videodslr Działy Aparaty i kamery – korpusy Pozostałe Telefon Sony Xperia XZ Premium – z sensorem Exmor RS na pokładzie, czyli 960 klatek na sekundę!

Telefon Sony Xperia XZ Premium – z sensorem Exmor RS na pokładzie, czyli 960 klatek na sekundę!

Odpowiedzi 1 - 5 odpowiedzi (z 5 łącznie)
 •  Wojciech Franus 
  Keymaster
  32 pts

  Odpowiedzi: 1129

  Tematów: 120

  chat

  #267121
  Nowy smarfon Sony – Xperia XZ Premium będzie kręcić filmy z prędkością 960 klatek na sekundę! Tak, prawie tysiąc klatek w jedną sekundę!

  Kilka tygodni temu zaprezentowany sensor 1/ 2.3” Exmor RS znalazł miejsce instalacji – to najnowszy model smartfona Sony. Matryca pracuje w kamerze 19MP, która do tego wszystkiego ma jeszcze 5-osiową stabilizację. Filmy co prawda będą powstawać tylko w 720p, ale pokażcie mi kamerę za ludzkie pieniądze, która tak potrafi.

  Exmor RS to nowy typ matrycy złożonej z 3 warstw, co pozwala na pięciokrotnie szybsze skanowanie obrazu, w odróżnieniu od tradycyjnych matryc 2-warstwowych.

  Niestety, aby filmować z tak dużym klatkażem, potrzeba dużo światła. To zazwyczaj jest bolączka szybkich kamer. Slow-mo żywi się światłem.

  Obiektyw smartfona ma jasność 2.0 przy ogniskowej 22 mm (raczej to ogniskowa przeliczeniowa, bo matryca ma 1/ 2.3”), matryca ma blisko 20% większe piksele, a autofocus laserową asystę. Dodatkowo aparat ma filtr redukcji szumów.

  Ciekawostką jest system usuwania efektu „jello” czyli wynikających z konstrukcji matrycy CMOS zmian kształtu szybko poruszających się obiektów, bardziej znany jako rolling shutter. (Niektórzy mówią efekt, niektórzy mówią zjawisko. Faktem jest, że to zmora CMOSów)

  Wyświetlacz telefonu to ekran 5.5″ 2160×3840 HDR UHD – pierwszy wyświetlacz HDR 4K. (Ci co chcą z tego korzystać muszą mieć wykupiony Amazon Prime, który współpracuje z Sony).

  Konkludując: walka na smartfony trwa i ma się dobrze.

  Sony znane jest udostępniania supertechnologii najpierw w produktach konsumenckich, a potem w profesjonalnych. Przykładem niech będzie zmienny filtr ND, który zanim się pojawił w FS5 a potem w FS7 II znajdował się w PXW-X180. Jest więc nadzieja, że Exmor RS pojawi się niedługo w poważnym sprzęcie, a nie tylko w urządzeniu do rejestracji skaczących kotów.

  Więcej szczegółów tutaj

  https://www.youtube.com/watch?v=ibzZ4fhP9x0
  [Zobacz news: Telefon Sony Xperia XZ Premium – z sensorem Exmor RS na pokładzie, czyli 960 klatek na sekundę!]

   ozimm 
  Participant

  Odpowiedzi: 8

  Tematów: 4

  chat

  #267125 Score: 0

  Jello zwane też „galaretą” (S) to nie to samo co rolling shutter (/) choć oba zjawiska wynikają z sposobu odczytu. Jello powodowane jest szybkimi drganiami matrycy (wygląda jak pofalowany obraz), zaś rs szybkim ruchem w jedną stronę (obraz jest przekrzywiony) .

   Wojciech Franus 
  Keymaster
  32 pts

  Odpowiedzi: 1129

  Tematów: 120

  chat

  #267126 Score: 0

  Rzecz dyskusyjna, bo oba zjawiska biorą się z tego samego, specyficznego sposobu zapisu na CMOSie i są ze sobą powiązane. Nie byłoby „galarety” gdyby nie „rolling shutter”. (chodzi o zjawisko typowe dla specyficznego zapisu przez sensor CMOS – a nie „obrotową migawkę”). „Galareta” powstaje gdy ruch wykonany jest w osiach x i y, „rolling shutter” (wyginanie i przechylanie pionowych elementów kadru) gdy ruch wykonany jest w osi x – panoramowanie na przykład. Moim zdaniem, w przypadku filmowania telefonem, z ręki najczęściej – to jedno można uznać za tożsame z drugim.

   Amadeusz Andrzejewski 
  Keymaster
  46 pts

  Odpowiedzi: 4877

  Tematów: 217

  chat

  #267129 Score: 0

  „Rolling shutter” to fachowa nazwa zjawiska fizycznego. I przyczyna wszystkiego innego. Objawy tego zjawiska to „galareta” / „jellp” albo pochylenie pionowych elementów przy panoramowaniu (spotkałem się z określeniem „skew”). Jest też nieposiadające osobnej nazwy zjawisko kosmicznie wyglądających śmigieł samolotów 😉

  W praktyce skoro wszystko wynika z tego samego, to nie widzę błędu w używaniu tych pojęć zamiennie.

   Wojciech Franus 
  Keymaster
  32 pts

  Odpowiedzi: 1129

  Tematów: 120

  chat

  #267132 Score: 0

  Chodzi ci pewnie o słynne „propeller disaster”, po raz pierwszy odnotowane na profilu „NoToCMOS”, a omówione później w „Annual CMOS Dictionary” – Boston, 2007.

Odpowiedzi 1 - 5 odpowiedzi (z 5 łącznie)

Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten wątek