W poprzednich dwóch częściach naszego cyklu, dotyczącego dźwięku, skupiliśmy się na podstawowych parametrach mikrofonów. Oczywiście to nie wszystkie ich atrybuty, ale z punku widzenia przeciętnego filmowca nie ma potrzeby dokładnego zagłębiania się w pozostałe. Znając typy przetworników dziś skupimy się na powszechnym podziale mikrofonów.

Podział nasz zależny jest od zastosowanego przetwornika, ale także obejmuje praktyczną sferę zastosowań konkretnych typów mikrofonów. Oczywiście jest umowny, a często jest tak, że dany mikrofon znajduje zastosowanie w całkiem innym polu, aniżeli jest początkowe założenie.

Mikrofon wokalny

Pierwszym typem mikrofonu, który każdy zna, a na pewno widział (chociażby na ekranie telewizora 😉 ), jest mikrofon wokalny (występuje też określenie wokalowy).

Głównym jego zastosowaniem jest przetwarzanie ludzkiego głosu (czy to mówionego, czy śpiewanego). Z racji sposobu jego użytkowania, gdy najczęściej jest trzymany w dłoni użytkownika, możemy spotkać określenie ręczny bądź doręczny.

Znakomita większość takich mikrofonów posiada wkładkę dynamiczną. Sporadycznie możemy spotkać mikrofony z wkładką pojemnościową, ale wtedy najczęściej stosuje się je do śpiewu. Bardzo często posiadają one wbudowany „resor” oddzielający wkładkę od niechcianych dźwięków, które występują podczas użytkowania. Poniższe zdjęcie przedstawia najpopularniejszy mikrofon tego typu, Shure SM58.

Shure SM58 – mikrofon wokalny (nota bene nie sprawdzający się zbytnio podczas zastosowań reporterskich).

Mikrofon reporterski

Specjalną odmianą takich mikrofonów, jest mikrofon reporterski. Wyróżnia się on głównie znacznie dłuższą rękojeścią od typowych mikrofonów. Służy to dwóm celom – można bez problemu zamontować kostkę z logotypem stacji oraz reporter może zbliżyć mikrofon bliżej ust rozmówcy bez zbytniego podnoszenia ręki (mniej też zasłania ręką rozmówcę). Poniżej na zdjęciu mikrofon reporterski Sennheiser MD 46.

 

 

Mikrofon reporterski Sennheiser MD 46

Mikrofony instrumentalne dynamiczne

Czasem bardzo zbliżone wyglądem do mikrofonów doręcznych, są mikrofony instrumentalne dynamiczne. Przykładowo klasyczny mikrofon instrumentalny Shure SM57 (zdjęcie poniżej), przewidziany głównie do przetwarzania dźwięku pieców gitarowych oraz instrumentów perkusyjnych, można łatwo pomylić z mikrofonem wokalnym.

Shure SM57

 

Co ciekawe, niektórzy czasem stosują je do innych zastosowań, niż zostały pierwotnie przewidziane, z bardzo dobrym efektem.

Dużo trudniej pomylić mikrofon instrumentalne dynamiczne, które posiadają inny kształt. Na zdjęciach poniżej przykładowy mikrofon do bębna centralnego (stopy) Senneheiser E602-II oraz tomów i werbla perkusji Sennheiser E-604:


Oczywiście występują też inne wyspecjalizowane mikrofony instrumentalne, różniące się przeznaczeniem, konstrukcją oraz sposobem mocowania do instrumentu. Producentów jest wielu i każdy proponuje inne rozwiązania. Przykładowo firma DPA proponuje takie urządzenia dla skrzypiec i gitary.

Strony: 1 2