videodslr Działy Aparaty i kamery – korpusy Sony Które body wybrać? A6000, A6300, A7R? EF + adapter?

Które body wybrać? A6000, A6300, A7R? EF + adapter?

Odpowiedzi 1 - 15 odpowiedzi (z 35 łącznie)
 •  Anonimowy

  Odpowiedzi: 336

  Tematów: 78

  chat

  #15868

  Zdecydowałem się odpuścić body Canona i przesiąść się na Sony. O ile fotograficznie Canon był ok, to filmowo jest absolutnym ogonem.
  Nie chodzi o to, że potrzebuję 4k, ale lepszej jakości full hd by się przydało, czy to bardziej elastyczne podczas edycji czy po prostu lepsze w efekcie końcowym.

  Generalnie problemy są dwa:

  1. Stoję przed wyborem odpowiedniego body od Sony. I w sumie nie wiem już co wybrać. Z grubsza aparaty są podobne, ale diabeł jak zwykle tkwi w szczegółach.

  -Sony a6000 wydaje się odstawać 2 pozostałych aparatów i tak jest. Ale jest tańsze i po prostu odsuwa przejście na 4k „na później”. Także posiada już xavc s 50Mbps i 60fps, jest całkiem ok w ciemnościach. Nie wiem tylko jaki sygnał wypuszcza po hdmi? Ktoś kojarzy?
  Myślę, że po roku chciałbym go zmienić na coś innego.

  -Sony a6300: dwa razy droższy od poprzednika, posiada 4k, szybki AF (poprzednik też), jest dobry w ciemnościach. Posiada do dupy FHD, przez co slow-mo w 120fps nie jest tak użyteczne. Planowałbym na nim pracować tak ze 4-5 lat.

  -Sony a7r: niby bez 4k, ale fotograficznie i filmowo daje fajny obraz, AF też podobno fajny. Minus jest taki, że posiadam dwie fajne sigmy (10-20 3.5 oraz 18-35 1.8) z mocowaniem Canona i tu już adapter nie da rady- musiałbym je sprzedać.
  Także nie mogę się doszukać informacji jaki sygnał wypuszcza po hdmi…

  2. Nie wiem czy warto pchać się w adaptery w ogóle? Niby sigma mc-11 ma wspierać obiektywy sigmy, ale w praktyce wspiera tylko 18-35, natomiast 10-20 zawiesza aparat. Kupując a6300 i tak muszę kupić adapter mocowania, czyli rzeczywisty koszt a6300 to w moim przypadku wynosi nie 5200 pln, ale 6200-6400 pln. Czyli tyle, co A7R. Chcąc używać firmowych szkieł sony musiałbym się spieniężyć posiadanie sigmy.

  Z drugiej strony nie chciałbym pozbywać się sigmy 18-35 czy nawet 10-20 bo to generalnie dwa absolutnie bezkonkurencyjne obiektywy pod względem osiągów optycznych i ceny.

  Kupując A7R potrzebuję od razu dokonać zakupu pełno-klatkowych szkieł, co znów idzie w cenę, rozmiar, a nie da tej jakości obrazu jak te dwie sigmy. Szczególnie jeśli chodzi o stajnie obiektywów od sony.

  Może ktoś z bardziej doświadczonych forumowiczów mógłby doradzić na co się finalnie zdecydować? Może ktoś fizycznie miał okazję ograć już te sprzęty? Szczególnie A7R? Może nie warto na siłę trzymać sigmy 18-35?

   Prim 
  Participant

  Odpowiedzi: 148

  Tematów: 67

  chat

  #123135 Score: 0

  Dołączę się do pytań kolegi.

   amaj 
  Participant

  Odpowiedzi: 22

  Tematów: 0

  chat

  #123136 Score: 0

  A to przewrotnie odpowiem bo piszesz, że nie potrzebujesz 4k a posiadasz szkła do Canona .
  Wybrałbym Canona 80 D , obskoczyłem dwa weselicha (z ob 16/35 f2.8 ) jedno w duecie z 5DIII obrazek przyzwoity af o dziwo jak trzeba było skorzystać działał prawidłowo, iso. 3200 akceptowalne , fajny gibany ekranik. Pewnie gdybym nie zajmował się też foto to bym go olał ale była mi potrzebna puszka też to focenia więc po ciężkich przemyśleniach klamka zapadła.

   Anonimowy

  Odpowiedzi: 336

  Tematów: 78

  chat

  #123137 Score: 0

  Na razie nie potrzebuję 4K, ale potrzebuję ładnego, wydajnego full hd z lepszym kodekiem i fps niż oferuje Canon.

  Zastanawiałem się nad A7s, niby jest 4k, niby jest pełna klatka, ale te 12MP przy zdjęciach… Nie wiem czy to będzie dla mnie wystarczające, bo jednak drukuję zdjęcia do formatu minimum a4, a zdarzają się i plakaty a3. Ale może przesadzam?
  No i musiałbym pozbyć się swoich dwóch ulubionych sigm. Nie byłoby to praktycznie problem, ale czym je zastąpić?

   quadro 
  Participant
  4 pts

  Odpowiedzi: 808

  Tematów: 94

  chat

  #123138 Score: 0

  Nagrywanie w 4K ma swoje zastosowanie nawet gdy wypuszczasz końcowy efekt w 1080 – mając dobre 4K jak np. z A6300 możesz śmiało kadrować nagrania bez obawy o stratę jakości.

   Anonimowy

  Odpowiedzi: 336

  Tematów: 78

  chat

  #123139 Score: 0

  No o kadrowaniu to wiadomo.
  Czy faktycznie coś zyskuję skalując w dół 4k? Np pozbywam się bandingu, albo zyskuję lepszą odpowiedź materiału na kolorowanie?

   Anonimowy
  3 pts

  Odpowiedzi: 495

  Tematów: 29

  chat

  #123140 Score: 0

  No dobra, ale szukasz kolego czegoś do filmowania czy fotografii, bo nigdzie tego nie widzę. Jeżeli foto, to A6300 jest raczej średnim wyborem, oled`owy wizjer i słaba ergonomia w porównaniu do puszek Canona będą cieżkim orzechem do zgryzienia.

   agent.kubanski 
  Participant

  Odpowiedzi: 63

  Tematów: 5

  chat

  #123141 Score: 0

  Do filmowania rewelacyjne są A7S i A7S II i A7R II (maja też tryb APS-C fullHD) i A6300 te model nie maja line skipping i skalują obraz. Te aparaty bym tobie polecał ale tylko filmowo.
  Modele A6000 i A7R mają to i obraz jest trochę „wymyślany przez aparat”. Sama jakość obrazu wydaje się trochę lepsza od Canona ale nie jest to duży skok jakości.
  Ja kupiłem sobie przejściowo RX10 obiektyw rewelacyjny, a obraz jest naprawdę dobry, myślę że lepszy od A7R i A6000. Porównywałem go z 6D i bardziej szczegółowy. Wiadomo mniejsza matryca mniejsza głębia, trochę większy szum ale nie ma dramatyzmu. Jakość i czołowość obrazka RX10 lepsza i troszkę mniejsze szumy w stosunku do 600D.
  Test Amadiego viewtopic.php?f=7&t=9500
  Miałem kupić A7S w roku ale się na razie wstrzymuje może kupie A7S II albo coś nowszego. Czekam co tam Canon pokaże może Sony czymś odpowie. Na pewno ceny spadną.

   Anonimowy

  Odpowiedzi: 336

  Tematów: 78

  chat

  #123142 Score: 0

  Szukam i do filmowania i do zdjęć.
  Jeśli chodzi o ergonomię to a6300 pasuje mi idealnie, ponieważ ze stałką mieści się w kieszeniu kurtki, bluzy marynarki… I to jest jego największy plus. Gdyby był rozmiarów lustrzanki to nawet nie brałbym go pod uwagę. A tak jeszcze oferuje całkiem szybki AF.

  Poprzeglądałem zdjęcia z a7s w rozmiarze 12MP. Nie ma tragedii muszę przyznać. Porównując do 20MP z Canona 70D to jest nawet lepiej. Zaczynam się poważnie zastanawiać nad przejściem na FF od Sony, tylko co z tymi sigmami zrobić 🙁

  Generalnie ustawiłem sobie poprzeczkę, że aparat droższy jak 6-7k nie jest mi potrzebny… Każdy głupi może wziąć worek pieniędzy i pobiec do sklepu po a7s2 czy a7r2. Pytanie czy warto i czy nie będzie to burackie marnowanie kasy, na coś czego i tak nie wykorzystam….
  Ale jak patrzę na możliwości tych dwóch flagowych body Sony to robią naprawdę niezłe wrażenie.
  Obawiam, się przejście na FF wymusi zakup większych, cięższych obiektywów, czego chciałbym uniknąć.

   alias1 
  Participant
  11 pts

  Odpowiedzi: 662

  Tematów: 11

  chat

  #123143 Score: 0

  @PanzerMamba wrote:

  Czy faktycznie coś zyskuję skalując w dół 4k? Np pozbywam się bandingu, albo zyskuję lepszą odpowiedź materiału na kolorowanie?

  Temat dość rozległy, bo wiele zależy od tego jakich technik (i programów) użyjesz do obróbki tego 4K w celu pozyskania FHD. Ale przyjmij za punkt wyjścia dwie kwestie – większą rozdzielczość i większe bitrate, co przekłada się na wielokrotnie zwiększony strumień danych (czytaj informacji) o tym samym obrazie. A jak więcej informacji to i większy z nich pożytek pod warunkiem że się je umiejętnie wykorzysta i przetworzy.
  Zysk może pojawić w wielu aspektach, poczynając od lepszej szczegółowości obrazu, poprzez redukcję szumów, a na poprawie kolorów kończąc.
  Jeśli chodzi o banding, to zależy który bo może on powstać podczas rejestracji w kamerze/aparacie (szczególnie podczas korzystania z profili) lub podczas jego późniejszej obróbki. Sprecyzuj co dokładnie masz na myśli.

   quadro 
  Participant
  4 pts

  Odpowiedzi: 808

  Tematów: 94

  chat

  #123144 Score: 0

  @PanzerMamba wrote:

  Szukam i do filmowania i do zdjęć.
  Jeśli chodzi o ergonomię to a6300 pasuje mi idealnie, ponieważ ze stałką mieści się w kieszeniu kurtki, bluzy marynarki…

  Nie za duże marynarki nosisz? 😆

  Poprzeglądałem zdjęcia z a7s w rozmiarze 12MP. Nie ma tragedii muszę przyznać. Porównując do 20MP z Canona 70D to jest nawet lepiej.

  Filmowałem niedawno wesele m.in. na A7s (pożyczonym niewyczutym).
  W awaryjnej sytuacji poproszono mnie o zrobienie kilku zdjęć. Miałem założony CROPOWY obiektyw Sony 18-105 4.0 i oczywiście nie miałem flasha.
  Zrobiłem im te fotki w dość słabym świetle, zakładając, że ten demon ciemności pozwoli mi wyciągnąć ładnie cienie w Lightroomie.
  Po. 1 – aparat automatycznie scropował matrycę dając mi zdjęcia wielkości 2768 px 🙁
  Po. 2 – zdjęcia wyszły z mojego punktu widzenia tak beznadziejne, że od razu zapomniałem o chęci zakupu A7s.

  Za to zdjęcia w podobnych warunkach z mojego obecnego A6300 są rewelacyjne.

  Zaczynam się poważnie zastanawiać nad przejściem na FF od Sony, tylko co z tymi sigmami zrobić 🙁

  Adapter i jazda

   Anonimowy

  Odpowiedzi: 336

  Tematów: 78

  chat

  #123145 Score: 0

  alias1:
  Chodzi mi o banding w a6300 powstający już na etapie rejestrowania materiału. Sporo tego na YT i mnie zniechęca.

  quadro:
  Przytyło się, to i marynarki mają większe kieszenie :mrgreen:
  Z adapterem i tak aparat załączy crop o którym mówisz i otrzymam foty wielkości kilku megapikseli… Owszem, to może wyglądać tragicznie.

   agent.kubanski 
  Participant

  Odpowiedzi: 63

  Tematów: 5

  chat

  #123146 Score: 0

  Zdjęcia bez światła to zawsze wychodzą kiepskie.
  Ktoś tu na forum pisał ze A7s kupił do filmu i zdjęć i nie sprawdziły się w kiepskich warunkach jako aparat. Wydaje mi się że trochę czasu musi jeszcze upłynąć zanim dogonią lustrzanki w AF w kiepskich warunkach oświetleniowych.
  Aparaty Canona w zdjęciach mocno się trzyma, jeśli chodzi o filmy to chyba już tylko Pentax jest gorszy.

   alias1 
  Participant
  11 pts

  Odpowiedzi: 662

  Tematów: 11

  chat

  #123147 Score: 0

  @PanzerMamba wrote:

  alias1:
  Chodzi mi o banding w a6300 powstający już na etapie rejestrowania materiału. Sporo tego na YT i mnie zniechęca.

  To może zaczernijmy od tego (rozwiń opis): https://www.youtube.com/watch?v=4QwBxCfOmYk
  a potem zerknij na to:
  https://www.youtube.com/watch?v=HjGG3jf6JrQ
  https://www.youtube.com/watch?v=c90clvLdD7A

   Anonimowy

  Odpowiedzi: 336

  Tematów: 78

  chat

  #123148 Score: 0

  To może zaczernijmy od tego (rozwiń opis): https://www.youtube.com/watch?v=4QwBxCfOmYk (1)
  a potem zerknij na to:
  https://www.youtube.com/watch?v=HjGG3jf6JrQ (2)
  https://www.youtube.com/watch?v=c90clvLdD7A (3)
  https://www.youtube.com/watch?v=pXlO6Wm2Wcg (4)

  1. Banding na niebie wyłącznie na ujęciu z wierzą telekomunikacyjną. Ale ogólnie to jest dużo lepiej niż na pozostałych filmach. Widziałem ten film (1) już dziś rano… Ogólnie jest spoko, nie ma szumów jak na pozostałych filmach.

  2. Szumy, piksele, jakieś dziwne zaszumienia widoczne na skórze dziewczynki czy na białej ścianie obok której stoi.
  3. Okrutne, kolorowe nawet szumy w każdym możliwym cieniu, do tego niebo katastrofalnie zbandingowane.
  4. Wyłączyłęm po pierwszym ujęciu… 😛

  Dlaczego pierwszym film tak wymiana, skoro też w slog3 nagrywany? Autor w podpisie za bardzo się nie rozpisał co zrobił z materiałem… Niby tylko dopasował ekspozycję, kontrast i saturację. To może być bardzo dużo jak i bardzo mało za razem :mrgreen:
  Podejrzewam, że materiał został już nagrany z powodzeniem, czyli bez bandingu i szumów?

Odpowiedzi 1 - 15 odpowiedzi (z 35 łącznie)

Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten wątek