videodslr Działy Forum ogólne Dyskusje ogólne Znany aktor w filmie – prawo cytatu?

Znany aktor w filmie – prawo cytatu?

Odpowiedzi 1 - 6 odpowiedzi (z 6 łącznie)
 •  Buzz 
  Participant
  1 pt

  Odpowiedzi: 107

  Tematów: 19

  chat

  #13696

  Taka zagwoztka… do nakręcenia film reklamowy, do nagrania scena bez dialogu z podkładem muzyczny. Scena dotyczy sporu dwóch osób o to kto jest lepszym aktorem np. Bruce Lee vs Chuck Norris. Czy mogę pokazać wizerunek tych gwiazd np poprzez fragmenty filmów (kilka sekund), w których występowali. Fragmenty widoczne będą w TV, który oglądają bohaterowie scenki… albo w formie zdjęcia na okładkach gazet? Jak to się ma do prawa cytatu?

   graf 
  Participant

  Odpowiedzi: 133

  Tematów: 8

  chat

  #114886 Score: 0

  Z całym szacunkiem, ale raczysz żartować 🙂
  Jakiekolwiek używanie materiałów objętych prawami autorskimi w filmie REKLAMOWYM, czyli z zasady komercyjnym i mającym przynieść korzyść materialną, MUSI wiązać się z zaspokojeniem wszystkich roszczeń finansowych do tychże praw.
  Prawo cytatu jest niedoprecyzowane (zresztą teraz mają zajść w nim jakieś zmiany), można nim czasem posiłkować się w jakichś reportażach czy innych formach, ale przecież nie w reklamie.
  http://techlaw.pl/prawo-cytatu/
  Pod linkiem jest krótko wyszczególnione, w jakich okolicznościach można stosować prawo cytatu. Jak łatwo się zorientujesz film o charakterze reklamowym (bez względu na budżet i zasięg) nie spełnia takich wymogów. W Twoim przypadku nie jest też spełnione kryterium posiłkowości.
  W ogóle proponuję przyjąć do wiadomości, że zasadniczo bez zezwolenia nigdy nie możemy używać żadnych materiałów, do których nie mamy praw. Odstępstwa są tak nieliczne, że dla uproszczenia lepiej trzymać się tej zasady. Bezwzględnie przy produkcjach komercyjnych.

   Buzz 
  Participant
  1 pt

  Odpowiedzi: 107

  Tematów: 19

  chat

  #114888 Score: 0

  Przyznam szczerze nie wiem czemu łudziłem się, że może jest jakiś tam kruczek prawny dający prawo przemycić co nieco. Dzięki i sorry za zawracanie forumowej gitary.

   GrassHoppeR 
  Participant

  Odpowiedzi: 135

  Tematów: 4

  chat

  #114887 Score: 0

  wstaw fragmenty z wystylizowanymi na te gwiazdy aktorami. nie do końca identycznymi oczywiście, ale przywodzącymi je na myśl jakimś ruchem czy ubraniem. coś na zasadzie jak parodia:
  https://www.youtube.com/watch?v=oEDgmgbXm-E
  https://www.youtube.com/watch?v=ZhC-S8ZErTE

   graf 
  Participant

  Odpowiedzi: 133

  Tematów: 8

  chat

  #114889 Score: 0

  Nawet taka opcja w reklamie może być ryzykowna.

   gigacz 
  Participant

  Odpowiedzi: 181

  Tematów: 24

  chat

  #114890 Score: 0

  X lat temu była taka sytuacja w nawiązaniu do „13 posterunku”. Spece od reklamy wzięli faceta bardzo podobnego do Cezarego Pazury w kostiumie policjanta.

  http://wiadomosci.dziennik.pl/wydarzenia/artykuly/112239,pazura-walczy-ze-swym-sobowtorem.html

Odpowiedzi 1 - 6 odpowiedzi (z 6 łącznie)

Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten wątek