Dużym ułatwieniem w pracy ze wszelkimi aplikacjami jest korzystanie ze skrótów klawiszowych. Internetowi naukowcy i maturzyści korzystają najczęściej z Ctrl+C i Ctrl+V. Łatwo zapamiętać.

My, filmowcy, niestety musimy mieć w głowie znacznie więcej tych skrótów. W samym DaVinci są ich dziesiątki.

Dużym udogodnieniem są zatem odpowiednie klawiatury z przyciskami fabrycznie dopasowanymi do określonej aplikacji. Niestety ich cena również jest odpowiednia, rzędu kilkuset złotych. A klawiatura powinna być raczej dobrem ogólnodostępnym i kiedy musimy ją wymienić, nie powinno to zrobić budżetowej dziury w naszej kieszeni.

Rozwiązaniem są zatem naklejki na klawisze. I to odpowiednio rozrysowane i skomponowane – ze względu na częste używanie klawiszy funkcyjnych: Shift, Control, Alt.

Jedną z ofert, specjalnie wymyśloną dla użytkowników DaVinci Resolve pracujących na Windowsach, jest zestaw naklejek na klawisze Russa Hollanda – angielskiego filmowca, producenta, operatora i reżysera. Warto na nie zwrócić uwagę, bo najczęściej w ofercie są naklejki na klawiatury Maca, trochę inne.

Naklejki Russa są wydrukowane na winylu, dzięki czemu nie ścierają się pod palcami i mają układ wykorzystujący piktogramy DaVinci – dla łatwiejszego rozpoznania określonej funkcji.

Kosztują 9£ (plus 2,5£ za znaczek pocztowy). Zamawiać można na fejsie (www.facebook.com/lwksstickers) lub na stronie Russa. Są łatwe do naklejenia i pasują do większości klawiatur. (Polecam klawiatury z płaskimi, niewklęsłymi klawiszami).

Jestem perfekcjonistą i moje naklejki musza być perfekcyjne. Feedback od użytkowników pozwala mi na stałe ich poprawianie – mówi Russ. – Naklejki są są drukowane na winylu – nie wyblakną. Mają bardzo dobry adhezyjny klej – nie odpadną od klawiszy. Są “zakodowane” w odpowiednich kolorach, więc łatwo je rozpoznać. Naklejki DaVinci obsługują zarówno panel montażowy jak i kolorystyczny.

Russ robi również naklejki do aplikacji Lightworks.