Pytanie o zakup sprzętu jest jednym z najczęstszych, jakie pojawiały się i pojawiają na forum, stąd też zdecydowałem się zebrać najpopularniejsze zastosowania sprzętu filmowego i umieścić je w tabeli wraz z różnymi pułapami cenowymi. Ze względu na częste zmiany na rynku, artykuł ten będzie odświeżany mniej więcej trzy razy w roku – w lutym po CES i CP+, w maju po NAB oraz w październiku po Photokinie i Cinec.

Edycja 2 – maj 2015.

Właściwe rekomendacje zostały zebrane w tabeli poniżej. Zanim jednak do niej przejdziemy – krótkie omówienie poszczególnych kategorii i priorytetów, jakie brałem pod uwagę przy doborze.

  1. Filmy fabularne, reklamy teledyski. W tej kategorii najwyższym priorytetem była filmowość obrazu, jak również dobry kodek, pozwalający na zaawansowaną manipulację obrazem oraz spełniający telewizyjne normy emisyjne. Na ostatnim miejscu znalazły się poręczność i ergonomia pracy, bo te nie są aż tak ważne przy kręceniu w kontrolowanych warunkach. Również zachowanie na wysokich iso nie było zbyt ważnym czynnikiem.
  2. Dokumenty i reportaże typu „run and gun”. Tutaj priorytetem jest jeden (może być niewymienny) obiektyw do wszystkiego, dobry tor audio oraz akceptowalny obraz na wysokich czułościach. Mile widziana jest też stabilizacja, autofocus i możliwość nagrywania bez ograniczeń czasowych. Obraz natomiast nie musi być przesadnie filmowy, nie ma też ogromnego parcia na kodek wysokiej jakości, często ważniejsze jest, żeby na jednej karcie zmieściło się dużo materiału.
  3. Imprezy okolicznościowe. Częściowo lista wymogów pokrywa się z poprzednią kategorią, aczkolwiek tutaj założenie jest takie, że pracuje się zwykle w dwie osoby i jest nieco więcej czasu/możliwości jeśli chodzi o np. zmianę obiektywu czy możliwości doświetlenia. Osoby nagrywające śluby solo mogą się posiłkować punktem 2.
  4. Użytek prywatny, rodzinne wyjazdy. Sprzęt w tej kategorii musi być mały, poręczny, radzić sobie z filmowaniem z ręki i robić też zdjęcia.
  5. Filmowanie przyrody. Niszowa kategoria, w zasadzie sprowadzająca się do „odpowiednio długiej lufy” i filmowania w 4K (żeby móc jeszcze mocniej dokadrować ewentualne ujęcie przy wypuszczaniu materiału w HD)

Poniżej druga edycja naszego tabelarycznego poradnika. Pamiętajcie, że nie należy go traktować jak ostatecznej wyroczni, każdy ma indywidualne potrzeby, często niemieszczące się w przedstawionych poniżej schematach.

Uwaga na koniec – ceny sprzętu cały czas się zmieniają, promocje pojawiają się i znikają, stąd też czasem propozycja może minimalnie wykraczać poza budżet.

poradnik v2