videodslr Działy Sztuka filmowania Sztuka operatorska Prawidłowa ekspozycja nocnych scen

Prawidłowa ekspozycja nocnych scen

Odpowiedzi 1 - 7 odpowiedzi (z 7 łącznie)
 •  dr.clocton 
  Participant

  Odpowiedzi: 132

  Tematów: 34

  chat

  #15276

  Witajcie,

  mam pytanie, w jaki sposób radzicie sobie z nagrywaniem scen „wieczornych”, ciemnych, gdzie powiedzmy mamy aktora czytającego książkę przy nocnej lampce, albo jeszcze ciemniej, gdy np. pokazujemy osobę w nocy, w prawie zupełnej ciemności.

  Jaką metodę polecacie, aby uzyskać możliwie jak najczystszy obraz? Mam tu na myśli: 1) Czy korzystniej jest doświetlić scenę lampami, ustawić tak, żeby eskspozycja była prawidłowa (powiedzmy, żeby wskaźnik ekspozycji w kamerze pokazywał 0.0) a później przyciemnić wszystko w postprodukcji, czy 2) wykorzystać światło np. z lampki, ale nie podpompowywać iso i nie rozjaśniać sceny światłami tak mocno, żeby wskaźnik ekspozycji dojechał w końcu na te 0.0, tylko spróbować uzyskać mniej więcej taki look na kamerze, jaki chcielibyśmy mieć w finalnym materiale (nie patrząc na to, że wskaźnik pokazuje np. -2.0)?

  Jestem bardzo ciekawy jak kręcicie takie nocne ujęcia czy tzw. low light scenes. Będę bardzo wdzięczny za wszelkie rady.

   Amadeusz Andrzejewski 
  Keymaster
  46 pts

  Odpowiedzi: 4877

  Tematów: 217

  chat

  #120274 Score: 0

  Wielkiego doświadczenia nie mam, ale ileś razy robiliśmy takie rzeczy przy filmach niezależnych i generalnie obie metody są wykorzystywane. Częściej ta pierwsza czyli punktowe światło na to co ważne, a reszta ciemna. Można udawać że to księżyc, latarnia, lampka itd
  Aczkolwiek pełne day for night też kilka razy robiliśmy. To jednak trudniejsza technika, łatwiej to spieprzyć i wtedy wygląda słabo.
  Jak będę miał chwilę to wrzucę jakieś stopklatki z opisami ustawienia lamp.

   dr.clocton 
  Participant

  Odpowiedzi: 132

  Tematów: 34

  chat

  #120275 Score: 0

  Dzięki za odpowiedź:) A czy mógłbyś też poradzić jak przy takich scenach kierować się odczytami właśnie z wskaźnika ekspozycji, czy histogramu? Czy ustawić np. pomiar na spot meter i twarz celować na równą 0.0 ekspozycję, potem w poście lekko przyciemnić? Czy lepiej od razu robic w kamerze obrazek mniej więcej taki, jakbyśmy chcieli finalnie uzyskać?

   Amadeusz Andrzejewski 
  Keymaster
  46 pts

  Odpowiedzi: 4877

  Tematów: 217

  chat

  #120276 Score: 0

  Zależy od korpusu. W przypadku Reda albo BM gdzie masz rawy możesz sobie spokojnie nawet nie doswietlić. Z kolei w dowolnym aparacie z 8-bitowym zapisem i logiem lepiej jest przeeksponować, a potem ściągnąć czernie w dół na postprodukcji.

   waldorf 
  Participant

  Odpowiedzi: 600

  Tematów: 73

  chat

  #120277 Score: 0

  tak jak napisał Amadi wiele zależy od kamery np. s-logi od SONY nie lubią czerni i generalnie wszystko co jest ciemniejsze od ok. 40IRE charakteryzuje się szumem więc dobrze jest trzymać ekspozycję powyżej 0EV (od +1 do nawet +2EV) a później w poście zjechać ekspozycją do poziomu, który Ci odpowiada i jednocześnie „wygasza” szumy w cieniach. W przypadku innych kamer będzie różnie więc warto poznać cechy sprzętu zanim się zdecydujesz na konkretne rozwiązanie. Poniżej przykład takiego kadru nagranego z przeeksponowaniem o +1.5EV na A7Smk2 w S-logu2

  [attachment=1:3tu1kggd]1.jpg[/attachment:3tu1kggd]

  [attachment=0:3tu1kggd]2.jpg[/attachment:3tu1kggd]

   dr.clocton 
  Participant

  Odpowiedzi: 132

  Tematów: 34

  chat

  #120273 Score: 0

  Dzięki za sample i rady! Sam mam a7s i zauważyłem już wcześniej, że nawet klipy kręcone w pochmurny dzień, są bardzo zaszumione, jeśli slog nie jest odpowiednio doświetlony… nawet na 0.0 jest nieprzyjemny grain. Z kolei 1,5-2.0 jest już ok. Ale ogólnie bałbym się chyba sloga w nocnych scenach, gdzie czerni jest dużo. Nie lepiej wtedy zostać na cine4 albo cine2? Tam szumy są bardzo znikome.

   Amadeusz Andrzejewski 
  Keymaster
  46 pts

  Odpowiedzi: 4877

  Tematów: 217

  chat

  #120272 Score: 0

  Tu masz materiał nagrany w S-logu2 pierwszą A7s-ką, światło tylko i wyłącznie zastane

  https://www.youtube.com/watch?v=zw7KTpoRT0Q

  A tu kilka testowych ujęć 4K (A7s + Atomos Shogun) w piwnicy na iso25600, też w S-logu2, nakesponowanym tak żeby szum nie wyłaził. Niestety nagrane z łapy (i stabilizowane na postprodukcji) bo mieliśmy tylko kilka minut żeby do tej piwnicy zejść. Ale gadamy o świetle, nie o prowadzeniu kamery, więc jako przykład się nada 🙂 Fotograf robił swoje, na szczęście nie błyskał, a ja machnąłem te kilka ujęć.

  https://youtu.be/qpUOTCOU7do?t=3m12s

  Pozwolę sobie też przenieść wątek w stosowniejsze miejsce.

Odpowiedzi 1 - 7 odpowiedzi (z 7 łącznie)

Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten wątek