videodslr Działy Sztuka filmowania Korekcja barwna GH4 do jakich profili obrazu najlepiej używać LUTów???

GH4 do jakich profili obrazu najlepiej używać LUTów???

Odpowiedzi 1 - 5 odpowiedzi (z 5 łącznie)
 •  pajex 
  Participant

  Odpowiedzi: 2

  Tematów: 2

  chat

  #269036

  Witajcie,

  piszę z zapytaniem posiadam Panasonica GH4 po pierwsze chcę zacząć korzystać trochę z LUTów i nie mam pojęcia na jakim profilu obrazu najlepiej to zrobić na v-log L, cine V, cine D ?

  Ogólnie korzystam ze stylu obrazu Cine V i Cine D czy na te profile można nakładać LUTy ??

  Do aparatu mam wgranego V-log L ale mam wrażenie że nie jest on do końca idealny czegoś mi w nim brakuje czy jest możliwość i czy są dostępne jakieś nowe aktualizacje czy istnieje coś takiego jak styl V – LOG (bez L) do Panasonica i czy można go wgrać do GH4, jeżeli są dostępne takie style obrazów podpowiedzcie jak się nazywają i gdzie ewentualnie można je nabyć ??

  Przy zakupie aparatu miałem już wgranego V-Log L i już nie pamiętam dokładnie ale chyba jeszcze styl V-LOG (własnie bez L) gdzie mogę go znaleźć i czy on w ogóle istnieje i czy używanie LUTów z tym aparatem to dobry pomysł ??

  Jakie nazwy LUTów możecie polecić i które są lepsze 3D czy zwykłe ??

  Trochę jest tych pytań ale liczę na waszą pomoc

   Amadeusz Andrzejewski 
  Keymaster
  46 pts

  Odpowiedzi: 4877

  Tematów: 217

  chat

  #269037 Score: 0

  V-Log L i V-Log to to samo. A tak ogólnie, to podchodzisz do sprawy trochę od niewłaściwej strony. LUT-ów można używać do wszystkiego. Zdarzało mi się wrzucać po dwa na materiał z poczciwej GH3-ki (z  czego jeden przewidziany do Sony…) żeby obraz z niej zaczął rozsądnie wyglądać. Natomiast robienie z tego priorytetu jest bez sensu. Nie powinieneś pytać do jakiego profilu można stosować LUT-y, bo serio można do wszystkiego. Czasem wyjdzie kupa, czasem fajny obraz, trzeba eksperymentować.

  Pytanie jakie powinieneś zadać i to przede wszystkim sobie, to jaki efekt wizualny chcesz osiągnąć. A potem dobrać profil w aparacie, LUT-y, presety i inne efekty kolorystyczne tak żeby ten efekt osiągnąć.

   Wojciech Franus 
  Keymaster
  30 pts

  Odpowiedzi: 1127

  Tematów: 120

  chat

  #269043 Score: 0

  LUTy służą przede wszystkim do konwersji z loga na profil roboczy (Rec.709, sRGB czy DCI). Ich przydatność najlepiej sprawdzić na waveformie. Ładny waveform – dobry LUT. (ładny to znaczy, że ma postrzępione górną i dolną granicę – nie dotyka krawędzi i ma dużo białego – czyli bogaty jest w półtony). Jak nie masz LUTa do konkretnej kamery (i konkretnego loga) to musisz potestować te co masz. LUTowanie to niekonieczny, ale przydatny sposób konwersji do REC.709 albo DCI P3, ale nieostateczny etap pracy. Zasadniczo powinno się to robić tak: LUT – korekcja krzywymi lub kółkami, kolejny LUT (LOOK już raczej – czyli LUT symulujący jakiś styl) i znowu korekcja. W DaVinci robisz to dodając kolejne nody, w innych też pewnie coś po kolei można dodawać.

  Różnica między 3D i 1 D jest w samej budowie LUTa – 3D oparty jest na przestrzennym modelu HSL, a 1D na płaskim modelu RGB. 3D są wydajniejsze, bo uwzględniają większą złożoność koloru, ale 1d może być całkowicie wystarczający – do Sony są firmowe LUTy 1D i 3D.

  Jeżeli chcesz użyć LUTów wyłącznie do osiągnięcia tzw. prawidłowego obrazu, bez szaleństw gradingowych (czysta konwersja) to możesz zerknąć tutaj, tutaj lub tutaj – to są zestawy LUTów komercyjnych, które ludzie robią dla innych. Nie widziałem niestety LUTów do GH4 firmowych.

   

   pajex 
  Participant

  Odpowiedzi: 2

  Tematów: 2

  chat

  #269074 Score: 0

  Chłopaki o to mi własnie chodziło dzięki wielkie za pomoc wiele moich wątpliwości rozwialiście jak narazie z korekcją barwną raczkuje i zabieram się cały czas do tego wiec napewno jeszcze jak będę miał jakieś wątpliwości będę się odzywał i pytał bo myślałem, że z LUTami to prosta sprawa nakładam na ujęcie bawię się troszkę suwaczkami i po wszystkim, a jednak widzę, ze należy konkretnie zagłębić się w temat.

   Amadeusz Andrzejewski 
  Keymaster
  46 pts

  Odpowiedzi: 4877

  Tematów: 217

  chat

  #269076 Score: 0

  Jak chcesz gotowe rozwiązanie, to kup FilmConverta albo inny wynalazek tego typu. Tylko wtedy Twoje filmy będą wyglądać tak jak filmy wszystkich innych

Odpowiedzi 1 - 5 odpowiedzi (z 5 łącznie)

Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten wątek