videodslr Działy Edycja i montaż Dyskusje ogólne o postprodukcji Rozwiązanie problemu synchronizacji dźwięku

Rozwiązanie problemu synchronizacji dźwięku

Odpowiedzi 1 - 10 odpowiedzi (z 10 łącznie)
 •  CanonEOS600D 
  Participant

  Odpowiedzi: 10

  Tematów: 11

  chat

  #14409

  Witajcie! Chciałem się z Wami przywitać. To mój pierwszy post na tym forum 🙂

  Czeka mnie dość specyficzna forma nagrania materiału. Mam nagrywać prowadzącego, który chodzi między różnymi miejscami i opowiada. Z racji tego, że mamy słyszeć co on mówi potem w materiale to wiadomym jest że wsadzę mu rejestrator w tyłek i wyprowadzę z niego mikrofon na klipie. Teraz tylko pojawił się problem z lustrzanką bowiem nie mam pojęcia jak mógłbym zsynchronizować takie coś. Pierwsze co przyszło mi na myśl to nagrywanie ciągiem głosu na rejestratorze i materiału filmowego.
  Ale sami wiecie jak to jest, czasem prezenter może błądzić przez 10 minut zanim wpadnie na coś ciekawego do pokazania lub zbierze myśli w kupę i płynnie je wyrazi. No i nagrywanie ciągiem na lustrzance przez calutki okres jest bez sensu. Będzie wiele minut „pustki” a ona musiałaby nagrywać cały czas by nie utracić synchronizacji. W takim wypadku nie dość że zapisywałbym naprawdę zbędne gigabajty na lustrzance to dostałbym masę materiału z minutami gdzie się nic nie dzieje. A i również bateria długo by nie pochodziła.
  Mikrofon zewnętrzny na lustrzance nie zbierze głosu bo prezenter stoi daleko.

  Nagrywam Canonem 600D – on nie zapisuje dat w „timecode”. MagicLanter również nie ma tej opcji – sprawdzałem przed chwilą.

  Co byście polecili na rozwiązanie takiej sytuacji? Muszę rozwiązać problem synchronizacji dźwięku z obrazem video. Liczyłem na użycie timecodów, ale skoro się nie da to jaki jest ratunek w przypadku dość taniego (niepełnoklatkowce, nagrywane 600D itp) DSLR?

  To jest raczej taki dość prosty projekt (na papierze). Nie mamy więc budżetu by sobie wypożyczyć kamerę czy Canona 70D (on już obsługuje timecody).
  Będę szalenie wdzięczny za jakieś pro-tipy, podpowiedzi, wskazówki. Może na coś sprytnego ktoś stąd już wpadł?

  Sorry jak napisałem temat w złym dziale, ale ich jest tyle, że mój temat mógłby pasować chyba równocześnie do trzech innych.

   qbazag 
  Participant

  Odpowiedzi: 11

  Tematów: 3

  chat

  #117203 Score: 0

  plurays da radę ci to zsynchronizować nagraj dzwięk rejestratorem nagraj dzwiek z dslra wrzuć do premiera wyślij projekt do xml otwórz w plurays wciśnij synchro- exportuj – otworz to co wyeksportowałeś w premierce i gotowe

   CanonEOS600D 
  Participant

  Odpowiedzi: 10

  Tematów: 11

  chat

  #117204 Score: 0

  Plurala znam, dzięki za radę.
  Ale nie ma na to najmniejszych szans. Nie będzie NIC słychać z nagrania lustrzanki, synchronizacja w taki sposób (klaps) jest niemożliwa w tym wypadku bo będę kręcił na dużej ogniskowej z daleka. Więc mikrofon zlustrzanki nawet tego nie złapie.

   peter221 
  Participant

  Odpowiedzi: 917

  Tematów: 47

  chat

  #117201 Score: 0

  no to zapnij krawatówkę temu prowadzącemu

   CanonEOS600D 
  Participant

  Odpowiedzi: 10

  Tematów: 11

  chat

  #117202 Score: 0

  A jak ją zsynchronizuję z lustrzanką potem w montażu?

   mav 
  Moderator
  4 pts

  Odpowiedzi: 2759

  Tematów: 148

  chat

  #117205 Score: 0

  Moim zdaniem szukasz niepotrzebnego problemu. To nie jest koniec świata. Możesz synchronizować po dacie modyfikacji plików. Możesz to robić na czuja. Przecież nie będziesz miał 100 ujęć do układania.
  Albo podciągnij jakiś inny mikrofon pojemnościowy na długim kablu, żeby było słychać na lustrzance i do tego synchronizować dźwięk z rejestratora.
  Albo kup/pożycz jakiś bezprzewód.

   CanonEOS600D 
  Participant

  Odpowiedzi: 10

  Tematów: 11

  chat

  #117206 Score: 0

  Kolejną ważną rzeczą jest to, że nie może być absolutnie żadnego kabla widocznego.

   MMirek 
  Participant

  Odpowiedzi: 454

  Tematów: 12

  chat

  #117207 Score: 0

  Najlepsze rozwiązanie to bezprzewodówka z mikrofonem krawatowym. Małe, zgrabne i niewidoczne. Pożycz z jakiejś wypożyczalni lub od kogoś.
  Synchronizacja „na oko” dla wprawnego montażysty to też nie problem. Zawsze jakieś głośniejsze dźwięki się pojawiają, które ułatwią synchro.
  Myślę że dźwięk to najmniejszy problem. Zastanów się czy na długiej lufie nadążysz ostrzyć poruszającego się gościa. Przygotuj sobie jakieś przebitki żeby maskować wpadki. Najlepiej „obrazki” tego o czym będzie mówił …

   MarcinM 
  Participant
  11 pts

  Odpowiedzi: 2237

  Tematów: 213

  chat

  #117208 Score: 0

  @canoneos600d wrote:

  Czeka mnie dość specyficzna forma nagrania materiału. Mam nagrywać prowadzącego, który chodzi między różnymi miejscami i opowiada. Z racji tego, że mamy słyszeć co on mówi potem w materiale to wiadomym jest że wsadzę mu rejestrator w tyłek i wyprowadzę z niego mikrofon na klipie.

  ale dlaczego „wiadomym jest”? to rozwiązanie bez sensu. weź dobry system bezprzewodowy i masz sprawę załatwioną bez potrzeby synchronizacji. no chyba, że jesteś kolegą Jumbo, to wtedy będziemy czekać na Godota 🙂

   tomekk79 
  Participant
  1 pt

  Odpowiedzi: 357

  Tematów: 6

  chat

  #117209 Score: 0

  Dokładnie. Wypożycz dobry zestaw bezprzewodowy, a jak weźmiesz jeszcze do kompletu np. Tascam DR-60D, to możesz mieć dźwięk jak żyleta!
  I to od razu wprowadzony do aparatu – DR-60D robi za preamp/mikser (i rejestrator jednocześnie) i wysyła na wyjście sygnał o znacznie wyższym poziomie niż mikrofonowy. Wpinasz to sobie do aparatu, tam ustawiasz minimalną czułość, dzięki czemu szumy spadają do minimum.
  Prosto i skutecznie, a co najważniejsze, nagrane „na setkę” i bez żadnej późniejszej synchronizacji.

Odpowiedzi 1 - 10 odpowiedzi (z 10 łącznie)

Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten wątek