videodslr Działy Sztuka filmowania Scenopisarstwo i reżyseria Jak napisać scenariusz? – Poradnik

Jak napisać scenariusz? – Poradnik

Odpowiedzi 1 - 11 odpowiedzi (z 11 łącznie)
 •  jemusu 
  Participant

  Odpowiedzi: 60

  Tematów: 21

  chat

  #3754

  Witam,
  chciałbym się podzielić moją widzą na temat scenariuszy i dlatego piszę ten oto poradnik. Mam nadzieję, że Wam się przyda w przyszłości.

  1. Format
  Masz źle sformatowany scenariusz = kosz. Jeżeli producent albo agent weźmie taki scenariusz do ręki od razu nabiera niechęci do scenariusza, myśli ,,Kolejny amator”. Jeżeli chcemy uniknąć tego problemu najlepiej zainstalujmy program Celtx, który jest darmowy i po polsku. Sam używam tego programu. Choć o formatowaniu można napisać całą książkę, ten program wyręczy nas w większości przypadków.
  Pisz wyrazy wielkimi literami np. TOMASZ, PISTOLET jeżeli pojawiają się pierwszy raz te „obiekty”. W przypadku rzeczy muszą one wpływać na akcję, a w przypadku ludzi nie pisz wielkimi literami nazw osób, które na chwilę pojawią się na ekranie np. nie – JOANNA, tak – POLICJANTKA.
  Nagłówki:
  Każdą akcję zaczynaj tak jak na przykładzie:
  PLENER. PARK. LONDYN – DZIEŃ
  Zaczynaj od wskazania miejsca czy to jest na zewnątrz PLENER (PL) albo wewnątrz WNĘTRZE (WN). Używaj skrótów. Potem miejsce bardziej szczegółowe do coraz mniej. Nie używaj nazw rzeczy jako nagłówka! Jeżeli miejsce akcji się zmienia dość szybko napisz:
  PL/WN. PARK/BIURO – DZIEŃ

  Zaczynaj akcję od nagłówka, a kończ CIĘCIE DO.

  PRZYKŁAD:

  WN. PIWNICA – NOC
  ……………………………………………………………………………
  ……………………………………………………… CIĘCIE DO:

  Używaj tylko określenia dzień i noc, rzadziej zmierzch, poranek, gdyż są one zbędę, chyba, że wymaga tego akcja.

  Bohater
  Bohater jest nam najbardziej potrzebny do wykreowania akcji. Wyróżniamy dwa rodzaje bohaterów: protagonista i antagonista. Protagonista – to bohater dobry, walczący ze złem. Antagonista – to bohater zły, zazwyczaj przegrywa z protagonistą. O ile protagonistą musi być człowiek, o tyle antagonistą mogą być jakieś siły natury np. wulkan, asteroida albo problemy życiowe np. alkoholizm.
  Celem protagonisty jest unieszkodliwienie antagonisty. A co jeśli antagonista wygra?, czyli brak happy endu. Bardzo mało jest takich filmów, bo my przecież nie lubimy jak postać, której kibicujemy przegra. Dlatego scenarzyści jeżeli zdecydują się uśmiercić protagonistę nigdy nie robią tego całkowicie:
  – Policjant zabił seryjnego mordercę , ale obrażenia nie pozwalają mu przetrwać. Umiera. Ale jego żona nosi jego dziecko. Policjant umarł, ale jego dziedzictwo przetrwa.
  – Chłopiec marzył o karierze filmowej i o zmienianiu świata. Ginie w wypadku. Rodzice znajdują w jego szufladzie film, który trafia do kin i odnosi zamierzany cel przez chłopca. Jego cel się spełniło, nieważne, że po śmierci.

  Często mamy filmy, które jednoznacznie nie ukazują problemu, z którymi zmaga się protagonista. Żeby taki film napisać wymaga to od nas dużych umiejętności, aby widz nie usnął z barku akcji. Więc my lepiej na razie nie zagłębiajmy się w ten rodzaj filmu.

  Istnieje też podział na bohatera: pierwszoplanowego, drugoplanowego, epizodycznego.
  Pierwszoplanowym jest zazwyczaj protagonista, bo to wokół niego się kręcą wydarzenia, akcja. Drugoplanowy to antagonista, lecz nie koniecznie, bo może być to też przyjaciel protagonisty, który ma swój wątek. Epizodyczny występuje zazwyczaj raz na ekranie.
  Ważne jest, aby trzymać się bohatera pierwszoplanowego na tyle ile się da, bo gdy stworzymy drugoplanowego musimy umarzać, żeby za bardzo nie skupiać się na opowiadaniu jego historii, bo to nie o nim jest film. Więc przerywniki w postaci scen z drugoplanowym są wskazane, o ile nie będą zbyt długie i zbyt często się poławiały.

  Struktura
  Oglądając jeden film, drugi trzeci itp. zauważyliście, że te filmy mają coś ze sobą wspólnego, nawet jeśli to różnego gatunki? Łączy je struktura, czyli to według czego zbudowana jest nasza fabuła. Posłużę się przykładem filmu o superbohaterach, bo w nich najczęściej jest taka struktura:
  1) Przedstawiony świat jest spokojny, zrównoważony
  2) Pojawia się problem, świat zostaje zakłócony.
  3) Bohater boi się stawić czoła wrogowi.
  4) Na drodze pojawia się mędrzec i mistrz, który przygotowuje bohatera do walki.
  5) Bohater opuszcza świat, wyrusza w nieznane.
  6) Bohater zaczyna działać, stawia czoło pierwszym wyzwaniom, poznaje wrogów i przyjaciół.
  7) Bohater wkracza na pole antagonisty.
  8) Tu zaczyna się cierpienie bohatera. Śmierć jest bliska.
  9) Bohater zyskuje nową wiedzę, umiejętności.
  10) Bohater wraca do swego świata, ale niebezpieczeństwo jeszcze nie minęło, jest ścigany.
  11) Bohater odradza się psychicznie i fizycznie, jest gotów stawić czoło wrogowi.
  12) Bohater powraca ze skarbem do swego świata, który przywróci równowagę.

  Choć struktur jest wiele, żadna nie jest właściwa. Każdy może wymyślić swoją i też będzie dobra.

  Konflikt
  Konflikt umacnia nasz scenariusz, ale też jest czynnikiem, bez którego nie można byłoby nazwać „scenariusza” scenariuszem. Jak sama nazwa mówi konflikt to jest jakiś rodzaj kłótni. Ważne też, aby nie dało się dojść do kompromisu. Przykład: Nauczycielka chce zakupić nowe pomoce naukowe dla swoich uczniów, ale dyrektor nie ma pieniędzy. Nie pójdą na kompromis, bo ja nie będzie tych pomocy to poziom szkoły spadnie.
  Wyróżnia się kilka rodzajów konfliktu:
  Postać kontra postać
  Konflikt, w którym dwie postaci walczą o to samo, a każda z nich pragnie tego samego.
  Postać kontra oni
  Konflikt, w którym społeczeństwo albo jakaś inna grupa sprzeciwia się danej postaci albo na odwrót.
  Postać kontra przyroda
  Konflikt, w którym postać walczy z otaczającą go przyrodą np. z wulkanem, zagładą, epoką lodowcową itp.
  Postać kontra ja
  Konflikt, w którym postać zmaga się z wewnętrzną słabością, może być to np. alkoholizm.

  Ważne jest to, aby w każdej scenie był konflikt!

  Podbijanie stawki
  Nudny film = mała stawka. Staraj podbijać stawkę zawsze kiedy jest to możliwe. Np. Nastolatek chce uciec z domu, ale jak to zrobi to nie będzie miał pieniędzy od rodziców na spłacenie długów. Za słabe to macie: Detektyw dowiaduje się, że na posterunku pracują mordercy. Nie powstrzyma ich to zginie. Chłopiec jest świadkiem jednego z morderstw tych ludzi. Detektyw musi go chronić, ale zakochuje się w jego matce. Całej trójce grozi śmierć.

  Dialog
  Pierwsza zasada – krótkie dialogi. Nie zanudzajmy widza jakimiś długimi wywodami. Nie lej wody. Używaj jak najmniej dialogów, pokaż akcją, nie mów o niej. Chcesz pokazać, że syn tęskni za rodzicami? Niech tego nie mówi, wystarczy, że wyjmie zdjęcie z kieszeni.

  Opisy
  Pisz krótkie akapity, bo długie odstraszają. Nie pisz tego co nie wpływa na akcję. Jeżeli pojawia się po raz pierwszy raz bohater to napisz, krótko: LEONARD – po 70, siwe włosy, zwisająca skóra, okulary na nosi, laska w prawej ręce. Nic więcej nie potrzeba. Tak samo miejsce akcji, krótko opisz pomieszczenie, nie skupiaj się na szczegółach, chyba, że są ważne dla akcji.

  Gramatyka i stylistyka
  Uważaj na błędy ortograficzne, bo one oczy kolą. Tak samo interpunkcja. Uważaj!

  Masz to?!
  Napisałeś scenariusz, poprawnie go sformatowałeś. To nie koniec. Włóż go do szuflady i do niej nie zaglądaj przez co najmniej dwa tygodnie. Wydawać by Ci się mogło, że stworzyłeś coś ekstra, musisz ochłonąć. Zobaczysz, że przez te dwa tygodnie nabierzesz dystansu i zobaczysz ile niedociągnięć i błędów popełniłeś.

  Potrzebne książki
  Przeczytaj te książki, aby poszerzyć swoją wiedzę i wybić się:
  – Jak napisać scenariusz filmowy
  – Format scenariusza filmowego

  Mam nadzieję, że pomogłem. Miłego czytania. Życzę sukcesów.
  Jakub Szlęk

  v1.0.3

   Debocik 
  Participant
  1 pt

  Odpowiedzi: 295

  Tematów: 33

  chat

  #58397 Score: 0

  @jemusu wrote:

  Witam,
  chciałbym się podzielić moją widzą na temat scenariuszy i dlatego piszę ten oto poradnik. Mam nadzieję, że Wam się przyda w przyszłości.
  (…)
  Potrzebne książki
  Przeczytaj te książki, aby poszerzyć swoją wiedzę i wybić się:
  – Jak napisać scenariusz filmowy

  Witaj!

  Śmiesznie się złożyło, że piszemy na ten sam temat. W pewnym miejscu w internecie dzieliłem się uwagami dotyczącymi scenariuszy użytkowników pewnego portalu, i doszło do tego, że…
  piszę dla tego portalu artykuł na temat scenopisarstwa. Widzę, że ty też napisałeś. Jednak mam pewną uwagę. W twoim wykonaniu uważam, że to jest najzwyklejszy w świecie plagiat. Podajesz na końcu dwie książki. Jedną z nich czytałem i śmiało mogę powiedzieć, że twój tekst w większości jest jej streszczeniem (z pominięciem wielu kwestii).
  Nawet poniektóre przykłady podałeś dokładnie z tej książki. Może zrobiłeś to nie świadomie? Przeczytałeś, a teraz co zapamiętałeś, to napisałeś.

  Chwalę za chęci edukacji świata. Jednak podpisujesz się imieniem i nazwiskiem pod czymś, co nie jest twoje. Jest to nie fair względem Robina Russina, Williama Downsa, a także polskiego wydawcy Wojciecha Marca.

  Pozdrawiam

   greg 
  Participant
  1 pt

  Odpowiedzi: 2692

  Tematów: 82

  chat

  #58398 Score: 0

  bardzo dziwnym trafem zniknal moj post……

   greg 
  Participant
  1 pt

  Odpowiedzi: 2692

  Tematów: 82

  chat

  #58399 Score: 0

  Zatem przypomne… bo nie lubie jak ktos kasuje moje posty bez podania przyczyny.

  @jemusu wrote:

  Uważaj na błędy ortograficzne, bo one oczy kolą.

  @jemusu wrote:

  PL/WN. PARK/BIÓRO – DZIEŃ

  co racja to racja 😉

   MarcinM 
  Participant
  11 pts

  Odpowiedzi: 2237

  Tematów: 213

  chat

  #58400 Score: 0

  @greg wrote:

  bardzo dziwnym trafem zniknal moj post……

  Mój też zniknął (w innym wątku), a dotyczył tego samego. Jak widać administratorzy uważają, że dbanie o formę wypowiedzi nie ma znaczenia… O tempora, o mores! 🙂

   greglink 
  Participant

  Odpowiedzi: 62

  Tematów: 28

  chat

  #58401 Score: 0

  faktycznie znikają…

  jeszcze „chwil temu kilka” je czytałem…

  tutaj też widać, że nie bardzo jest miejsce na „niepoprawność polityczna”…

   Amadeusz Andrzejewski 
  Keymaster
  46 pts

  Odpowiedzi: 4877

  Tematów: 217

  chat

  #58402 Score: 0

  @greg wrote:

  bardzo dziwnym trafem zniknal moj post……

  Tu się przyznaję, skasowałem bo autor naskrobał zgłoszenie, a ja byłem przed poranną kawą i w związku z tym średnio przytomny. Teraz już zostawiam, wybacz 🙂

  @marcinm wrote:

  Mój też zniknął (w innym wątku), a dotyczył tego samego. Jak widać administratorzy uważają, że dbanie o formę wypowiedzi nie ma znaczenia… O tempora, o mores! 🙂

  A o tym nic mi nie wiadomo.

  Sam generalnie ganiam za ortografię, gramatykę i inne takie, więc za wyjątkiem dzisiejszej porannej wpadki nie kasuję takich postów i zwykle popieram stronę piętnującą.

  Aczkolwiek proponowałbym dać już spokój ortografii i skupić się na walorach merytorycznych.

   greglink 
  Participant

  Odpowiedzi: 62

  Tematów: 28

  chat

  #58403 Score: 0

  zwracam honor ze swojej strony…

  brak porannej kawy wiele tłumaczy (znam ten ból)….

   ngc 
  Participant

  Odpowiedzi: 535

  Tematów: 59

  chat

  #58404 Score: 0

  Podwieszam temat bo naprawdę warto 🙂

   dyszol 
  Participant

  Odpowiedzi: 31

  Tematów: 1

  chat

  #58405 Score: 0

  @jemusu wrote:

  Dialog
  Pierwsza zasada – krótkie dialogi. Nie zanudzajmy widza jakimiś długimi wywodami. Nie lej wody. Używaj jak najmniej dialogów, pokaż akcją, nie mów o niej. Chcesz pokazać, że syn tęskni za rodzicami? Niech tego nie mówi, wystarczy, że wyjmie zdjęcie z kieszeni.

  Nie zgadzam się. Tak jak sceny bitew kosmicznych nie wyjdą przykładowo jak nie ma kasy, tak dialogi nie wyjdą jeśli są słabe w scenariuszu, słabo zagrane albo słabo wyreżyserowane. Niemniej i scena bitew kosmicznych może wyjść oskrarowo, jak i 20 minutowy dialog może wyjść oskarowo.

  Jest taki serial Terapia, podobno większość „akcji” dzieje się na kanapie u psychologa. Serial pozbierał sporo nagród:
  http://www.filmweb.pl/serial/Terapia-2008-465138

   uzytkownix 
  Participant

  Odpowiedzi: 14

  Tematów: 2

  chat

  #58406 Score: 0

  @dyszol wrote:

  @jemusu wrote:

  Jest taki serial Terapia, podobno większość „akcji” dzieje się na kanapie u psychologa. Serial pozbierał sporo nagród:
  http://www.filmweb.pl/serial/Terapia-2008-465138

  Nie trzeba nawet tak daleko szukać. Wystarczy spojrzeć na filmy Tarantino. Pul Fiction jest przecież w całości zbudowane na dialogach.

Odpowiedzi 1 - 11 odpowiedzi (z 11 łącznie)

Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten wątek