Bez slidera w videodslrowaniu ani rusz. Częstym pytaniem w dyskusjach o tym urządzeniu jest pytanie o długość. Lepiej wybrać krótszy czy dłuższy? Ciekawe rozwiązanie zaproponowała włoska firma ShooTools swoim Slider Modula 3 w 1.

Slider Modula 3 w 1 jak sama nazwa wskazuje jest sliderem modularnym. Ale nie do końca w takim rozumieniu jak się spodziewamy. Jak wiemy, slider musi być idealnie gładki, żeby nam kamera nie skakała. Minimalna skaza na szynie i już otrzymujemy denerwujące „hop” w ujęciach. Nie da się więc wydłużyć szyny – spoina zawsze będzie powodować skoki. Na czym polega więc modularność Slider Modula 3 w 1?

Slider Modula

Jak wiemy slider to nie tylko szyna. Poza nią jest wózek, odbojnice – z obu stron i nóżki, które do nich dokręcamy. Dopiero całość daje nam w pełni funkcjonalny slider.

Slider Modula

 

 

Modularność Slider Modula 3 w 1 polega na najprostszym z możliwych rozwiązań: w zestawie slidera ShooTools znajdują się trzy szerokie na 84 mm szyny (o długościach: 40,80, 150 cm), które dowolnie wymieniamy, przekładając wózek i odbojnice z nóżkami z jednej do innej szyny.

Wózek ma łożyskowane kółka i pozwala na montaż dowolnej głowicy z gwintem 3/8″. Nośność do 20 kg.

Slider Modula

Firma ShooTools nie daje jednak za wygraną i namiastkę modularności jakiej się spodziewamy również wprowadziła. Szyny możemy łączyć specjalnymi klemami. Co prawda nie nadaje się to do prowadzenia płynnej jazdy kamerowej, ale już do timelapsów jak najbardziej (przy założeniu, że ominiemy podczas skokowej jazdy łącze szyn).

Slider Modula

Do slidera możemy dodać firmowy silnik wraz z kontrolerem.

Slider Modula

Cena w promocji na stronie ShooTools styczeń 499 € (cena regularna 899 €)

Trzeba przyznać, że pomysł genialny w swej prostocie. Każdy znany mi slider jest skręcany, więc nic nie stoi na przeszkodzie, żeby można było do posiadanych wózków i odbojnic z nóżkami używać szyn rożnej długości. Minusem jest tylko konieczność kupowania zestawu, a nie pojedynczych szyn.

(źródło: www.provideocoalition.com)