Zwiastun wesela – pierwsze kroki

Odpowiedzi 1 - 9 odpowiedzi (z 9 łącznie)
 •  adaszet 
  Participant

  Odpowiedzi: 6

  Tematów: 7

  chat

  #262979

  Heja!
  Jakiś czas temu zostałem poproszony przez znajomą fotografkę o zrobienie filmu z wesela pewnej pary. Ja nie miałem doświadczenia, pieniądze bardzo liche (koniec końców wyszedłem na kilkanaście złotych na +), a i w ostatnim czasie jeszcze brakowało mi czasu na wszystko. Mimo to zgodziłem się, zabrałem kolegę do pomocy i oto efekt w postaci zwiastunu całego filmu:
  https://youtu.be/t12hQOaJdQk
  Zdaję sobie sprawę z kilku błędów:
  – dźwięk przy przysiędze (ksiądz nas wykiwał nie używając wtedy z mikrofonów i musieliśmy radzić sobie z naszymi Rode’ami na aparatach (+20db), a odszumianie solidnie zniekształcało głos)
  – za mało ‘ładnych’ przebitek  (z zewnątrz kościoła, z wewnątrz, z sali, z okolicy itp.)

  Z racji, że to pierwszy taki klip to byłbym wdzięczny za podpowiedzenie i konstruktywną opinię 🙂
  Pozdrówki!

   marcinogi7 
  Participant
  4 pts

  Odpowiedzi: 276

  Tematów: 18

  chat

  #262999 Score: 1

  Nuda, starszna nuda.

  Kolory – klapa – a u nas takie fajne poradniki o korekcji koloru 🙂 Mój iphon’e na automacie to lepiej pociągnie – naprawdę.
  Steady buja w każdym możliwym ujęciu :/
  Przepaleń to tyle, że aż szkoda wymieniać :/
  W przysiędze lepiej słychać słowa księdza –  naprawdę ciężko to uzyskać :/
  Wystarczyło jakikolwiek rejestrator dać pod głośnik i byłoby lepiej, a najlepiej wpiąć rejestrator pod wzmacniacz.
  Bałbym się usłyszeć cały dźwięk z kościoła  :/
  Trochę ciekawie wyszły ujęcia pod światło przy tańcu. ale pewnie zrobiłeś je nieświadomie 🙂

  Ogólnie co do montażu  dałbym te plenery o wiele wcześniej, całość skrócił o połowę, i nie jechał całego filmu na slow-mo.

  Całość 1,5/10

  //EDIT
  Aaa i timelapse zoom’uje się w zła stronę :/ (Ale przynajmniej jest! 🙂 )

   stdanielo 
  Participant
  2 pts

  Odpowiedzi: 66

  Tematów: 6

  chat

  #263004 Score: 1

  Ja chyba jakiś inny film oglądałem, bardzo mi się podobał, w dobie wszystkich takich samych, ten epatował spokojem, a przy tym oddawał klimat wesela i ślubu, fajne ujęcia z przysięgi. Nie zwracaj uwagi na powyższy komentarz i rób spokojnie dalej filmy, kasę możesz za to brać przyzwoitą. Powodzenia

   adaszet 
  Participant

  Odpowiedzi: 6

  Tematów: 7

  chat

  #263008 Score: 0

  Nuda, starszna nuda.

  Kolory – klapa – a u nas takie fajne poradniki o korekcji koloru 🙂 Mój iphon’e na automacie to lepiej pociągnie – naprawdę.
  Steady buja w każdym możliwym ujęciu :/
  Przepaleń to tyle, że aż szkoda wymieniać :/
  W przysiędze lepiej słychać słowa księdza – naprawdę ciężko to uzyskać :/
  Wystarczyło jakikolwiek rejestrator dać pod głośnik i byłoby lepiej, a najlepiej wpiąć rejestrator pod wzmacniacz.
  Bałbym się usłyszeć cały dźwięk z kościoła :/
  Trochę ciekawie wyszły ujęcia pod światło przy tańcu. ale pewnie zrobiłeś je nieświadomie 🙂

  Ogólnie co do montażu dałbym te plenery o wiele wcześniej, całość skrócił o połowę, i nie jechał całego filmu na slow-mo.

  Całość 1,5/10

  //EDIT
  Aaa i timelapse zoom’uje się w zła stronę :/ (Ale przynajmniej jest! 🙂 )

  Hej marcinogi7! Dzięki za krytykę, doceniam 🙂
  1. Kolory faktycznie odbiegają od ideału, nie mówię, że nie, bo sam nie jestem z nich zadowolony i jeszcze dużo pracy przede mną. Na pewno przed następnym przerobię te poradniki (ba, przed kolorowaniem całości je ogarnę).
  2. Steady w moim mniemaniu powinno trochę zabujać. Dopiero byłaby nuda, gdyby wszystkie ujęcia były na glide’ach statyczne.
  3. Apropos dźwięku – odsyłam do pierwszego postu. Cała reszta mszy, która była normalnie do mikrofonu brzmi idealnie. Podejrzewam, że albo nie naładowali sobie baterii do bezprzewodowego mikro, albo w ogóle takiego nie posiadają 😉
  4. Plenery wcześniej? Dlaczego? Tak przynajmniej zachowałem chronologię tego, co się działo.
  5. Odnośnie nudy – wyszedłem z wnioskiem, że lepiej zwolnić, odrobinę przynudzić i zachować w tym wszystkim wspomnienia młodych, niż nawrzucać nie wiadomo ile przebitek, zrobić teledysk i nic z nie zostawić z emocji jakie im towarzyszyły.

  Jak masz przykłady swoich idealnych trailerów ślubnych to byłbym wdzięczny jeśli je tu podrzucisz – lepiej będzie mi zrozumieć Twoje spojrzenie.

  Ja chyba jakiś inny film oglądałem, bardzo mi się podobał, w dobie wszystkich takich samych, ten epatował spokojem, a przy tym oddawał klimat wesela i ślubu, fajne ujęcia z przysięgi. Nie zwracaj uwagi na powyższy komentarz i rób spokojnie dalej filmy, kasę możesz za to brać przyzwoitą. Powodzenia

  Dzięki wielkie!

   the_watcher 
  Participant
  4 pts

  Odpowiedzi: 488

  Tematów: 48

  chat

  #263016 Score: 1

  No aż się musiałem zalogować… Choć tu rzadko zaglądam, odkąd zepsuli forum tym layoutem.

  Akurat podzielam w 100% zdanie marcinogi7, bo biorąc się za robotę trzeba ją zrobić porządnie… albo wcale.

  To, co mnie najbardziej razi to:

  • nagminne stosowanie slow-mo, tam gdzie ono nic nie wnosi (dobrze wyglądają zwolnienia szybkiego ruchu, a jak wolny ruch się spowalnia to właśnie wychodzi nuda/znużenie; dodatkowo jest to efekt, tutaj mocno nadużywany, przez co wrażenie jest odwrotne do zamierzonego)
  • przepalenia kompletnie nieokiełznane, albo w tle albo na sukni albo i tu i tu; materiał przez to wygląda jak ze starego VHSa
  • nieopanowany balans bieli, na oczepinach wszystko niebieskie od ledów, w plenerze zażółcone od słonka
  • w plenerze problemy z ostrością, której ewidentnie nie możesz znaleźć
  • za mało materiału na ciekawy montaż, albo należy skrócić wszystko wydatnie
  • brak zbliżeń i detali, które urozmaiciłyby obrazek lub pokazały emocje, brak też interakcji z ludźmi, czuć jakiś dystans
  • momenty z fotografami i kamerzystami w kadrze powinny być wycięte (nie piszę o świadomym użyciu LCD aparatu podczas pleneru)
  • no i stabilizator ruchu, jakim jest glidecam, zdecydowanie służy do stabilizowania, a nie de-stabilizowania; nie sugeruję żebyś używał stabilizatora jako statywu – ujęcia powinny być dynamiczne i w ruchu, ale nie rozbujane; jak chcesz roztrzęsiony efekt, niczym ujęcie reportera z linii frontu, to kręć z ręki (takie ujęcie może nawet pasować do gwałtownych ruchów, np. rzucania kieliszków, za którymi kamera nie zdążyła)
  • no i generalnie, może od tego należało zacząć, brak pomysłu na opowieść

  Pooglądaj sobie skróty od Michała Smagora, (który zresztą prowadzi świetne kursy filmowania), myślę że nie znajdziesz tam zbyt wielu błędów o których tu piszemy.

   adaszet 
  Participant

  Odpowiedzi: 6

  Tematów: 7

  chat

  #263017 Score: 0

  Dzięki za podpowiedzi.
  Slow-mo było zastosowane na całej długości, bo taki urodził mi się w głowie od początku plan po usłyszeniu piosenki. W innych pewnie tego bym nie zastosował.
  Z przepaleniami, czy balansem macie rację, my bad.

  Jeżeli chodzi o film Michała – kurde, 1/3 (jak nie połowa) materiału stanowią przebitki z przygotowań do ślubu. To ma być skrót/relacja/zwiastun z wesela, czy tego, co się działo przed nim? Trochę nie ogarniam takiego podejścia.
  PS. Nasi młodzi nie życzyli sobie kamery (ani fotografa) na przygotowaniach, dlatego film rozpoczyna się wejściem do kościoła.

  Raz jeszcze dzięki za wskazówki:)

   Camera87 
  Participant
  2 pts

  Odpowiedzi: 6

  Tematów: 2

  chat

  #263018 Score: 1

  Jeśli chodzi o Mnie to nie wygląda Mi ten klip jako Twoje pierwsze nagranie, tym bardziej zdanie “zabrałem kolegę do pomocy” dodatkowo mówi że kolega też musiał Mieć jakieś pojęcie o nagrywaniu.
  Mówiąc że nie wygląda Mi to jako jedna z Twoich pierwszych realizacji Mam na myśli pozytywne odczucie, ponieważ ogólnie całość podoba Mi się, tym bardziej że Młoda Para jak zapłaciła Ci stawkę kilka razy Mniejszą niż u profesjonalisty to wydaje Mi się, że są zadowoleni z efektu.

  Fakt zgodzę się z Moimi przedmówcami odnośnie przepaleń i ogólnej całej “otoczki” tego klipu, lecz jak tak wygląda Twoje pierwsze nagranie , lub początki realizacji zleceń weselnych to naprawdę nie jest źle.  Widzę również wykorzystanie dobrej klasy sprzętu, co też Mnie zastanawia czy aby na pewno są to pierwsze realizacje 🙂

  Z kościołem przy przysiędze się nie martw, jest to rzecz prosta i zrozumiała do wyjaśnienia klientowi, w Mojej karierze trafiłem raz na takiego księdza, który nie wykorzystał mikrofonu przy przysiędze. Fakt była wówczas szybka reakcja na to aby ten dźwięk ładnie wyprowadzić, lecz jednak nie jest to to samo gdy Mamy dźwięk ściągany bezpośrednio z mikrofonu/ głośnika.
  Odnośnie balansu bieli na sali i na plenerze to za bardzo nie rozumiem wypowiedzi poprzednika, skoro na sali świecą niebieskie ledy i wszystko jest niebieskie, to co w takiej sytuacji Mam robić? doprowadzać biel do bieli i czerń do czerni? nie jest to film produktowy opłacany za grube pieniądze i puszczane w spotach reklamowych, tylko jest to film weselny, w którym Mamy klienta płacącego 1tys zł za realizację filmu szukając najtaniej -> najładniej (gdzie doskonale wiemy że tak się nie da) lub klientów jak we wskazanym filmie wyżej gdzie płacą i wymagają.

  Nie wyobrażam sobie sytuacji abym za 1 tys zł zabierał sprzęt o wartości np. 20tys zł wykorzystując, slidery, krany, drona, oświetlenie itp.
  jak również nie wyobrażam sobie sytuacji abym za zlecenie za 8tys zł nie wykorzystał w pełni potencjału sprzętu który się posiada.

  ps. też  się zalogowałem tutaj do tego postu, nie logując się od Dawna i przyznam rację ta nowa “skórka” strony jest okropna, przez kilka dni ciężko było się odnaleźć.

   stdanielo 
  Participant
  2 pts

  Odpowiedzi: 66

  Tematów: 6

  chat

  #263035 Score: 0

  Pooglądaj sobie skróty od Michała Smagora, (który zresztą prowadzi świetne kursy filmowania), myślę że nie znajdziesz tam zbyt wielu błędów o których tu piszemy.

  Ja kiedyś sobie oglądałem i nie ujmując nic z profesjonalizmu, to po drugim miałem wrażenie, że mają checkliste jak kręcą, co nie uważam, za zły pomysł, ale jak już wcześniej napisałem, film adaszet mam swój styl, co jest teraz unikatowe. Mam prośbę do adaszet, żebyś podał set użytego sprzętu, aż jestem ciekaw, no wyszło naprawdę nieźle.

   adaszet 
  Participant

  Odpowiedzi: 6

  Tematów: 7

  chat

  #263036 Score: 0

  Jeśli chodzi o Mnie to nie wygląda Mi ten klip jako Twoje pierwsze nagranie, tym bardziej zdanie „zabrałem kolegę do pomocy” dodatkowo mówi że kolega też musiał Mieć jakieś pojęcie o nagrywaniu.
  Mówiąc że nie wygląda Mi to jako jedna z Twoich pierwszych realizacji Mam na myśli pozytywne odczucie, ponieważ ogólnie całość podoba Mi się, tym bardziej że Młoda Para jak zapłaciła Ci stawkę kilka razy Mniejszą niż u profesjonalisty to wydaje Mi się, że są zadowoleni z efektu.

  Fakt zgodzę się z Moimi przedmówcami odnośnie przepaleń i ogólnej całej „otoczki” tego klipu, lecz jak tak wygląda Twoje pierwsze nagranie , lub początki realizacji zleceń weselnych to naprawdę nie jest źle. Widzę również wykorzystanie dobrej klasy sprzętu, co też Mnie zastanawia czy aby na pewno są to pierwsze realizacje 🙂

  Z kościołem przy przysiędze się nie martw, jest to rzecz prosta i zrozumiała do wyjaśnienia klientowi, w Mojej karierze trafiłem raz na takiego księdza, który nie wykorzystał mikrofonu przy przysiędze. Fakt była wówczas szybka reakcja na to aby ten dźwięk ładnie wyprowadzić, lecz jednak nie jest to to samo gdy Mamy dźwięk ściągany bezpośrednio z mikrofonu/ głośnika.
  Odnośnie balansu bieli na sali i na plenerze to za bardzo nie rozumiem wypowiedzi poprzednika, skoro na sali świecą niebieskie ledy i wszystko jest niebieskie, to co w takiej sytuacji Mam robić? doprowadzać biel do bieli i czerń do czerni? nie jest to film produktowy opłacany za grube pieniądze i puszczane w spotach reklamowych, tylko jest to film weselny, w którym Mamy klienta płacącego 1tys zł za realizację filmu szukając najtaniej -> najładniej (gdzie doskonale wiemy że tak się nie da) lub klientów jak we wskazanym filmie wyżej gdzie płacą i wymagają.

  Nie wyobrażam sobie sytuacji abym za 1 tys zł zabierał sprzęt o wartości np. 20tys zł wykorzystując, slidery, krany, drona, oświetlenie itp.
  jak również nie wyobrażam sobie sytuacji abym za zlecenie za 8tys zł nie wykorzystał w pełni potencjału sprzętu który się posiada.

  ps. też się zalogowałem tutaj do tego postu, nie logując się od Dawna i przyznam rację ta nowa „skórka” strony jest okropna, przez kilka dni ciężko było się odnaleźć.

  Odpowiadając: tak, to moje pierwsze nagranie zrealizowane od początku (operatorka) do końca (montaż) za co wziąłem pieniądze. Pewnie, że wcześniej coś się zdarzyło zmontować, ale to raczej 4fun (jakieś wspomnienia z ŚDM, czy inne drobne pierdółki). Jestem raczej “biernym” filmowcem – lubię oglądać, sprawdzać charakterystyki sprzętów itp. Kolega zna się na rzeczy dużo bardziej, bo siedzi w temacie filmowania DSLR, ale są to raczej krótkie relacje z konferencji, czy reklamy. Z weselem też miał po raz pierwszy styczność. Mimo to jego pomoc była nieoceniona, bo z glidem radzi sobie dużo lepiej ode mnie 🙂

  Pooglądaj sobie skróty od Michała Smagora, (który zresztą prowadzi świetne kursy filmowania), myślę że nie znajdziesz tam zbyt wielu błędów o których tu piszemy.

  Ja kiedyś sobie oglądałem i nie ujmując nic z profesjonalizmu, to po drugim miałem wrażenie, że mają checkliste jak kręcą, co nie uważam, za zły pomysł, ale jak już wcześniej napisałem, film adaszet mam swój styl, co jest teraz unikatowe. Mam prośbę do adaszet, żebyś podał set użytego sprzętu, aż jestem ciekaw, no wyszło naprawdę nieźle.

  Do zwiastunu użyliśmy praktycznie tylko materiały z GH4 w zestawie z 12-35 mm f/2.8 i 35-100 mm f/2.8. Końcówka z pleneru była robiona już na 5dMK3 z 85 mm f/1.8. To wszystko posadziliśmy na Glide HD2000/HD4000. Jeżeli chodzi o dźwięk z przysięgi to jest on z Rode Video mic PRO, ale, jak widać, nie ma się czym pochwalić. Na GH4 siedziała jeszcze przez chwilę lampa LEDowa.

Odpowiedzi 1 - 9 odpowiedzi (z 9 łącznie)

Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten wątek