Już niedługo zaprezentujemy nową serię – premium – tutoriali “Rozkminiamy DaVinci”. Tym, którzy dołączyli do nas niedawno lub którzy jeszcze nie odkryli pierwszej serii, przedstawiamy mały przegląd dotychczasowych odcinków.

Odcinek 1 MEDIA POOL – wszystko o Media Pool, czyli jak zacząć pracę w DaVinci Resolve. Podstawa, której poznanie pozwoli nam nie zniechęcić się do programu. Wielu kończy zabawę z DaVinci w momencie, kiedy nie wie jak właściwie “to się je”, a wystarczy obejrzeć kilkuminutowy odcinek.


Odcinek 2 MODUŁ EDIT (cz. I) – Do dziś wielu kojarzy DaVinci jedynie z obróbką koloru. A od bardzo długiego czasu program stał się kombajnem postprodukcyjnym. W tym odcinku zaczynamy poznawać montażowe możliwości Resolve.


Odcinek 3 PLAYBACK – Czyli co zrobić, żeby w miarę sprawnie przeglądać naszą pracę. Odtwarzanie w trakcie pracy (playback) w DaVinci jest często wyzwaniem dla początkujących. W tym odcinku dowiemy się, gdzie znajdują się wszystkie “dziurki”, do których trzeba zajrzeć i jak w nich pogmerać, aby praca z programem nie była powodem łez rozpaczy.


Odcinek 4 MODUŁ EDIT (cz. II). Narzędzia Montażysty – Kontynuacja odcinka 3, czyli prezentacja narzędzi, którymi może dysponować montażysta pracujący na DaVinci. Trochę tego jest.


Odcinek 5 MODUŁ EDIT (cz. III). Narzędzia Montażysty (Automaty) – Dalej o montażu w DaVinci. Tym razem narzędzia specjalne – automaty ułatwiające pracę montażyście.


Odcinek 6 TIMECODE – Krótki opis do czego służą pojawiające się w wielu miejscach cyferki – timecode. Jak je odczytywać, do czego służą, o czym informują i jak z nimi pracować. Trochę matematyki na poziomie podstawówki, a duże udogodnienie w pracy.


Odcinek 7 MODUŁ COLOR (cz. I). Budowa modułu COLOR – Niecierpliwi zaczynają od tego odcinka, ja polecam jednak wszystkie po kolei. Ale skoro już tak się przykleiło do DaVinci, że to “program do koloru” – niech będzie. Tutaj poznamy strukturę modułu COLOR i z czego się składa – z jakich narzędzi, jakich zakładek, do czego służą i kiedy ich używać. Jest też trochę o LUTach.


Odcinek 8 MODUŁ COLOR (cz. II). Krzywa tonalna – W tym odcinku poznajemy krzywą tonalną – narzędzie do wirtuozerskiej obróbki tonalnej. Dużo się dzieje, bo narzędzie niezwykle ważne.


Odcinek 9 MODUŁ COLOR (cz. III). Krzywe koloru – Krzywe z poprzedniego odcinka to dopiero wstęp do krzywych DaVinci. Program ma bardzo rozbudowany panel posługujący się narzędziem do remapowania wartości tonalnych i kolorystycznych naszego kadru. Tu poznamy krzywe pracujące na modelu HSL – genialne rozwiązanie dla kolorystów i bardziej ambitnych filmowców!


Odcinek 10 MODUŁ COLOR (cz. IV). Maski zakresu – Pierwszy odcinek poświęcony maskom, czyli narzędziom do poważnego gradingu. O ile wcześniej zajmowaliśmy się poznawaniem korekty globalnej, podstawowej, służącej do utrzymania przede wszystkim prawidłowego koloru w naszym filmie, teraz przechodzimy do etapu drugiego, kreatywnego wykorzystywania koloru. Maski służą do pracy selektywnej. To dzięki nim, z ujęć w słoneczny dzień zrobimy ponure nocne kadry, a z klatek, na których ledwo widać niebo, zrobimy kadry jakbyśmy kręcili tuż przed burzą.

(Przyznaję, że sam nierzadko zaglądam do “Rozkminiamy”. Nie dość, że nabijam odsłony 😉 to jeszcze utrwalam sobie wiedzę. Co i Wam polecam.)