Jest wiele programów do czyszczenia nagrań. Część istnieje jako plugin’y czy wbudowane funkcje do większych narzędzi, a cześć występuje jako niezależne oprogramowanie. Ale chyba najbardziej zaawansowanym i najpopularniejszym jest Izotope RX5, sprzedawany obecnie w dwóch wersjach – Standard oraz Advanced.

Tuż po Świętach, a dokładnie 20-tego kwietnia, nastąpi premiera szóstej wersji produktu Izotope. Niestety producent na chwilę obecną nie podaje wiele szczegółów. Nie wiemy które dokładnie funkcje będą w wersji tańszej, a które w droższej. Ale podglądając zamieszczone do tej pory filmy, możemy dostrzec jakie nowe funkcje będą w najnowszej odsłonie.

Nowością jest „Dialogue Isolate” wyłuskujący głos z nagrania. Na poniższym filmie możemy zobaczyć jak to działa. Na pewno jest to bardzo ciekawe narzędzie, choć w prezentowanym filmie można usłyszeć też powstałe artefakty dźwiękowe po czyszczeniu nagrania.

Kolejną funkcją, która została pokazana więcej jest „De-bleed” – działa ona bardzo interesująco, ale niestety głównie jest przewidziana do pracy stricte studyjnej, nad materiałem muzycznym.

Możemy też dostrzec, że dodane będą moduły „De-wind” – likwidacja dźwięków podmuchów wiatru,”Breath Control” – usuwanie oddechów, „De-ess” – usuwanie sybilantów, „De-rustle” – usuwanie szumu mikrofonu, „Mouth De-click” – usuwanie niechcianych dźwięków ust.

Na pewno atmosfera została przez producenta podgrzana, ale jest wiele pytań, które póki co zostają bez odpowiedzi. Czy jakość działania algorytmów się poprawi? Osobiście przesiadałem się z wersji trzeciej do piątej i skok jakościowy był. Jak będą działać poszczególne moduły? Przykładowo moduł usuwania pogłosu „De-reverb” sprawdza się dużo gorzej, niż nadzieje które w nim pokładałem.

Na pewno jest teraz promocja. Kupując RX5 obecnie dostaniemy darmowy upgrade do wersji RX6 oraz ceny są niższe. Wersja Standard kosztuje 299$ (zamiast 349$), Advanced 799$ (zamiast 1199$). Możemy też nabyć poszczególne moduły jako wtyczki za 99$ (regularna cena 129$) czy też pakiet RX Post Production Suite za 999$ (zamiast 1499$), zawierający dodatkowo zestaw zaawansowanych narzędzi przydatnych przy zgraniach RX Final Mix, RX Loudness Control, Insight. Oczywiście dla obecnych klientów są dodatkowe zniżki.

Czy warto zakupić? Na pewno warto obserwować sytuację. Kiedy producent ogłosi co będzie zawarte w poszczególnych wersjach, będziemy mogli lepiej dobrać wersję do naszych potrzeb. Tak samo należy przypuszczać, że w momencie wprowadzenia szóstej wersji będzie dostępne w pełni działające demo, pozwalające sprawdzić działanie programu (poza zapisem i eksportem plików). Oczywiście trzeba pamiętać, że fizyki nie da się oszukać. Tak jak mając auto z poduszkami powietrznymi nie możemy zapominać o bezpiecznej jeździe, tak samo nie każde nagranie da się uratować. Tak więc, zgodnie z zasadą „shit in – shit out”, starajmy się nagrać jak najlepiej, niż myśleć później o naprawie 😉

DaVinci