Edelkrone WING, podobnie jak niektóre wcześniejsze produkty tej firmy, próbuje na nowo „odkryć” filmowy slider. Tym razem jednak nie są pierwsi.

O identycznie wyglądającym urządzeniu produkcji chińskiej firmy CAME-TV pisałem niecałe dwa miesiące temu. Oczywiście nie musi to oznaczać, że ktoś od kogoś ściągał. Z całą pewnością natomiast sprawia to, że chętnie spojrzę na Edelkrone WING mając jako odniesienie istniejący już na rynku konkurencyjny produkt.

Idea jest prosta – zamiast typowej dla sliderów szyny, w WING-u zastosowano dwa solidne ramiona, które dzięki synchronicznemu ruchowi zapewniają dokładnie taką samą jazdę po linii prostej, jak w przypadku bardziej klasycznych rozwiązań. Lista wad i zalet takiego podejścia do tematu jest identyczna jak w przypadku wspomnianego na początku produktu konkurencji.

Po pierwsze – nowy „slider” może być znacznie krótszy, zachowując jednocześnie duży zakres ruchu. To bardzo ułatwia transport i przechowywanie. Druga niewątpliwa zaleta to fakt, że składane ramie znacznie rzadziej wejdzie nam w kadr niż długa, nieruchoma szyna. Będzie to szczególnie odczuwalne przy ruchu kamery w osi przód-tył. Dzięki małemu rozmiarowi możemy za to ramię tego typu mieć na stałe zamocowane miedzy nogami statywu a głowicą i nie sprawi ono w takiej konfiguracji specjalnych problemów w transporcie.

Jeśli chodzi o wady, to największą jest konieczność zamocowania ramienia na statywie, podczas gdy klasyczny slider możemy po prostu położyć (lub postawić na nóżkach) na stole czy podłodze. Oprócz tego nie będziemy mogli zastosować mocowania slidera na dwóch statywach czy też dodatkowych ramion stabilizujących (takich jak na przykład te). Wszystko to może być źródłem potencjalnych problemów ze stabilnością.

Choć muszę przyznać, że przy łącznym zakresie ruchu wynoszącym 40cm akurat Edelkrone WING powinien być od tych problemów całkowicie wolny. Dla porównania CAME-TV Folding Arm ma zakres ruchu wynoszący 70cm i tam brak dodatkowego podparcia może być bardziej odczuwalny.

Pozostałe parametry nowego slidera przedstawiają się następująco:

  • udźwig: 1,5kg
  • masa własna: 0,54kg
  • wymiary: 147 x 45 x 66mm
  • regulacja oporu / blokada ruchu
  • mocowanie z gwintem 1/4” po stronie aparatu i 3/8” po stronie statywu

Edelkrone WING będzie dostępny od września. Sugerowana cena to 220€ + VAT.