Przy okazji tak dużych targów jak NAB uwagę w pierwszej kolejności przyciągają wielkie premiery. W tym roku targi „ukradł” Blackmagic Design, swoje dorzucił też Panasonic. W cieniu głośnych premier pozostają małe firmy, niszowe produkty dopiero czekające na odkrycie, a w tym przypadku także pewna bardzo interesująca funkcja zaimplementowana w nowej kamerze Sony, modelu X180.

Technologia ta polega na synchronizacji działania filtra szarego o zmiennej gęstości z działaniem przysłony. Gdy przymykamy przysłonę, filtr się otwiera, a gdy otwieramy, filtr szary wycina nadmiar światła, w obu przypadkach praktycznie idealnie zachowując ekspozycję. A zatem jedynym czynnikiem jaki się zmienia jest głębia ostrości. Możliwość jej regulacji w trakcie ujęcia jest nowym interesującym środkiem wyrazu, a my jesteśmy niezmiernie ciekawi jego potencjalnych kreatywnych zastosowań, tym bardziej gdy trafi także do kamer z większymi niż X180 matrycami.

Póki co kilka zdań na temat tej funkcji oraz demonstrację jej działania udało się zarejestrować ekipie Cinema5D, zapraszamy do oglądania:

 

Amadeusz Andrzejewski