ShooTools AutoPan to coś w rodzaju głowicy, pozwalającej dodać ruch obrotowy do dowolnego slidera, wózka, czy innego istniejącego narzędzia.

Zwykły slider ma dzisiaj praktycznie każdy. Dlatego wielu użytkowników szuka rozwiązań, by móc pójść dalej i zamienić prostą szynę w namiastkę systemu motion control. Wiele firm sprzedaje silniki i sterowniki do swoich sliderów. Nie zawsze jednak oferują one wszystkie potrzebne funkcje. W takich sytuacjach może się przydać osobna głowica, którą zsynchronizujemy z ruchem slidera. Właśnie czymś takim jest ShooTools AutoPan.

Sercem urządzenia jest procesor, który pozwala na zaprogramowanie dowolnego ruchu w oparciu o klatki kluczowe, a następnie odtworzenie go. Może on być odtworzony w określonym czasie lub w oparciu o informacje na temat położenia. Te ostatnie uzyskiwane są dzięki lince, którą mocujemy na przykład do końca slidera. W ten sposób ShooTools AutoPan wie kiedy jest na jego końcu, a kiedy w środku i dopasowuje do położenia swoje ruchy według wcześniejszych ustaleń.

Jednym słowem, jest to rozwiązanie proste i uniwersalne – zadziała z każdym sliderem. Pomogą w tym uniwersalne gwinty na górze i dole modułu, pozwalające na umieszczenie go właśnie między wózkiem slidera a głowicą czy kamerą.

ShooTools AutoPan można kupić za 700 lub w zestawie z dobrej klasy sliderem za 2337. Dla zagranicznych filmowców to bardzo rozsądna cena, u nas w podobnej kwocie możemy kupić system Foton Varanus. Co prawda nie założymy go do każdego slidera, ale ze względu na dwa silniki znajdzie on zastosowanie przy wielu innych rodzajach ujęć, których AutoPan nie zrobi. Nam pozostaje się cieszyć konkurencją na rynku i możliwością wyboru.

O innych pomysłowych rozwiązaniach firmy ShooTools pisaliśmy również tutaj.