Kilka pytań od laika

Odpowiedzi 1 - 7 odpowiedzi (z 7 łącznie)
 •  YOGi 
  Participant

  Odpowiedzi: 10

  Tematów: 7

  chat

  #4948

  Zanim zacznę zalewać pytaniami to od razu chcę uprzedzić, że jestem totalnym laikiem jeżeli chodzi o nagrywanie dźwięku dlatego też wybaczcie, jeżeli moje pytania będą idiotyczne. Przekopuję się przez tematy i największa część z nich traktuje o wadach i zaletach danych urządzeń czy kupowaniu różnych konfiguracji a mnie interesuje coś innego.

  Jestem posiadaczem lumixa gh2 i niby on ma mikrofon stereo ale wiadomo, że to za mało żeby nagrać konkretnej jakości dźwięk. Z tego co wyczytałem to wszyscy radzą aby kupić rejestrator dźwięku niż po prostu zamontować mikrofon na stopce i podpiąć do korpusu…i tu się zaczynają pytania:

  1. Czy taki rejestrator podpina się bezpośrednio do aparatu(dzięki czemu nie trzeba synchronizować audio z wideo) i dźwięk jest zgrywany na kartę aparatu czy działa on niezależnie od sprzętu?

  2. Zauważyłem kombinacje rejestrator+podpięty mikrofon(chyba, że coś pokręciłem). Czy jest to opcja wskazana czy wystarczy sam rejestrator?

  3. Czy istnieje możliwość synchronizowania wideo i audio(jeżeli nagrywany dźwięk jest osobno) po pikach i jak to przebiega? Wiem, że są programy do tego ale nigdy nie byłem zmuszony do tego typu działań.

  4. Czy jak się rejestrator kupuje to jest w komplecie stopka/uchwyt żeby zamontować to na aparat czy support system?

   mav 
  Moderator
  4 pts

  Odpowiedzi: 2759

  Tematów: 148

  chat

  #65275 Score: 0

  1. Jeżeli rejestrator ma wyjście (line-out, słuchawki) to możesz podpiąć pod wejście mikrofonowe aparatu. Oczywiście powinieneś wtedy wyłączyć auto gain control i wysterować dźwięk tak, by aparat nie przesterował tego, co podaje rej. Wtedy nagrasz dźwięk z video na aparacie i nie musisz już nagrywać na rej., ale możesz – nie będzie mu to przeszkadzać. Masz wtedy kopię w razie w.
  2. Jeżeli mikrofon jest lepszy od tych wbudowanych w rej. to oczywiście możesz go podpiąć. Sam póki co korzystam z wbudowanych.
  3. Synchronizuję dźwięk organoleptycznie. Szukam w dźwięku czegoś charakterystycznego i do tego dopasowuję. Nie zajmuje to wiele czasu bo i sprawa jest generalnie strasznie prosta i nie mam wyszukanych realizacji. Czasem udaje się dopasować ścieżki na oko po przebiegach fali 🙂
  4. Kupowałem dwa rej. i w żadnym nie było niestety niczego do mocowania. Urządzenia były wyposażone wyłącznie w standardowy gwint 1/4″ i sam musiałem wykombinować mocowanie.

   YOGi 
  Participant

  Odpowiedzi: 10

  Tematów: 7

  chat

  #65276 Score: 0

  GH2 posiada gniazdo mikrofonowe ale jest to mikro-jack i się zastanawiam czy tutaj jest ograniczenie w jakości nagrywania dźwięku poprzez przepustowość danych itp. tak jak w dyskach twardych gdzie lepsze jest FireWire 800 niż usb 2.0 bo szybciej przesyła materiały.

   musimisie 
  Participant

  Odpowiedzi: 126

  Tematów: 64

  chat

  #65277 Score: 0

  To jest duży mankament micro jack w gh2. nie w sensie jakości dźwięku a jakości wykonania – pare razy zdarzylo mi sie ze cos nie stykal kabel w wejsciem co konczylo sie nie wykorzystaniem dzwieku. Rejestrator + zewnetrzny mikrofon wpiety do gh2 to dobre rozwiazanie. Gorzej z kablem bo nie wystepuja micro jack – mini jack / meski – meski. tez poki co nie udalo mi sie nikogo znalezc kto by taki kabel dla mnie wykonal (za duzo dlubania przy micro jacku) pozostaja wiec niskiej jakosci przejsciowki ze wzgledu na to ze mikro jack jest totalnie amatorski.

   Julass 
  Participant
  1 pt

  Odpowiedzi: 245

  Tematów: 18

  chat

  #65278 Score: 0

  Czy po podłączeniu rejestratora do aparatu w celu automatycznej synchronizacji filmu z dźwiękiem możliwy jest odsłuch nagrania?

  Napisałeś, że ręcznie synchronizujesz dźwięk w programie – czy zdarzyła ci się sytuacja, że nie dało się idealnie dopasować dźwięku do nagrania? Pytam, bo często tak mam, kiedy tnę muzykę na kawałki i próbuje połączyć ją w dwóch innych miejscach (np. omijając jakąś zwrotkę). Dzieję się to nawet jeśli rozszerzyłem timeline do 1 klatki na sekundę (montuję w Premiere Pro).

   mav 
  Moderator
  4 pts

  Odpowiedzi: 2759

  Tematów: 148

  chat

  #65279 Score: 0

  Nie mam problemów z synchronizacją, zarówno w 5dmk2 jak i w kamerze. Nie wiem jak w premierze, ale w Vegasie można włączyć „do not quantize audio events to frames” dzięki czemu można dźwięk przesuwać z większą dokładnością niż co klatkę.
  Tascam dr100 mk2 miał dwa wyjścia – line-out i wyście słuchawkowe. Zakładam, że mógłbyś jednocześnie odsłuchiwać na wyjściu i jednocześnie podawać dźwięk do gh2. Nie wiem, czy jest odsłuch w gh2, ale jeśli jest, to powinieneś w takim przypadku normalnie słyszeć dźwięk podłączony do linii (czyli ten z rejestratora)

   Julass 
  Participant
  1 pt

  Odpowiedzi: 245

  Tematów: 18

  chat

  #65280 Score: 0

  Fajnie by było z tym odsłuchem. Będzie trzeba przetestować. Co do Premiere to nie mogę znaleźć takiej opcji :/


  edit  A jednak. Da się. I to całkiem przyzwoicie 🙂

  [youtube:185513eh]http://www.youtube.com/watch?v=L_8nTfSFKCk&feature=g-all-u[/youtube:185513eh]

Odpowiedzi 1 - 7 odpowiedzi (z 7 łącznie)

Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten wątek