videodslr Działy Forum ogólne Jaki aparat/kamera? Prosba o porade od starszych kolegów

Prosba o porade od starszych kolegów

Odpowiedzi 1 - 9 odpowiedzi (z 9 łącznie)
 •  Encyklita 
  Participant
  1 pt

  Odpowiedzi: 2

  Tematów: 2

  chat

  #266077

  Witajcie, słowem wstępu chciałbym zaznaczyć, że przeczytałem tutaj mnóstwo artykułów oraz przeglądałem fora, ale mimo wszystko prosiłbym o merytoryczną pomoc wynikającą z waszego doświadczenia.

  Otóż,  jesteśmy w trakcie otwierania firmy i tutaj do was pytania. Jakie sprzęty – mam na myśli dosłownie wszystko od KAMER/APARATÓW przez stabilizację, oświetlenie, aż do rejestracji dziweku i być może tego co nawet nie przychodzi mi do głowy proponujecie do 3 kategorii cenowych: (oczywiście żeby się zamknąć w tej cenie za wszystko)

  A) do 25 tys zł

  B) do 50 tys zł

  C) do 120 tys zł

  Z góry zaznaczę, że głównym konikiem firmy będą spoty reklamowe i dla tv i dla internetu oraz teledyski. Chodzi więc o szalenie dobra jakość, praktycznie bez szumów nawet w trudnych warunkach oświetleniowych, wiadomo czasem zdarzy się też wydarzenie do nakręcenia itp.

  Z góry dziękuję za wyrozumiałość oraz wartościowe odpowiedzi.

  Pozdro; )

   krzysztofek 
  Participant

  Odpowiedzi: 64

  Tematów: 10

  chat

  #266081 Score: 0

  a Ty nic sam nie zaproponujesz?

  Co kupić za pieniądze z dofinansowania? Część 3

  sam chcesz krecic te spoty czy z ekipą? rozstrzał cenowy niesamowity, to taki paradoks że w świecie foto/video takich pytań jest multum, a na forum chociażby o samochodach nie widziałem nigdy “dzień dobry chce zostać mechanikiem, naprawiać fiaty i ople, co kupić?” tylko jakimś cudem ludzie po prostu biorą i robią 😛

  nie liczyłbym że ktoś Ci tu wszystko rozpisze co do każdej szybkozłączki, że będziesz miał recepte na udaną firmę…

  tu taki filozoficzno-ekonomiczny problem produkcji video sie pojawia, przepasc cenowa miedzy sprzetem polki vdslr, a bezkompromisowym. bo 120 to na półkę vdslr bardzo duzo, ale na takiego reda czy alexe z porzadnym obiektywem to troche malo.

   Encyklita 
  Participant
  1 pt

  Odpowiedzi: 2

  Tematów: 2

  chat

  #266084 Score: 0

  Przeczytałem artykuł, który mi podrzuciłeś i tutaj mam pytanie – jaką optykę możecie mi polecić do:
  Blackmagic Ursa Mini 4.6k i co to za różnica czy: EF lens mount czy PL lens mount.
  Chodzi mi o myślę 3 obiektywy (chyba na razie tyle wystarczy) czy Speedbooster (z tego co dobrze rozumiem – psuje jakość w zamian za większe światło).
  I czy cała reszta jest ok?

  • statyw Manfrotto 502AM + głowica 500A (MVK500AM) – ok. 1500 pln
  • 3x statyw oświetleniowy – ok. 3 x 100 pln
  • 3x lampa Quantuum VideoLED 600 – ok. 3 x 700 pln
  • 3x softboks lub octa z mocowaniem Bowens – ok. 3 x 100 pln
  • 2x czasza modelująca (aka „garnek”) z mocowaniem Bowens – ok. 2 x 50 pln
  • lepszej klasy rejestrator dźwięku – np. Tascam DR-70 – ok. 1250 pln
  • 2x mikrofon krawatowy Sennheiser ME 2– ok. 2 x 300 pln
  • 2x budżetowy mikroport – ok. 2 x 1000 pln
  • 2x karta SanDisk Extreme Pro SDXC 128GB UHS-I (95 MB/s) – ok. 650 pln
   Amadeusz Andrzejewski 
  Keymaster
  46 pts

  Odpowiedzi: 4877

  Tematów: 217

  chat

  #266088 Score: 0

  NIC nie jest ok. Nawet karty nie pasują do Ursy Mini. Speedbooster też nie pasuje. Głowica 500-ka Manfrotto w życiu nie utrzyma tej kamery z osprzętem. A fakt, że nie rozróżniasz EF od PL i nie wiesz z czym się to je też nie pomaga.

  Będę szczery. Masz w tym momencie dwie opcje. Jeden – możesz spędzić miesiąc czytając wszystko w internecie co Ci wpadnie w ręce i próbować samemu to zrozumieć, uporządkować sobie itd. Nie zastąpi to praktyki, ale przynajmniej będziesz wiedział że Ursa Mini chodzi na karty CFast i że musisz dużo wydać na komputer żeby potem to obrabiać. Opcja druga – iść na szkolenie, a potem dodatkowo komuś kto się na tym zna zapłacić żeby Ci wszystko rozpisał. Bo sorry ale to jest bity dzień pracy i nikt, kto ma wystarczającą wiedzę nie będzie całego dnia poświęcał z altruistycznej potrzeby serca.

  Przepraszam, że brutalnie, ale ta sytuacja naprawdę przypomina „dzień dobry chce zostać mechanikiem, naprawiać fiaty i ople, co kupić?”. Tak się tego nie robi.

   Wojciech Franus 
  Keymaster
  30 pts

  Odpowiedzi: 1127

  Tematów: 120

  chat

  #266090 Score: 1

  Jak na człowieka z ambicjami stworzenia studia filmowego, to masz dosyć podstawowe pytanie. Ale nie będę się wyzłośliwiał, tylko odpowiem w kwestiach, o których mam pojęcie.(Tak przynajmniej mi się wydaje 😉 )

  Blackmagic Ursa Mini 4.6k i co to za różnica czy: EF lens mount czy PL lens mount

  EF to mocowanie obiektywów Canona – czyli dziesiątki, jeśli nie setki różnych szkieł. Zarówno oryginalnych Canona jak i firm specjalizujących się wyłącznie w produkcji obiektywów (Samyang, Tokina, Sigma i pewnie jeszcze kilka innych). Mocowanie EF pozwala na korzystanie z obiektywów filmowych z takim mocowaniem lub obiektywów fotograficznych (jak jest między nimi różnica – odsyłam do Wujka Googla). Jest ich na rynku bardzo dużo, o różnej jakości, niemniej ich popularność pozwala znaleźć najbardziej optymalne zestawy. Morał: są w miarę tanie, bo jest duża konkurencja na rynku obiektywów tego typu i jest ich dużo. Są uniwersalne – stosuje się je zarówno do fotografii jak i filmu.

  PL to mocowanie obiektywów stricte filmowych, stosowane w kinematografii. Kamery filmowe oraz super-duper profesjonalne cyfrowe mają takie mocowanie. Obiektyw z mocowaniem PL to najczęściej sprzęt najwyższej klasy. Jeszcze niedawno wykonywane był w strzeżonych przez dzikie cerbery ośrodkach przemysłowych, umiejscowionych gdzieś wysoko w Himalajach gdzie nie ma smogu, który mógłby zaszkodzić doskonałości ich optyki. Obecnie wiele firm (Sigma, Samyang i inne) stosuje mocowanie PL do obiektywów linii cine, które są zazwyczaj droższą wersją obiektywów powszechnie już znanych (optyka ta sama, ale już mechanika inna – w filmie bardzo ważna jest mechanika obiektywu). Obiektywy filmowe z mocowaniem PL robione są często przez firmy, o których istnieniu zwykły śmiertelnik nawet nie wie. Morał: Są drogie, bo mają zastosowanie raczej przez filmowców, a tych jest mniej niż fotografów.

  O innych różnicach między PL a EF na pewno jeszcze ktoś napisze, bo ja tylko zwróciłem uwagę na stronę budżetową i dostępności. A jest tych różnic więcej.

  Speedbooster (z tego co dobrze rozumiem – psuje jakość w zamian za większe światło).

  Speedbooster nie służy do psucia jakości. Psucie jakości może być efektem ubocznym jego stosowania. Poza zwiększaniem ilości światła, zwiększa również kąt widzenia obiektywu (na bardziej szerokokątny). (tak przy okazji: Speedbooster jest handlową nazwą produktu jednej firmy – Metabones. Ale jest już tego na rynku trochę, więc na pewno znajdziesz odpowiedni.)

  Edit – tu małe dopowiedzenie. Speedbooster akurat nie jest do URSY – jak zwrócili uwagę moi uczeni poprzednicy.

  Twoim zestawie brakuje mi podstawowych urządzeń nowoczesnego filmowca: slidera i gimbala (lub innego stabilizatora).

  Edit: Oczywiście nie wnikam w dobór sprzętu, który zaproponowałeś. Jak zwrócili uwagę Amadi i Karol Twoje propozycje są niekompatybilne względem siebie. Jak URSA to nie speedbooster, jak 500tka to nie URSA.

  Pozdrawiam

   Karol Woźniak 
  Keymaster
  2 pts

  Odpowiedzi: 15

  Tematów: 0

  chat

  #266091 Score: 0

  Pamiętaj też że do Ursy nie podłączysz Speedboostera 😉

  Nikon D3S / Nikkor 24-70mm f2.8/ Nikkor 50mm f1.4 / 4x GTX 670 4GB Quad-SLI / CUDA / UNIX

   Encyklita 
  Participant
  1 pt

  Odpowiedzi: 2

  Tematów: 2

  chat

  #266092 Score: 1

  Powiem tak – jestem tylko inwestorem, który ma zamiar zatrudnić osoby, ale przy okazji zakupić sprzęt. Myślę, że znajdę tu specjalistę, który będzie w stanie pomóc nam skompletować sprzęt – czy jest tutaj chętna osoba? I na ile się cenicie za pomoc w “rozpisce”

   Amadeusz Andrzejewski 
  Keymaster
  46 pts

  Odpowiedzi: 4877

  Tematów: 217

  chat

  #266108 Score: 2

  Mogę się podjąć, o ile tylko deadline nie jest “na wczoraj” bo najbliższe 2 tygodnie mam mocno obłożone. Jeśli jesteś z Wawy to chyba najwygodniej będzie się spotkać osobiście, pogadać przy kawie i z grubsza ustalić kierunek, w którym idziemy. Jak nie, to zdalnie też się da.

   krzysztofek 
  Participant

  Odpowiedzi: 64

  Tematów: 10

  chat

  #266112 Score: 0

  Speedbooster nie służy do psucia jakości.

  Zaśmiane 😀

Odpowiedzi 1 - 9 odpowiedzi (z 9 łącznie)

Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten wątek