Chińska firma Genustech, znana z produkcji akcesoriów do kamer, dodała do swojej oferty klatkę do Hero5 – ostatniego produktu GoPro. Warto się jej przyjrzeć, bo to naprawdę ciekawy pomysł.

Klatka Genus GoPro5 nie tylko chroni kamerkę przed uszkodzeniami i rozszerza możliwości zmocowania dodatkowych akcesoriów, ale pozwala również na dokręcenie filtrów. Jak wiemy, filtr jest największym przyjacielem filmowca, bo jest to w zasadzie jedyny dostępny nam sposób kontroli naświetlenia.Genus

Kochamy kamerki sportowe. Mocowane na kaskach, samochodach, rowerach czy dronach pozwalają uzyskać fantastyczne ujęcia niemożliwe do otrzymania zwykłymi kamerami czy też filmującymi aparatami.

Jest tylko jeden problem związany z tymi kamerkami. Proces naświetlania, a co za tym idzie plastyki obrazu – tak zwanego “looka”.

O ile automatyka i możliwości nastawcze kamerek sportowych pozwalają swobodnie je używać w niezbyt skomplikowanych warunkach oświetleniowych – przy równomiernym świetle i małym kontraście jak na przykład bezsłoneczne plenery – kłopot się zaczyna gdy mamy nadmiar światła. Wiele ujęć, fantastycznych pod względem ostrości i rozdzielczości niestety ma kilka poważnych defektów – intensywne prześwietlenia nieba, chmur, czy innych osłonecznionych elementów planu, nadmiernie stroboskopowy zapis ruchu wynikający z szybkiego czasu ekspozycji i bardzo dużą głębię ostrości. Są to konsekwencje tego, że kamerki sportowe kompensują nadmiar światła skracaniem czasu ekspozycji lub domykaniem przysłony.

Jeśli nasza pasja filmowa ogranicza się do rejestracji własnych wyczynów sportowych, by pochwalić się nimi na fejsie – nie ma problemu. Gorzej, gdy nasza twórczość ma znamiona poważnej pracy i chcemy by oglądający zachwycali się naszą produkcją i chcieli nam za nią zapłacić. Źle zrobione, niefilmowe ujęcia wmontowane w dobrze nakręcony film temu nie sprzyjają.

Klatka Genus rozwiązuje to zagadnienie. Jej konstrukcja polega na dodaniu w części czołowej gwintowanego mocowania filtrów, o średnicy 52 mm. Dzięki temu do malutkiej kamerki możemy dodać dowolny zestaw filtrów ND, połówkowych, polaryzacyjnych czy kreatywnych, np. Cokina. Mamy również możliwość zamocowania odpowiedniej osłony przeciwsłonecznej chroniącej obiektyw przed bocznymi zaświetleniami.

Naturalnie wykrój klatki nie zasłania gniazd kamerki, a dodatkowe gwinty 1/4″ i akcesoria montażowe dają nam możliwość instalowania dodatkowych urządzeń (jak np. lampę czy mikrofon)

Co ważnie, cena nie jest zabójcza (klatki do niektórych aparatów potrafią kosztować tyle co niezły obiektyw) – tylko 49$

Klatka do GoPro Hero5 jest kolejnym produktem z linii klatek. W ofercie znajdują się również klatki do Hero3, 3+i 4