Zapraszamy na następny odcinek naszej serii – Rozkminiamy DaVinci Resolve 12.

Będzie to pierwszy specjalny odcinek serii, którą niedawno zaczęliśmy. Tym razem omówimy kwestię podglądu. Podgląd to podstawa komfortowej pracy filmowca. Nie ma nic gorszego niż „skaczący” timeline, rwanie filmu i stopklatki w najmniej odpowiednich momentach. W DaVinci mamy wiele opcji „upłynnienia” naszej pracy. Zarówno na poziomie całego filmu jak i poszczególnych klipów. Warto przyjrzeć się wszystkim możliwościom programu mającym na celu ułatwienie naszej pracy. W tym specjalnym odcinku postaram się omówić znane mi sposoby. Jeśli coś pominąłem – z chęcią uzupełnię – gdyż wiedzy, tak jak pamięci komputera nigdy za dużo.

Zapraszam!

Resolve jest powszechnie uznanym programem do korekcji kolorystycznej, a od niedawna również programem montażowym. Jego wersja darmowa, co prawda zubożona jest o kilka funkcji (w szczególności tych które są związane z produkcją filmów 3D) i filtrów (motion blur i odszumianie), ale nawet w tej postaci potrafi zadowolić najbardziej wyrafinowanych filmowców. Opcje związane z korekcją kolorystyczną są wręcz legendarne – i te akurat są w pełni dostępne w wersji bezpłatnej.

Program nie jest intuicyjny i z początku wydaje się trudny w obsłudze, ale kilka lekcji i uważnego słuchania wystarczą, by „złapać” mechanizm jego działania. W tym właśnie będziemy chcieli pomóc, w „rozkminieniu” Resolve.

Poszczególne odcinki postaramy się publikować regularnie, kilka razy w tygodniu. Każdy z nich poświęcimy jednemu zagadnieniu, od podstaw – z jakich modułów składa się program, jakie narzędzia ma do dyspozycji montażysta i na czym polega korekta barwna. Co kilka odcinków regularnych, będziemy również publikować odcinki bonusowe, czyli skupione na jednym bardzo specyficznym problemie – opcje prerenderu, co to jest timecode, jak kasować klipy z timeline’u, jak zrobić bleach bypass czy też kluczować w DaVinci.

Mam nadzieję, że osoby, które do tej pory nic nie wiedziały o programie – dowiedzą się wiele, a osoby, które już znają DaVinci – odświeżą swoje wiadomości. A jeśli uznają, że popełniliśmy jakieś błędy, podzielą się wiedzą i pomogą doskonalić nasze tutoriale.

Ci, którzy mają Resolve, a nie wiedzą co z nim zrobić – niech go włączają. Ci, którzy go nie mają, niech go zainstalują. Do pobrania z blackmagicdesign.com.