videodslr Działy Prezentacje Podglądamy innych Sportowy film z lustrzanki

Sportowy film z lustrzanki

Odpowiedzi 1 - 8 odpowiedzi (z 8 łącznie)
 •  Krzysztof 
  Participant

  Odpowiedzi: 558

  Tematów: 97

  chat

  #96

  Patrick Murphy-Racey jest fotografem sportowy. Pracował dla wielu wydawnictw sportowych, między innymi dla Sports Illustrated. Jest zafascynowany możliwościami lustrzanek Canona w dziedzinie filmowania. Swoim 7D sfilmował mecz futbolowy a efekt jest powalający (przy szybkiej, sportowej akcji nie widać nawet efektu rolling shutter).

  http://vimeo.com/8090466

  Wszystkie ujęcia filmowane były przy migawce 1/125 oraz 1/160th w trybie 60P (720). Wykorzystał 3 obiektywy: Canon EF400mm f/2.8L IS, EF200mm f/2L IS oraz EF15mm f/2.8. Do tego viewfinder.

   igor 
  Participant

  Odpowiedzi: 7

  Tematów: 4

  chat

  #16232 Score: 0

  Koleś, który to sfilmował dostał w ciągu 24 godzin od publikacji filmu 150 emaili z pytaniami o szczegóły techniczne realizacji. Kilka godzin temu wrzucił film, w którym odpowiada na większość z nich:

   Anonimowy

  Odpowiedzi: 557

  Tematów: 35

  chat

  #16233 Score: 0

  Czy ja dobrze rozumiem? Efekt rolling shutter znika przy krótkich czasach naświetlania??

   Amadeusz Andrzejewski 
  Keymaster
  46 pts

  Odpowiedzi: 4877

  Tematów: 217

  chat

  #16234 Score: 0

  Nie ma prawa zniknąć. On wynika z technologicznego ograniczenia przepustowości magistral i buforów pamięci w aparacie, a nie z czasu naświetlania.

   Anonimowy

  Odpowiedzi: 557

  Tematów: 35

  chat

  #16235 Score: 0

  Czyli, ze aparat nie nadrabia za obrazem? 🙂 smieszne to.

   Amadeusz Andrzejewski 
  Keymaster
  46 pts

  Odpowiedzi: 4877

  Tematów: 217

  chat

  #16236 Score: 0

  Skoro już na to zeszło to wkleję dwa kawałki tekstów tłumaczące rolling shutter. Pierwszy mój, drugi człowieka zajmującego się tą tematyką zawodowo, z którym wymieniłem kilka maili. Wiem że to offtop, ale na tyle obszerny i merytoryczny, że w najgorszym wypadku posłuży za bazę nowego tematu.

  (…) A teraz nadeszła pora, aby opowiedzieć o największej wadzie filmujących lustrzanek (oraz większości innych urządzeń z przetwornikami CMOS). Zmora ta nazywa się po angielsku „rolling shutter” i nie udało mi się jak dotąd znaleźć jakiegokolwiek polskiego ekwiwalentu tego słowa. Na potrzeby tego artykułu używać będę sformułowania „niejednoczesny odczyt przetwornika”, które dobrze oddaje meritum problemu, czyli fakt, że obraz kolejnych klatek filmu nie jest, jak ma to miejsce w przetwornikach CCD, odczytywany z przetwornika naraz (czyli globalnie, stąd też w terminologii angielskiej przeciwieństwem „rolling shutter” jest „global shutter”) ale z góry na dół, przy czym między odczytem pierwszej linii a odczytem ostatniej linii występuje zauważalna różnica czasu. Co ważne, różnica ta nie zależy od czasu migawki jaki ustawimy, a jedynie od prędkości nagrywania (ilości klatek na sekundę), choć i ta zależność występuje w bardzo niewielkim stopniu.

  (…) Wracając do tematu przetworzenia niepełnej klatki filmu… Otóż podobny efekt generowany również kamery analogowe i było to związane z np. nierównomiernością prędkości przesuwu taśmy, obrotów bębna głowicy w wyniku czego następowało rozstrojenie synchronizacji ale to tylko nawiązując do aspektu historycznego zupełnie nie związanego z dzisiejszym problemem. (efekt wizualny był niemal identyczny… czasami).
  Troszkę teorii – odczyt danych z matrycy c-mos jest znacznie szybszy niż z matrycy ccd, w wyniku czego możliwy jest sposób naświetlania identyczny jak w przypadku kliszy, w matrycach ccd większość naświetleń jest regulowana elektronicznie – praca migawki nie ma z tym wiele wspólnego, dotyczy to także b. długich naświetleń – do tego matryca ccd zupełnie się nie nadaje.
  Jak wygląda praca matrycy w typowej lustrzance (bez live view) – matryca zostaje uruchomiona bezpośrednio przed wyzwoleniem migawki, po czym po naświetleniu następuje zrzut danych do bufora. Dzisiejsze matryce mają od 8Mpix ~ 24 … co przekłada się na ogromną ilość danych, które trzeba zapisać – i z tym jest problem. Najszybsze, profesjonalne aparaty robią do 10 kl/s – problemem nie jest prędkość migawki tylko możliwość zapisu tak dużej ilości danych. Wąskim gardłem są miejsca:
  – zapisu na kartę,
  – zrzut z matrycy do bufora (tak b. ogólnikowo).
  Co się dzieje podczas zapisu filmu w formacie HD? Matryca pracuje w pełnej rozdzielczości, dopiero w następnym kroku dane te są obrabiane (nawet jeśli wysyłamy 4 identyczne piksele jako 1- dalej ilość danych bez kompresji jest identyczna jak w przypadku 1:1). W aparatach z możliwością nagrywania filmów w rozdzielczości HD występuje więc problem performance’u, typowym workaroundem jest rozwiązanie problemu rozjazdu synchronizacji aby uniknąć efektu klatkowania (wyświetlania niepełnej ilości kl/s). Gdyby matryca miała tylko rozdzielczość filmu HD, z dużym prawdopodobieństwem efekt wyświetlenia niepełnej klatki by nie zaistniał.
  W aparatach tworzy się specjalne, szybkie magistrale (bus) łączące matrycę z cpu i buforem ale to jeszcze nie wystarcza (zapewne dlatego, że powstają coraz bardzie upakowane matryce). Niegdyś w 1D maksymalną ilością klatek było 4kl/s z tego względu, obecnie technologia umożliwia wykonanie szybszych pamięci itd… ale ciągle to nie wystarcza…

   Anonimowy

  Odpowiedzi: 557

  Tematów: 35

  chat

  #16237 Score: 0

  Więc jak Patrickowi Murphy-Raceyowi udało sie „złagodzić” ten efekt??? Poprawaiał jakim softem czy wykminił jakis myk jak kręcić zeby dobrze ukręcić??? Przeciez ten efekt nie dzieje sie zawsze. Wystarczy obczaić w jakich sytuacjach najczęsciej występuje i .. unikać takich ujęć. Tylko czy jest w tym jakis schemat?

   Amadeusz Andrzejewski 
  Keymaster
  46 pts

  Odpowiedzi: 4877

  Tematów: 217

  chat

  #16238 Score: 0

  Są pluginy które to niwelują. Od strony algorytmu dużo łatwiej zniwelować efekty rolling shuttera powstałego wskutek ruchu poziomego niż pionowego, więc tego drugiego należy unikać bardziej. A tak to stabilna kamera, stabilizacja w obiektywach, no i w miarę możliwości unikać szybko ruszających się obiektów 🙂

Odpowiedzi 1 - 8 odpowiedzi (z 8 łącznie)

Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten wątek