Fujifilm XT-2 to nowy bezlusterkowiec z filmowymi ambicjami. Gdybyśmy chcieli zastosować retorykę agresywnego marketingu, jest to miażdżąca odpowiedź na produkty konkurencji.

Fujifilm XT2 ma 24,3 megapikselową matrycę X-Trans™ CMOS III bez filtra dolnoprzepustowego. Czujniki w matrycach X-trans nie są ułożone w tradycyjny, systematyczny układ Bayera, tylko według bardziej przypadkowego wzoru, co pozwala na uzyskanie większej czułości, lepsze odwzorowania koloru i zmniejszenie mory.

Aparat pracuje w formacie APS-c, w 4K (właściwie UHD – 3840×2160) przy bitrate 100 Mbps (zapis MPEG-4 AVC / H.264) 24, 25, 30 kl/sek. Co oczywiste również w FHD, ale do 60 kl/sek.

Do powstania obrazu 4K aparat wykorzystuje powierzchnię całej matrycy 6K. Ma gniazdo micro HDMI, które wysyła nieskompresowany sygnał 4:2:2 z 8-bitową kompresją, co pozwala stosować zewnętrzne rekordery, oraz wyjście USB 3.0.

Zakres czułości od 200 do 12800 ISO, w trybie rozszerzonym od 100 do 512 00 ISO. Do podglądu służy 2.36 punktowy wizjer OLED odświeżany z prędkością 100 fps i ruchomy 1.62 punktowy ekran LCD – obsługa ustawień za pomocą joysticka i pokrętła. W trybie filmowym aparat ma funkcję focus-peaking i zebrę.

Aparat ma magnezową obudowę i jest pogodoodporny – pozwala pracować w deszczu i przy temperaturze -10°C. Niestety nie ma stabilizacji sensora.

Do istotnych filmowych funkcji można jeszcze dodać filmowanie w płaskim, niskokontrastowym profilu F-log rozszerzającym zakres dynamiczny nagrania.

XT2 ma również zestaw LUTów symulujących klisze Fuji (PROVIA/Standard, Velvia/Vivid, ASTIA/Soft, CLASSIC CHROME, PRO Neg.Hi, PRO Neg.Std, Black & White, Black & White+Ye Filter, Black & White+R Filter, Black & White+G Filter, Sepia, ACROS,ACROS+Ye Filter, ACROS+R Filter, ACROS+G Filter) – co trzeba przyznać jest ciekawym pomysłem oszczędzającym czas postprodukcji leniwym filmowcom.

Fujifilm XT2 ma ograniczenia czasowe w trybie filmowym. Klip 4K może trwać maksymalnie 10 min. i około 15 min. w Full HD – w celu niedopuszczenia do przegrzania. Czas trwania klipów można wydłużyć do 30 minut instalując Vertical Power Booster.

Ciekawostką jest jeszcze usunięcie oddzielnego przycisku filmowania, jego funkcję przejął dwupoziomowy przycisk spustu migawki.

Do Fujifilm XT2 pasują obiektywy Fujinon z mocowaniem X.

Szczegółowa specyfikacja tutaj

EDIT: jak zwrócił w komentarzu uwagę Miras94, Fujifilm XT2 będzie kosztował 1599,95 dolarów za samo body i 1,899.95 dolarów w zestawie.

(źródła: thevideomode.com, eoshd.com, fujifilm.com)