videodslr Działy Osprzęt Obiektywy i filtry [MFT] Czy standardowy zoom zastąpi zestaw jasnych stałek?

[MFT] Czy standardowy zoom zastąpi zestaw jasnych stałek?

Odpowiedzi 1 - 3 odpowiedzi (z 3 łącznie)
 •  orlowskiw 
  Participant
  1 pt

  Odpowiedzi: 4

  Tematów: 3

  chat

  #268360

  Witam wszystkich użytkowników. Zakładam temat związany z podstawowym zestawem obiektywów dla mft. Mój dylemat jest następujący: zoom Olympus/Panasonic 12-XXmm/2.8 czy zestaw trzech podstawowych szkieł 10-17/25/45mm o jasności 1.8. Zoom jest na pewno wygodny i pewnie wyjdzie taniej. Stałki, z wyjątkiem szerokiego kąta, wydają się być tanie. Ale przecież pieniądze to nie wszystko. Jakie Wy widzicie rozwiązania i ich konsekwencje?

  Zastosowanie filmowanie/fotografia: 70/30. Głównie amatorskie filmy krótkometrażowe.

  Temat przewija się na pewno bardzo często, ale zazwyczaj porusza aspekty techniczne (ostrość, jakość, AF itd.). Mnie interesują bardziej efekty Waszych wyborów. Chciałbym abyście podzielili się swoimi decyzjami oraz ich powodami. Czy były aspekty, których nie uwzględniliście, a teraz potrafią doskwierać?

  Bardzo dziękuję za chęć podzielenia się doświadczeniami.

   Amadeusz Andrzejewski 
  Keymaster
  46 pts

  Odpowiedzi: 4877

  Tematów: 217

  chat

  #268377 Score: 0

  Co prawda inne systemy mi się przewinęły przez plecak, ale większość życia pracowałem na stałkach i dobrze mi z nimi. Wyjątek zrobiłem teraz dla Sigmy 18-35 bo też jest jasna i w zasadzie optycznie dorównuje stałkom.

  Tak bardziej filozoficznie, to zoom bardziej rozleniwia, a stałki wymuszają nieco więcej myślenia o kompozycji. Do reportażu oczywiście wolałbym zooma, ale przy rzeczach typu etiudy, gdzie masz kontrolę nad wieloma rzeczami, nie jest on niezbędny. Druga rzecz, już niezależna od rodzaju obiektywu, to fakt, że z czasem, nabierając doświadczenia, człowiek zaczyna mieć swoje ulubione ogniskowe. Z czasem zaczynasz dokładnie wiedzieć gdzie i z jakim obiektywem się ustawić, żeby mieć w kadrze to co chcesz. Tyle, że zaczynając jeszcze nie wiesz, które Ci przypadną do gustu. Przykład z brzegu – nienawidzę ekwiwalentu 50mm. A wiele osób nie wyobraża sobie życia bez “standardu”. Póki nie wiesz, możesz zacząć od kita typu 12-xx / 14-xx – dużo Cię on nie wyniesie, a zorientujesz się na których ogniskowych najczęściej pracujesz. Jak już się zorientujesz to możesz go wymienić na stałki o tych ogniskowych.

   orlowskiw 
  Participant
  1 pt

  Odpowiedzi: 4

  Tematów: 3

  chat

  #268384 Score: 0

  Panie Amadeuszu bardzo dziękuję za ciekawe spostrzeżenia. Chyba rzeczywiście zainwestuję w obiektyw kitowy. Do tej pory największe doświadczenie mam w fotografii analogowej, dlatego  nie podoba mi się idea dynamicznego pierścienia ostrości panasonica (zwłaszcza przy filmowaniu), z drugiej strony kilkukrotnie spotkałem się z opinią o przydatności systemu stabilizacji, który występuje w przypadku obiektywów tego producenta. Czy przy ujęciach z wykorzystaniem Steadicamu bądź Rigu ten system może ułatwić pracę? Na podstawie zdjęć skłaniałbym się chyba do obiektywu Olka, wydaje się być nieco solidniejszy i zdaje się że nie ma tego progresywnego pierścienia ostrości. Puszka od Panasonica, więc straciłbym stabilizację.

  Zdecydowałem się na inwestycję w stałki, ze względu na nieduży wybór jasnych szkieł szerokokątnych do systemu zaryzykowałem kupno używanego SLR Magic Cine 12/1.6, napiszę kilka zdań na jego temat, kiedy już go otrzymam. Następne zakupy to właśnie kit oraz jakiś poręczny statyw z głowicą video, żeby równocześnie móc zacząć naukę montażu planów ogólnych/totalnych.

  Jeszcze raz dziękuję i zachęcam do dyskusji innych użytkowników.

   

  • Ta odpowiedź była modifikowana 9 miesiące, 1 tydzień temu przez  orlowskiw.
Odpowiedzi 1 - 3 odpowiedzi (z 3 łącznie)

Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten wątek