videodslr Działy Forum ogólne Dyskusje ogólne Wiemy czym filmujecie! Jak montujecie i w czym obrabiacie kolor! (ankieta – wyniki)

Wiemy czym filmujecie! Jak montujecie i w czym obrabiacie kolor! (ankieta – wyniki)

Odpowiedzi 1 - 12 odpowiedzi (z 12 łącznie)
 •  Wojciech Franus 
  Keymaster
  32 pts

  Odpowiedzi: 1129

  Tematów: 120

  chat

  #271393

  Przede wszystkim dziękujemy wszystkim, którzy odpowiedzieli na naszą ankietę „Czym filmujecie”. Odpowiedziało na nią ponad 300 osób. Dziekujemy!

  Pytanie dotyczyły sprzętu filmującego, dodatków, podglądu, dźwięku i obróbki. W polach wyboru można było zaznaczać kilka pól, stąd suma procentów przekracza 100% – w końcu wielu z Was używa kilku kamer, wielu obiektywów i różnych dodatków. W ten sposób możemy poznać tendencje sprzętowe w rękach filmowców – a właśnie o to nam chodziło.

  Pytanie 1 – Czym filmujesz?

  Niewątpliwym zwycięzcą w kategorii sprzęt filmujący jest bezlusterkowiec! Blisko 200 bezlusterkowców znalazło się w Waszych rękach! Aż 58% użytkowników na nich pracuje. Przewagę mają Sony i Panasonic (jakże by inaczej, w tym segmencie konkurencja zaspała kilka lat temu). Idą łeb w łeb. Ankieta trwała kilka tygodni, dokładne dane się zmieniały jak podczas wyścigu Bolta z Jahnsonem. Niemniej zauważalna jest dominacja A7 , GH4 i GH5, a następnie A6300, A 6500 i A 600 oraz g7 i GX80

  Na drugim miejscu lustrzanki, używa ich 41% ankietowanych. Większość to Canon z modelami 5D i 6D. Też bez zaskoczenia. Oni byli pionierami i w swojej kategorii do dzisiaj wiodą prym.

  Na trzecim miejscu kamery – przede wszystkim Sony i Canon, choć jest kilka Blackmagiców – 22% użytkowników używa kamer.

  Na czwartym miejscu są kamery sportowe – 12% użytkowników. Trudno określić co to znaczy, bo to raczej sprzęt specyficzny, używany w specyficznych warunkach, przez tych, którzy potrzebują ujęć specjalnych lub pracujących w wyjątkowych warunkach. Niemniej widać z tego, że te 12% użytkowników lubi urozmaicić swoje ujęcia o „ekstremalne klaty”.

  Mimo starań działów marketingu i reklamy, okazuje się, że ani smartfony, ani kamery 360 nie stanowią istotnej części pracy filmowców. Łącznie 11%, czyli raczej jako sprzęt fejsbukowy i ciekawostka wakacyjna.

  Konkluzja: Rynek videodslr został zdominowany przez bezlusterkowce. Wystarczyło kilka lat, by opanowały świat. Co znaczy, że najwyższa pora zmienić nazwę na „videodslnonr” ;). Badania producentów również to potwierdzają – bezlusterkowce najlepiej się sprzedają, a filozofia Sony i Panasonica „daj najwięcej jak możesz” lepiej się sprawdza niż canonowskie „chcesz więcej – kup droższy model”.