Najpopularniejszymi zestawami bezprzewodowymi firmy Sennheiser jest seria 100 G3. Można przyjąć, że dzieje się to z dwóch powodów – zapewniają bardzo dobrą jakość audio oraz są relatywnie tanie.

„Setki” tak naprawdę są linią startową produktów producenta. Sennheiser seria 300 oraz 500 jest mniej popularna wśród filmowców z racji braku odbiorników przenośnych, częściej ją można zobaczyć w wózkach dźwiękowych. Seria 2000 bardzo często jest używana w telewizjach. Dostępny jest przenośny odbiornik, ale z powodu ceny nie jest aż tak powszechnie popularna.

Możemy przypuszczać, że cena nowego produktu jest wysoka, ale do tego powrócimy pod koniec. A co jest takiego ciekawego w odbiorniku Sennheiser EK 6042? Przede wszystkim jest zdolny odbierać sygnał z nadajników analogowych (seria 100, 300, 500, 2000 z kompanderem HDX; seria 3000, 5000 z kompanderem HiDyn+) oraz cyfrowych (serii 9000). Drugą ciekawostką jest zakres częstotliwości, na których jest w stanie odbierać sygnał, czyli od 470 do 654 MHz (pasmo o szerokości 184 MHz). Dla porównania szerokość pasma dla wszystkich „setek” G3 to tylko 42 MHz. Co to oznacza? Możemy przykładowo posiadać dwa nadajniki na różne pasma, więc jesteśmy bezpieczniejsi w razie potencjalnych zakłóceń od nadajników cyfrowej telewizji naziemnej.

Kolejnym atutem przedstawianego odbiornika jest najbardziej zaawansowana konstrukcja wśród odbiorników true-diversity, minimalizująca ryzyko „drop’ów” związanych z chwilowymi zanikami sygnału. Następną ciekawą rzeczą jest, że powyższy odbiornik jest podwójny, czyli równocześnie i niezależnie odbiera sygnał z dwóch odbiorników. Konstrukcja nadajnika pozwala na pracę stand-alone (z użyciem adaptera), montaż w kamerze. Można go również zamontować w specjalnej bazie, dedykowanej do rejestratora Sound Devices 688, gdzie zyskujemy możliwość sterowania odbiornikiem, z poziomu rejestratora. Równocześnie możemy wybrać czy nadajnik „wypluwa” z siebie sygnał analogowy czy cyfrowy AES3.

Niestety te wszystkie plusy i zalety są okupione ceną, która wynosi ponad 15 tys. zł. Oczywiście jest to bardzo dużo, ale z drugiej strony za produkt najwyższych lotów trzeba zapłacić. Rozmawiałem z paroma kolegami, którzy mieli okazję zapoznać się z odbiornikiem Sennheiser EK6042 i wszyscy opisywali go w samych superlatywach. Tylko ta cena….