videodslr Działy Aparaty i kamery – korpusy Panasonic i Olympus Sensory konsumenckie 8K? Panasonic wskrzesza swój dział R&D!

Sensory konsumenckie 8K? Panasonic wskrzesza swój dział R&D!

Odpowiedzi 1 - 13 odpowiedzi (z 13 łącznie)
 •  KarolWozniak 
  Participant

  Odpowiedzi: 29

  Tematów: 5

  chat

  #15131

  To jest artykuł z portalu.Aby przeczytać oryginalny artykuł kliknij tutaj »

  Przez ostatnie lata rynek video zmienił się diametralnie. Filmy 360 stopni, ewolucja GoPro, a nawet Kodak który rozpoczął sprzedaż swojej kamery sportowej 4K w odpowiedzi na nowe produkty konkurenta sprawiają że Panasonic pozostał ze swoją ofertą, niejako w tyle.

  Teraz jednak zamierza wrócić do gry, dofinansowując swój dział research & development kwotą 80 mln dolarów. Jeśli ktoś myśli, że to jest normalne w dużych firmach, przypomnijmy że ten jeden konkretny dział zajmuje się rozwojem sensorów 8K i został kilka lat temu zamrożony. Panasonic zapowiada, że ich produkty zarówno na rynku konsumenckim, jak i profesjonalnym będą wyposażone w sensory o rozdzielczości ok. 33Megapiksele. Planują stworzyć tym samym linię sensorów nowej generacji. Nie są jednak w tym osamotnieni, bowem Sony już dawno zapowiedziało, że rozwija swoją linię 8K, tak samo inni gracze na rynku.

  Zapowiedzi są optymistyczne, Panasonic zapowiada start sprzedaży w 2018 roku, zamierza umieszczać sensory w kamerach, smartfonach, systemach monitoringu, a nawet jako części produkcyjne do samochodów osobowych. Zapowiada również że dzięki swojej technologii zniweluje różnice pomiędzy stop klatką z filmu,  a fotografią…

  Co z tego wyjdzie, zobaczymy za 3 lata, pewne jest jednak że Panasonic zostanie coraz bardziej w tyle za konkurencją i taki produkt może nie tylko utrzymać go na powierzchni, ale znowu zapewnić wzrost sprzedaży. Według raportu okresowego dla inwestorów i analizy w nim zawartej Panasonic zwiększy zyski w 2015 roku z 10 miliardów yenów (2014), do 15 miliardów yenów (2015).

  Korzystalibyście z sensorów 8K w kamerach? Stopklatki zastąpią w końcu fotografię? Panasonic hipsterem rewolucji cyfrowej w filmie i fotografii? Zapowiedzi bez pokrycia? Co myślicie?

   stab 
  Participant

  Odpowiedzi: 243

  Tematów: 39

  chat

  #119728 Score: 0

  Szczerze, po co to komu? Kto dostrzeże różnice między 4k a 8k? Niech lepiej pracują nad aparatem/kamera 4k z: lepszym ISO, RAW w puszce, większą rozpiętością itd.

   alias1 
  Participant
  11 pts

  Odpowiedzi: 662

  Tematów: 11

  chat

  #119729 Score: 0

  @stab wrote:

  Szczerze, po co to komu? Kto dostrzeże różnice między 4k a 8k?

  Każdy jeśli nie będzie to już 16:9 tylko np. 21:9 😉

   stab 
  Participant

  Odpowiedzi: 243

  Tematów: 39

  chat

  #119730 Score: 0

  @alias1 wrote:

  @stab wrote:

  Szczerze, po co to komu? Kto dostrzeże różnice między 4k a 8k?

  Każdy jeśli nie będzie to już 16:9 tylko np. 21:9 😉

  od tego są obiektywy anamorficzne 😉 a i TV/monitory jakoś nie podbiły rynku tym formatem
  a tak serio, oczywiste jest badania nad nowymi technologiami są jak najbardziej potrzebne, jednak to mi wygląda po prostu na wyścig kto pierwszy da logo 8k na kamerze/tv/aparacie, a czy będzie to bardziej pomocne dla filmowców/odbiorców treści? dla filmowców pewnie tylko jako „czystsze” skalowanie do 4k 😉

   RyanCam 
  Participant

  Odpowiedzi: 444

  Tematów: 12

  chat

  #119731 Score: 0

  @stab wrote:

  Szczerze, po co to komu?

  Tak samo ludzie mówili przy DVD, tak samo przy HD, jeszcze słychać po co komu 4K. A i tak się od tego nie ucieknie. Po co komu w ogóle TV? 😉 Każdy ma inne preferencje i będzie używać lub nie nowych technologii.

  Ja osobiście wykorzystam 8K – ot chociażby do kadrowania, efektów z tym związanych (pan/tilt/zoom) itp. Docelowo i tak przez najbliższe parę lat będzie 4K, jednak wyższa rozdzielczość nagrywania nie raz uratuje dupę tak samo jak teraz lecę w 4K a i tak wydaję HD, ale mam większe możliwości kadrowania. Tak, wiem, lepiej nagrać od razu poprawnie, jednak skoro jest taka możliwość późniejszej korekcji to czemu z niej nie skorzystać?

   Arsen 
  Participant
  2 pts

  Odpowiedzi: 2004

  Tematów: 56

  chat

  #119732 Score: 0

  Chyba lekka przesada z tym zacofaniem Panasia. Varicam 35 to kamera porównywana bezpośrednio z Aleksą i chwalona za zdecydowanie lepsze ISO. Wystarczy poczytać recenzje publikowane przez operatorów pracujących na planach filmowych. Z GH4 też byli pierwsi, dopiero potem konkurencja zaczęła dawać 4K. Także nie jest z nimi tak źle, a Sony szaleje z premierami, bo właściwie nie ma za bardzo innego wyjścia. Dział kamer jako jeden z nielicznych generuje dobre zyski.

   KarolWozniak 
  Participant

  Odpowiedzi: 29

  Tematów: 5

  chat

  #119733 Score: 0

  @arsen, zacofanie Panasia w R&D jest spore bo nic nowego nie opracowywali przez ostatnie lata, news nie dotyczy ich obecnych produktów 😉

   gigacz 
  Participant

  Odpowiedzi: 181

  Tematów: 24

  chat

  #119734 Score: 0

  Panasonic zacznie kręcić filmy w 8K – Canon doda odchylany wyświetlacz w 5D….

   tomekk79 
  Participant
  1 pt

  Odpowiedzi: 357

  Tematów: 6

  chat

  #119735 Score: 0

  @ryancam wrote:

  @stab wrote:

  Szczerze, po co to komu?

  Tak samo ludzie mówili przy DVD, tak samo przy HD, jeszcze słychać po co komu 4K. A i tak się od tego nie ucieknie. Po co komu w ogóle TV? 😉

  Przy DVD nikt nie mówił, ponieważ różnica jakości pomiędzy DVD a analogową taśmą video (zwłaszcza VHS) była wręcz przepaścią, w dodatku zapis na płycie DVD jest na dobrą sprawę „niezniszczalny” w przeciwieństwie do taśmy video.

  Natomiast HD, 4K, 8K …. to już zupełnie inna sprawa. Dziś w praktyce mało kto ogląda obraz w HD, telewizje w większości nadają w rozdzielczości SD (oczywiście, „oglądacz” musi mieć jeszcze odbiornik HD). Różnica pomiędzy SD a HD jest absolutnie widzialna gołym okiem, ale … dla sporej grupy odbiorców w zupełności wystarczający jest SD. Podobnie, jak w jednym z tematów dyskutowaliśmy, dla czego ludzie nie kupują BR w miejsce DVD. Z technicznego punktu widzenia doskonale wiemy jaka jest różnica, ale klienci nie widzą takiej potrzeby i tyle.
  Wszelako, pamiętajmy, że im większa rozdzielczość przetwornika tym większe szumy / konieczność stosowania większej ilości światła, choć to w kolejnych generacjach się poprawia.

  @ryancam wrote:

  … teraz lecę w 4K a i tak wydaję HD, ale mam większe możliwości kadrowania. Tak, wiem, lepiej nagrać od razu poprawnie, jednak skoro jest taka możliwość późniejszej korekcji to czemu z niej nie skorzystać?

  Bo zajmuje dodatkowo czas? Trochę bawi mnie współczesne podejście do produkcji video: eeee tam, poprawi się w post 😀

   the_watcher 
  Participant
  4 pts

  Odpowiedzi: 488

  Tematów: 48

  chat

  #119736 Score: 0

  @tomekk79 wrote:


  Trochę bawi mnie współczesne podejście do produkcji video: eeee tam, poprawi się w post 😀

  Myślę, że to podejście będzie się pogłębiać i wkrótce w pewnym stopniu wszystkich nas „zassie”…
  Pamiętam jak jeszcze niedawno robiąc zdjęcia Sinarem (slajdy w arkuszach 4×5 cala i większe), dzień albo dwa ustawiałem z asystentką kompozycje, po czym robiłem 1-2 polaroidy, mała korekcja oświetlenia i wreszcie finalna klatka. Czasem dwie albo trzy. Potem pędem na Dziką do Profilabu i już za 2 godziny miałem materiał do skanowania. W 99% materiał był naświetlony i skomponowany w punkt.

  Potem przeszedł czas Sinarback’a, Leaf’a, Phase One i pstrykałem coraz więcej fot, aż do czasów teraźniejszych, gdzie mogę zrobić dwa tysiące w ciągu dnia, w rawie, martwiąc się o wiele rzeczy w poście. 🙂

   tomekk79 
  Participant
  1 pt

  Odpowiedzi: 357

  Tematów: 6

  chat

  #119737 Score: 0

  @the_watcher wrote:

  @tomekk79 wrote:

  Trochę bawi mnie współczesne podejście do produkcji video: eeee tam, poprawi się w post 😀

  Myślę, że to podejście będzie się pogłębiać i wkrótce w pewnym stopniu wszystkich nas „zassie”…
  mogę zrobić dwa tysiące w ciągu dnia, w rawie, martwiąc się o wiele rzeczy w poście. 🙂

  Tak, tylko jest różnica pomiędzy drobnymi poprawkami zarejestrowanego materiału, a coraz powszechniejszym brakiem wiedzy i doświadczenia i robienia wszystkiego niemal ‚na pałę’ a potem się to jakoś poprawi …. po co robić balans bieli? poprawi się w post. Po co myśleć o poprawnym oświetleniu? poprawi się w post. Po co myśleć o kompozycji i kadrowaniu? Poprawi się w post. A jeden z niedawnych tematów w dziale dźwięk pokazał, że wręcz zakłada się, że dźwięk nagrywamy niepoprawnie a potem poprawiamy w post. Chyba jednak „nie o take” działanie chodzi 🙂

   RyanCam 
  Participant

  Odpowiedzi: 444

  Tematów: 12

  chat

  #119738 Score: 0

  @tomekk79 wrote:

  [
  Tak, tylko jest różnica pomiędzy drobnymi poprawkami zarejestrowanego materiału, a coraz powszechniejszym brakiem wiedzy i doświadczenia i robienia wszystkiego niemal ‚na pałę’ a potem się to jakoś poprawi ….

  Mnie nie chodziło o to w takim kontekście. Za stary jestem na to by zwalać na post wszystko. Ale czasami coś może się nie udać. Zależy co się kręci, zwłaszcza w reporterce trzeba momentalnie włączyć kamerę i nagrywać. Powiem tak, od roku jadę na 4K i zaledwie kilka razy przydała się możliwość kadrowania. Jakbym nie miał to ujęcie było by do kosza. Więc wolę mieć taką możliwość niż jej nie mieć. Nie zawsze kręcimy w kontrolowanych idealnych warunkach.

  A co do balansu to nawet kręcąc w raw ustawiam prawidłowy 😉 Mowa była o 8K jako pomocy w kadrowaniu, o dodawaniu efektów normalnie niemożliwych do zrobienia jak pan tilt czy zoom. Poza tym zakładam taki 70-200 na na cropa i mam 400mm. Dzięki temu, że nagram w 4K robi mi się 800mm z tych 200. I ostatnio często z tej możliwości korzystam. Łatwo policzyć jaki zoom będzie w przypadku 8K a oddawaniu materiału w HD tylko 😉

   lagosp 
  Participant

  Odpowiedzi: 9

  Tematów: 0

  chat

  #119739 Score: 0

  Fajnie, że się rozwijają i nad tym pracują. Widać że na rynku foto/video ostra konkurencja

Odpowiedzi 1 - 13 odpowiedzi (z 13 łącznie)

Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten wątek