videodslr Działy Osprzęt Mikrofony, rejestratory, sprzęt dźwiękowy Porównanie jakości dźwięku różnych mikrofonów z Sony A7rII

Porównanie jakości dźwięku różnych mikrofonów z Sony A7rII

Odpowiedzi 1 - 6 odpowiedzi (z 6 łącznie)
 •  agent.kubanski 
  Participant

  Odpowiedzi: 63

  Tematów: 5

  chat

  #15318

  Proste porównanie mikrofonów krawatowych, nakamerowych oraz mikro portów. Podpiętych do Sony A7rII.
  Może się przydać dla osób mających małe doświadczenie 🙂

  https://www.youtube.com/watch?v=IFi9VliGc6E

   Artur Zielonka 
  Participant

  Odpowiedzi: 178

  Tematów: 18

  chat

  #120462 Score: 0

  Właśnie oglądam i na bieżąco oceniam. Oczywiście moje osobiste zdanie:
  1. Pierwsze ujęcia kiedy mówi przez mikroport sony – brzmienie miłe, ale szumi dość mocno. Wkradło też się nieporozumienie – pan stwierdza, że zestaw idzie na dwóch częstotliwościach – z tego co widzę jest to zestaw UWPD, w którym to odbiornik jest typu diversity (dwa odbiorniki w jednym, a elektronika wybiera z którego idzie sygnał), a nadajnik nadaje jedną czestotliwość.
  2. giant squid – szału nie ma
  3. shure – nie moje brzmienie całkowicie, strasznie „telefoniczny”
  4. sony w1m bluetooth – szumi i szału nie ma
  5. rode videomic – mocno „brzęcząco” – tutaj dobrze widać, że w ten sposób dialogów nie powinno się nagrywać, bo i „gadaczka” cienka i w tle totalny bałagan
  6. rode stereo – ładnie widać, że ten mikrofon jest tak na prawdę sam dla siebie i nie wiadomo po co w ogóle, szumi i bałagan w tle
  7. zenek ew100g3 z mikrofonem mke2 (nie ten co jest w zestawie fabrycznym) – może trochę by się wydawało w porównaniu do zestawu sony, że jest bardziej ciemno i mniej wyrazista góra, ale taki jest jego urok. w porównaniu do zestawu sony nie szumi wcale. jako ciekawostka dodam, że jeden z najczęściej stosowanych lavalierów w tv i filmie. pan niestety też nie wiedział do końca jak się używa klipsa od tego mikrofonu
  8. zenek ew100g3 z mikrofonem me1 (cardio, zamiennie w zestawie fabrycznym z me2-dookólny) – słychać jego „krzykliwość” i klasę niżej od mke
  9. zenki z dodatkiem adaptera xlr – słychać ile tracimy podłączając do puszki bezpośrednio (w porównaniu do wcześniejszych próbek)
  10. sony – podtrzymuje co w pkt. 1
  11. zenek me66 – brzmi dziwnie w tej prezentacji, ale tak niestety wyjdzie z taką metodologią. ten mikrofon jest dużo bardziej czuły na ukierunkowanie, mała zmiana „celowania” potrafi drastycznie zmienić brzmienie. dlatego shotguny powinno umieszczać się na tyczce i mikrofoniarz powinien odpowiednio nim celować.

  Wniosków dużo się nasuwa.
  Pierwsze pytanie w głowie co mi się kotłuje to co ten test miał udowodnić? Porównane zostały różne typy mikrofonów, ale jak porównywać zestaw bezprzewodowy z shotgunem?
  Drugie pytanie czy pan nie chciał na siłę zareklamować sony?
  Trzecie pytanie wychodzące poza film ale odnoszące się do niego to dlaczego zestawy zenka są poniekąd „industry standard”?
  Jedno co jest pewne to puszka nie służy do nagrywania dźwięku. Z adapterem xlr jest lepiej. Ale na ile lepiej nie wiemy tego. Jakiś czas temu porównywałem dźwięk nagrany w canona c100 po xlr’ach z dźwiękiem nagranym w rejestrator fostex’a. Oba urządzenia dostały sygnał z miksera telewizyjnego shure i niestety, dźwięk z kamery był dużo gorszy.
  Kolejne pytanie co się nasuwa, czy z materiałem było coś robione. Często jak porównywałem dwa mikrofony ze sobą na pierwszy rzut ucha wydawały się bardzo zbliżone. Dopiero po odpowiedniej obróbce okazywało się, że pomiędzy tymi mikrofonami jest przepaść.

  Każda realizacja wymaga innych narzędzi, ale dialogi zawsze najlepsze się osiągnie z użyciem mikrofonu na tyczce. To potwierdzi wiele osób. Mikroporty są bardzo często stosowane, ale trzeba ich używać z głową. Najgorsze jest to, że często słyszę hurraoptymizm pod hasłem mikroport, jakby mikroport był lekiem na wszystko.
  Niestety sfera rejestracji dźwięku nie jest taka łatwa na jaką by się mogła wydawać 😉

  www.dzwiekowiec.pl

   tomekk79 
  Participant
  1 pt

  Odpowiedzi: 357

  Tematów: 6

  chat

  #120463 Score: 0

  @soundplay wrote:

  Pierwsze pytanie w głowie co mi się kotłuje to co ten test miał udowodnić? Porównane zostały różne typy mikrofonów, ale jak porównywać zestaw bezprzewodowy z shotgunem? Drugie pytanie czy pan nie chciał na siłę zareklamować sony?

  SONY Artisans i wszystko jasne 🙂
  Materiał miał udowodnić, że Sony zajebistym jest, a udowodnił, że autor tego materiału nie ma specjalnej wiedzy w tym zakresie.

   agent.kubanski 
  Participant

  Odpowiedzi: 63

  Tematów: 5

  chat

  #120464 Score: 0

  Dla mnie jako laika, pokazuje jakość dźwięku. Jak się niema doświadczenia i możliwość sprawdzenia samemu. To jakaś materiał wyjściowy do nauki.
  Bardzo się cieszę o bardziej rzetelne podsumowanie testu przez SOUNDplay. ❗ Wyłapał wszystkie rzeczy które mogą umknąć laikom.
  Też mam małe obawy, czy test jest do końca rzetelny. Zamiana mikrofonów może mała dać przewagę sony.

   tomekk79 
  Participant
  1 pt

  Odpowiedzi: 357

  Tematów: 6

  chat

  #120465 Score: 0

  @agent.kubanski wrote:

  Dla mnie jako laika, pokazuje jakość dźwięku. Jak się niema doświadczenia i możliwość sprawdzenia samemu. To jakaś materiał wyjściowy do nauki.

  Tak, ale z drugiej strony koleś robi „testy” z czapy, nie ma większego pojęcia o dźwięku, widać to np. przy próbie porównywania mikrofonów o zupełnie różnych typach jak również używaniu poszczególnych modeli, choćby RODE, który jest założony na aparacie (inna sprawa, że producent tak przewidział 🙂 i ten błąd powiela 99% użytkowników, podczas gdy mikrofon kierunkowy tego typu używa się zupełnie inaczej.
  Testy, jeżeli mają być rzetelne, przeprowadza się w ściśle kontrolowanych i zawsze powtarzalnych warunkach, a cały test powinien być precyzyjnie opisany łącznie z wszystkimi wartościami parametrów jakie mogły być modyfikowane podczas nagrywania. Tutaj tego nie ma.
  Właściwie jedynym testem tego „testu” jest ewentualna możliwość porównania brzmienia. Nic więcej. Bardzo słuszną listę uwag do tego „testu” przedstawił SOUNDplay, więc nie będę się już powtarzał.

   Artur Zielonka 
  Participant

  Odpowiedzi: 178

  Tematów: 18

  chat

  #120466 Score: 0

  @agent.kubanski wrote:

  Dla mnie jako laika, pokazuje jakość dźwięku. Jak się niema doświadczenia i możliwość sprawdzenia samemu. To jakaś materiał wyjściowy do nauki.
  Bardzo się cieszę o bardziej rzetelne podsumowanie testu przez SOUNDplay. ❗ Wyłapał wszystkie rzeczy które mogą umknąć laikom.

  Wiesz, to wszystko nie jest takie proste niestety.

  Przede wszystkim aby móc oceniać nagranie potrzebne są trzy rzeczy w mojej ocenie (i podejrzewam że nie tylko mojej):
  1. pomieszczenie do odsłuchu z odpowiednią adaptacją akustyczną
  2. odpowiedni odsłuch z wyrównaną charakterystyką, czyli po prostu monitory studyjne
  3. odpowiedni interface audio, czyli po prostu karta dźwiękowa.
  Podobna jest analogia jak przy montażu wizji – dobry monitor i karta graficzna. Chyba nie uda się dobrze pewnych rzeczy zrobić kiedy mamy 15-calowego crt, podpiętego do wbudowanej w płytę główną kartę po analogu i długim na 15metrów kablu, z odbitą panoramą zaokienną w naszym monitorze.

  Mało tego dźwięk wybacza znacznie mniej od wizji – przejście miedzy scenami czy ujęciami możemy zrobić na „twardo”, bez żadnych wyciemnień itp. Jak dźwięk tak zrobimy to zapewne wiesz jaki będzie efekt.

  Czesto też wielu montażystów pracuje na słuchawkach – niestety praca z dźwiękiem na słuchawkach często źle się kończy.
  Czemu? – przy odsłuchu z głośników sygnał z lewego głośnika trafia w lewe ucho i po części w prawe. Przy słuchawkach tego nie ma, a sposób odbioru przez człowieka tych dwóch sytuacji różni się dość znacznie. Dodatkowo przy głośnikach słyszymy też masę odbić od ścian itp, których w słuchawkach nie ma.

  Dlatego do dźwięku należy podchodzić z dużym dystansem. Ja sam nie raz łapałem się, że pewne narzędzia są fajne. Niestety do czasu, aż się nie zrobi bardziej dokładnych analiz. Dwa mikrofony można nagrać jeden po drugim i można je nagrać równolegle. Teraz weźmy przysłowiową gadaczkę jakoś tam się porówna przy dwóch podejściach. Ale jak ocenić dźwięki dalsze jak przy tym nagraniu w tym filmie. Ptaszek zaćwierkał i go mikrofon nie nagrał czy w ogóle nie zaćwierkał? Na to już nie odpowiemy przy takich nagraniach. A często właśnie klasę mikrofonów można poznać jak nagrywają dźwięki nazwijmy to „dalekie”.

  I takie podsumowanie ode mnie dość mocne – niestety aby zająć się dźwiękiem na poważnie to niestety potrzeba sprzętu, wiedzy i lat doświadczeń. Tak samo jak przy wizji. Dlatego w mojej ocenie najlepiej jest, kiedy nie miesza się tych dwóch profesji 😉

  www.dzwiekowiec.pl

Odpowiedzi 1 - 6 odpowiedzi (z 6 łącznie)

Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten wątek