaj pierwszy mały, poręczny stabilizator używany przez pionierów filmowania lustrzankami) wiele się zmieniło w branży stabilizacyjnej. Gimbale podbiły serca użytkowników, niemniej nadal klasyczny mechaniczny Steadicam cieszy się niezmiennym szacunkiem. Szkoda, że Volt obsługuje tylko smartfony, niemniej z drugiej strony jakość filmów z komórek zaczyna przypominać jakość profesjonalną, a produkcje na Vimeo czy YT zaczynają wyprzedzać poziomem realizatorskim produkcje telewizyjne.

 

(źródło: cinema5d.com, kickstarter.com)