videodslr Działy Osprzęt Stedicamy i gimbale Panasonic G7 + Samyang 12mm f2.0

Panasonic G7 + Samyang 12mm f2.0

Odpowiedzi 1 - 12 odpowiedzi (z 12 łącznie)
 •  tomek123 
  Participant

  Odpowiedzi: 6

  Tematów: 2

  chat

  #264430

  Samyang 12mm f 2:0, jest szkłem manualnym. Moje pytanie: czy do filmowania takim zestawem potrzebny jest gimbal, czy da się filmować rigiem, ewentualnie „z ręki”? Może ma ktoś gimbal DS-1 z takim zestawem i się podzieli jak to razem pracuje? Jeżeli był taki temat, to nie bijcie, nie mogłem się doszukać. Dzięki z góry za odpowiedź.

   Wojciech Franus 
  Keymaster
  32 pts

  Odpowiedzi: 1129

  Tematów: 120

  chat

  #264431 Score: 2

  Jedna z zasad optyki filmowo-fotograficznej: Im mniejsza ogniskowa tym łatwiej uzyskać stabilizację obrazu. Jeśli gimbala uważasz za formę stabilizacji – to nie jest konieczny do takiego obiektywu, da radę z ręki (jeśli masz lupkę przy monitorze), a już na pewno z riga. Chyba, że używasz gimbala do „steady-camowych” ujęć, ale wtedy ogniskowa nie jest istotna (do pewnych granic, ale raczej związanych z rozmiarem obiektywu i jego wagą).

   tomek123 
  Participant

  Odpowiedzi: 6

  Tematów: 2

  chat

  #264433 Score: 0

  Dzięki za odzew. Naczytałem się na różnych forach tak sprzecznych opinii że zgłupiałem. Niedługo kupię właśnie G7, planuję między innymi owo szkiełko. W grę wchodzi jeszcze FX-CAM 2, lub gimbal DS-1. Filmowałem do tej pory tylko kamerami, więc czytam i pytam żeby z braku doświadczenia kasy nie utopić w coś co mi nie będzie służyć.

   quadro 
  Participant
  4 pts

  Odpowiedzi: 808

  Tematów: 94

  chat

  #264463 Score: 1

  Mam Sony A6300 z tym szkłem i potwierdzam to co napisał Wojtek – możesz spokojnie kręcić nim nawet z ręki, a tym bardziej z riga.

   tomek123 
  Participant

  Odpowiedzi: 6

  Tematów: 2

  chat

  #264478 Score: 0

  Dzięki wielkie.

   tomek123 
  Participant

  Odpowiedzi: 6

  Tematów: 2

  chat

  #264502 Score: 0

  Jeszcze jedno mi się przypomniało…Samyang 12mm, T2.2, posiada płynną pracę przysłony, bo wg. tego co wyczytałem jest obiektywem filmowym. Czy w Samyangu 12mm, f 2.0 jest tak samo czy jednak praca przysłony jest skokowa? Nie wiem który kupić, oba praktycznie w tej samej cenie.

   Amadeusz Andrzejewski 
  Keymaster
  46 pts

  Odpowiedzi: 4877

  Tematów: 217

  chat

  #264503 Score: 1

  W fotograficznym 12/2 przysłona jest skokowa. Pytanie brzmi jak często musisz zmieniać przysłonę w czasie ujęcia i nie możesz potem tego fragmentu wyciąć. Mnie się to chyba nigdy przez długie lata filmowania nie zdarzyło. Więc to bardziej kwestia  preferencji niż konieczności.

  Sam mam 12/2 fotograficzne (z A6300 podobnie jak jeden z przedmówców) bo wygodniej mi się ostrzy chwytając za pierścień na którym nie ma zębatki. Ale w tej kwestii podejrzewam że też zdania mogą być podzielone.

   

   tomek123 
  Participant

  Odpowiedzi: 6

  Tematów: 2

  chat

  #264504 Score: 0

  Może zależy co i gdzie się filmuje. Bywałem w salach gdzie oświetlenie było bardzo nierówne, koryguję ekspozycję właśnie przysłoną, stąd moje pytanie. W słoneczny dzień, gdzie kontrasty jak wiemy są przecudowne, praktycznie nie zdejmuję palców z pierścienia przysłony, ale widziałem na forach że sporo operatorów korzysta właśnie z 12/2 foto. Doświadczenie mam niestety tylko w kamerach. Zębatki przeszkadzają w jakiś sposób w ostrzeniu? Może głupie pytanie, ale nie wiem to pytam bardziej doświadczonych.

   quadro 
  Participant
  4 pts

  Odpowiedzi: 808

  Tematów: 94

  chat

  #264518 Score: 1

  Ja mam wersję filmową – i szczerze mówiąc chętnie zamieniłbym na wersję foto. Nie używam follow focusa i nie zmieniam przesłony w trakcie nagrywania.

  Za to czasami zmieniając ją bez zaglądania na pierścień brakuje mi tego „kliknięcia” przy konkretnej przesłonie – np. 2 kliki od dołu = 4.0, 1 klik = 2,8 itd.

  Poza tym – może to niezbyt istotne – ale ząbki na pierścieniach są dość ostre i operowanie pierścieniem ostrości lub przesłony jest mało przyjemne.

   Amadeusz Andrzejewski 
  Keymaster
  46 pts

  Odpowiedzi: 4877

  Tematów: 217

  chat

  #264519 Score: 1

  Właśnie o to chodzi z zębatką co quadro powyżej napisał – po paru godzinach macania ostrych zębów to zwyczajnie boli w palce.

  A co do operowania przysłoną w słoneczny dzień, to od tego teoretycznie powinien być regulowany filtr szary. We wnętrzach jeśli masz zmienne światło – zgoda, choć ja akurat w takich sytuacjach częściej operuję czułością.

   tomek123 
  Participant

  Odpowiedzi: 6

  Tematów: 2

  chat

  #264520 Score: 0

  Z filtrem szarym jest oczywista oczywistość, mówię o sytuacjach gdzie trzeba mimo wszystko skorygować obrazek. Dobrze że są takie fora, nie miałem do czynienia z aparatami to nie przyszło mi do głowy że można wykorzystać iso.

   Amadeusz Andrzejewski 
  Keymaster
  46 pts

  Odpowiedzi: 4877

  Tematów: 217

  chat

  #264543 Score: 0

  Znam wielu ludzi którzy wręcz we wnętrzach lecą ciągle na auto iso ustawiając ewentualnie (jeśli puszka pozwala) jakąś kompensację ekspozycji jeśli automat głupieje.

  A co do sytuacji gdy filtra brak – wtedy tak jak piszesz zmienia się przesłonę. I opcje tak naprawdę masz dwie – robić to powoli przez kilka sekund jeśli masz płynną albo jednym szybkim ruchem jeśli masz skokową.

  W tym pierwszym przypadku trochę się namęczysz z kolorowaniem i przez te kilka sekund możesz mieć przepał/niedoświetlenie. Ewentualnie jeśli zrobisz to na w miarę dynamicznym ruchu kamery (np. szwenk z jaśniejszej strony planu na ciemniejszą) to wtedy nie będzie widać i będzie git.

  W tym drugim przypadku kawałek ze zmianą przysłony jest do wycięcia i męczysz się z szukaniem ujęcia żeby przykryć moment cięcia.

  Więc żadne rozwiązanie nie jest idealne i wybór konkretnego to głównie kwestia tego, jakiego rodzaju materiały nagrywasz i który styl pracy jest Ci bliższy. Ale to już pytanie na które sam sobie musisz odpowiedzieć 🙂

Odpowiedzi 1 - 12 odpowiedzi (z 12 łącznie)

Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten wątek