videodslr Działy Osprzęt Oświetlenie Rotolight – cztery, godne uwagi zestawy oświetleniowe LED

Rotolight – cztery, godne uwagi zestawy oświetleniowe LED

Odpowiedzi 1 - 2 odpowiedzi (z 2 łącznie)
 •  Wojciech Franus 
  Keymaster
  32 pts

  Odpowiedzi: 1129

  Tematów: 120

  chat

  #271010
  Dobre oświetlenie filmowe to oświetlenie stabilne pod względem kolorystycznym i z powtarzalną regulacją siły światła. Zestawy Rotolight zdają się oba te warunki spełniać.

  Angielska firma Rotolight oferuje lampy LEDowe o oryginalnym designie i zaawansowanej technice. Jak sama nazwa wskazuje – lampy są okrągłe, co daje bardzo dobry efekt świecenia.

  Postanowiliśmy sprawdzić jak pracuje się tymi lampami i od firmy Spektrosfera otrzymaliśmy do testów cztery zestawy lamp: RL48, NEO, Anova PRO, najnowszą lampę AEOS.

  RL48 – zestaw reporterski dla ambitniejszych.

  Rotolight RL48 to lampa, którą możemy kupić pojedynczo lub jako poręczny zestaw 2 lamp LEDowych. Zestaw znajduje się w torbie, którą możemy przypiąć do paska. Lampy mocujemy na aparacie lub statywie korzystając z zimnej stopki. Lampy są zasilane z akumulatorów (lub baterii) AA, czyli paluszków, sprytnie umieszczonych w obudowie. Lampy nie mają regulacji mocy, ale można kontrolować w nich rodzaj światła, mocując w bardzo prosty sposób filtry dostarczone w zestawie.

  Lampy świecą światłem o temperaturze 5600K, niemniej możemy temperaturę zmienić nakładając w zmyślny sposób filtry. Poza filtrami korekcyjnymi mamy filtry kolorowe kreatywne.

  Na filmie poniżej prezentacja zawartości zestawu RL48 i efektu świecenia na planie.

  RL48 sprawdzają się w wywiadach, w studiu jak i w plenerze. A fakt, że od razu mamy dwie lampy pozwala stworzyć nam bardziej kreatywne oświetlenie. Wystarczy zamocować je na statywie.

  Brak regulacji mocy może być problemem, ale osobiście polecam nożyczki i kalkę techniczną, z której możemy zrobić dyfuzory o dowolnej gęstości. Okrągłe filtry mocujemy w tak banalnie prosty sposób, że możemy na swój sposób ukształtować sobie światło.

  Sama obsługa nie jest skomplikowana. Lampy są poręczne i nie sprawiają żadnych problemów. Zimna stopka ma blokadę, dzięki czemu lampa nie wysunie się z szyny. Trochę brakuje możliwości przechyłu lampy, ale jeśli dodamy przegub problem zniknie.

  Specyfikacja:

  • Idealne do portretów i wywiadów.
  • Skalibrowane na 6300K, 5600K „Dzienne” (natywna), 4300K i 3200K „Halogen” – za pomoca filtrów
  • Ekwiwalent mocy – 100 WAT, 242 Lux (z 90 cm), światło ciągłe, bez flikeringu (nie powodują efektu migotania), CRI>91
  • 140º kąt rozproszenia lampy. Efekt „pierścienie światła”.
  • W zestawi filtry CTO: Lee 205, 223, i 285 ; Filtry ND i dyfuzyjne: Lee 298, 209, and 216
  • Pracują jak lampy makro od 4 cm od obiektu
  • zasilanie: 3xAA, do 4 godzin świecenia
  • waga 170g
  • wymiary: 13,8 cm średnicy, 3,8 grubość.