Slider to jedno z „must have” filmowca. Jest wiele pomysłów na to urządzenie. Nam wypada się tylko z tego cieszyć. Kolejna innowacja idzie z firmy Bluebird.

Slider Bluebird tym się równi od pozostałych, że jest podwójny. Co znaczy, że można nim filmować z kamerą umieszczoną na sliderze, jak i pod sliderem. Sprytne.

Slider Bluebird

 

Zmiana ustawienia sprzętu do ujęć z góry i z dołu na sliderze to często kilkadziesiąt długim minut przestawiania całego zestawu statywów, nóżek i akcesoriów. W Bluebird pomyśleli o tym, bym cała sprawę ułatwić.

Firma rozwijała swój pomysł ostatnie sześć lat i doszli do dosyć oczywistego wniosku, że najlepiej zrobić tak, żeby do wózek slidera pozwalał na filmowanie na wózku jak i pod wózkiem. Proste? Tak, ale pociąga za sobą kilka skutków.

Slider to jak wiemy szyna – i tu pojawia się problem – nie ma jak zamontować sprzętu pod szyną. Pierwszym zatem pomysłem było skonstruowanie odpowiedniej szyny. Szyna Bluebird składa się z dwóch rozstawionych szeroko prętów połączonych sztywno poprzeczkami. Pomiędzy szynami mamy pustą przestrzeń, dzięki czemu wózek slidera jest odsłonięty zarówno z góry jak i z dołu. Teraz tylko wystarczy zamontować odpowiedni wózek i mamy rozwiązanie problemu.

Slider Bluebird

I tu kolejna innowacja: wózek Bluebird. Nietypowy, bo obracany. Kamerę montujemy do głowicy jak na każdym wózku, tyle że jego środkowa część jest obrotowa. Do ujęć z góry jest w pozycji tradycyjnej, gdy chcemy filmować z „perspektywy żaby” – obracamy kamerę na wózku w osi prostopadłej do kierunku ustawienia szyn. Cała filozofia. Kamera jest pod wózkiem. Jeśli kamera ma zamontowane akcesoria dodatkowe, przeciwwagi zrównoważą ewentualne przechyły. Obrotowy element ma oczywiście blokadę.

Slider Bluebird

Slider Bluebird ma długości 75, 100, 150 cm.

Tego typu rozwiązanie ma minusy dla potencjalnych klientów – cena. Materiały muszą być wysokiej klasy – aby zachować sztywność układu, a sam wózek też musi być odpowiednio wykonany. Przybliżony wydatek na slider Bluebird 6 000 €

Niemniej Bluebird liczy na wsparcie crowfunderów. Za kilka dni zaczyna się zbiórka. Cel 90 100 €.

Szczegóły tutaj.