videodslr Działy Osprzęt Obiektywy i filtry UV IR + ND FADER + POLARYZACYJNY

UV IR + ND FADER + POLARYZACYJNY

Odpowiedzi 1 - 8 odpowiedzi (z 8 łącznie)
 •  musimisie 
  Participant

  Odpowiedzi: 126

  Tematów: 64

  chat

  #260878

  Cześć wszystkim,

  Temat dotyczy filtru ND z płynną regulacja. Narazie stanęło na GENUSTECH 82mm który będzie używany z sigma 50-100 oraz sigma 18-35 (77mm>82mm) do tego przydałyby się pewnie jeszcze filtry UV IR Cut. Zastanawiam się czy do takie toru sigma 18-35 > UV IR > redukcja > ND można jeszcze dołożyć filtr polaryzacyjny i czy będzie on działał z fader ND, który jakby nie było jest złożony z dwóch polaryzacyjnych filtrów?

   Amadeusz Andrzejewski 
  Keymaster
  46 pts

  Odpowiedzi: 4877

  Tematów: 217

  chat

  #260896 Score: 0

  Aż zrobiłem eksperyment i nałożyłem polar na VND. Obraz nie do użycia, w zależności od rotacji całość robi się na zmianę niebieska lub różowa. I to nie tak trochę tylko po całości. Może to kwestia konkretnych modeli, tego nie wiem (Polar – Marumi DHG, VND – Green .L).

  Bardziej mnie ciekawi UV IR. Przy kręceniu w normalnych warunkach efekty jego używania są niezauważalne, a jeśli ma spełniać cele czysto ochronne to powinien być z przodu.

   emjot 
  Participant
  1 pt

  Odpowiedzi: 247

  Tematów: 38

  chat

  #260900 Score: 0

  Amadi, w wypadku używania aparatów to faktycznie mogą być niezauważalne, ale jeśli kręcisz pocketem to efekt jest ogromny (jeśli masz założony ND)

   Wojciech Franus 
  Keymaster
  32 pts

  Odpowiedzi: 1129

  Tematów: 120

  chat

  #260901 Score: 0

  Korzystając z własnego doświadczenia mogę napisać, że fitry VND są dosyć kiepskim rozwiązaniem jeśli chcemy z nich korzystać w plenerze, przy dużym nasłonecznieniu. Lepiej kupić 2-3 wysokiej klasy filtry ND niż tego kręciołka. Filtry VND (podobnie zresztą jak polaryzacyjne) nie nadają się zupełnie do filmowania w ostrym słońcu w ujęciach w ruchu, kiedy zmieniamy kąt ustawienia względem obiektu  – przy dokręceniu na maksa, zaczynają się pojawiać nieregularne eliptyczne czarne plamy. (jak plama pojawi się w narożniku, na niebie, możesz udawać, że to eleganckie winietowanie, jak będziesz ją miał na środku, to masz zepsute ujęcia). Nawet na filmie reklamowym Genusa widać ten efekt, zgrabnie udający winietowanie.  (1:53, prawy górny róg)

  Co do filtrów UV to sprawdzają się podobno w Himalajach, ale ostatni, który to sprawdzał zamarzł, więc nadal nie ma dowodów, czy mają realne znaczenie.

  Każde szkło, które nałożysz przed obiektywem spowoduje jakieś (czasami wymierne tylko w pracowni optycznej, ale jednak) zmniejszenie jego wartości optycznej – im mniej filtrów tym lepiej.

   

   Amadeusz Andrzejewski 
  Keymaster
  46 pts

  Odpowiedzi: 4877

  Tematów: 217

  chat

  #260915 Score: 0

  Nie przesadzaj z tymi VND, całe lata z takim biegam i efekt o którym mówisz zauważyłem dopiero przy 20mm na A7s, bo przy bazowym iso 3200 rzeczywiście trzeba go było mocno domknąć. W każdej normalnej sytuacji gdy pracujemy na czułościach typu 100-200 iso i jesteśmy powyżej ekwiwalentu powiedzmy 24mm (strzelam w tym momencie) problem NIE WYSTĘPUJE. A w każdym razie mój filtr i parę innych które testowałem go nie mają.

   Wojciech Franus 
  Keymaster
  32 pts

  Odpowiedzi: 1129

  Tematów: 120

  chat

  #260917 Score: 0

  Zwracam uwagę na przypadłość, która może się pojawić w określonych warunkach. Może, ale nie musi.

   musimisie 
  Participant

  Odpowiedzi: 126

  Tematów: 64

  chat

  #260920 Score: 0

  Lepiej kupić 2-3 wysokiej klasy filtry ND niż tego kręciołka
  Jasne, że stałe filtry ND dają lepszy efekt, myślę że wszyscy się z tym zgodzą, ale 3 – 4 stałe filtry ND wymagają już jednak więcej czasu i chyba sensowniej już jest wchodzić w mattebox i filtry 4×4, skoro już jesteśmy przy jakości, ale to już inna liga i cena.
  Swoją drogą jakie filtry polecasz?
  W sensownej cenie można już kupić Tiffen ND kit 82mm (0.6, 0.9, 1,2) ale przy natywnym ISO 800 w słoneczny dzień może okazać się to za mało
  No i świetnie się prezentują filtry HOYA PRO ND widziałem kilka testów i lepiej wypadają od TIFFEN NDIR

  Znalazłem ciekawe rozwiązanie aby upiec dwie pieczenie na jednym ogniu:)

   musimisie 
  Participant

  Odpowiedzi: 126

  Tematów: 64

  chat

  #260991 Score: 0

  Chyba ostatecznie się zdecyduje na HOYA PROND (0.6, 1.2 oraz 2.4 lub 2.6 + Fusion Antistatic CIR-PL) a później również magnesowe adapter XUME. Nie będzie to takie szybkie rozwiązanie jak fader ND, ale uczy planowania zdjęć, poza tym wygląda na to, że przy HOYA PROND nie jest potrzebny filtr IR cut

Odpowiedzi 1 - 8 odpowiedzi (z 8 łącznie)

Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten wątek