videodslr Działy Forum ogólne Dyskusje ogólne Filmowanie osób w miejscach publicznych

Filmowanie osób w miejscach publicznych

Odpowiedzi 1 - 15 odpowiedzi (z 41 łącznie)
 •  esmichal 
  Participant
  1 pt

  Odpowiedzi: 249

  Tematów: 65

  chat

  #12139

  Mam do Was pytanie – jak wygląda prawnie filmowanie ludzi w miejscach publicznych – np turystów w górach, biegaczy w parku czu np biegaczy uczestniczących w maratonie.
  Czy można używać takich nagrań do celów filmowych – reklamowych ? Jak to wygląda prawnie ? Od każdego powinniśmy mieć zgodę czy… Nie wiem jak to ugryźć. Potrzebuje do reklamówki ujęcia turysty z kijami w górach – mam kilka takich swoich nagrań jednak nie wiem czy mogę ich użyć. Dziękuje za pomoc.

   coachfilm 
  Participant

  Odpowiedzi: 295

  Tematów: 8

  chat

  #106675 Score: 0

  Musisz mieć zgodę osoby którą pokazujesz. W przeciwnym wypadku może cię pozwać.

   esmichal 
  Participant
  1 pt

  Odpowiedzi: 249

  Tematów: 65

  chat

  #106676 Score: 0

  W relacjach sportowych np tez? Robiąc relacje z np maratonu w Królowie jak bysxie sobie z tym poradzili ? Czy relacja to co innego niż taka reklamowka ?

   coachfilm 
  Participant

  Odpowiedzi: 295

  Tematów: 8

  chat

  #106677 Score: 0

  Nie pytasz o relacje sportowe tylko o film reklamowy

   mav 
  Moderator
  4 pts

  Odpowiedzi: 2759

  Tematów: 148

  chat

  #106678 Score: 0

  Kiedyś czytałem taką informację, że jeżeli przedstawiasz grupę ludzi, nie jako pojedyncze indywidualności, tylko grupę – np. „ludzie w kolejce”, „turyści”, „widownia”, to nie potrzebujesz takiej zgody. Gdzieś tam nawet natrafiłem na informację, że grupa/tłum, zaczyna się od 3 osób.
  Jeżeli jednak treścią byłby jeden konkretny człowiek na tle 100 innych, to wtedy musiałbyś mieć zgodę tej osoby. Wiadomo również, że nawet jeśli filmujesz 20 osób w barze ze striptizem, to pewnie nie wszyscy chcieliby publikacji, a już zwłaszcza, gdybyś trafił w tym tłumie kogoś „postawionego” 🙂
  Może też być tak, że regulamin miejsca z góry określa, że ci co wchodzą, mogą się liczyć z tym, że będą gdzieś opublikowani.
  Generalnie wszystko zależy od wszystkiego – ale z reguły chyba nie ma się aż nadto nad tym zastanawiać o ile nie chcesz stawiać przypadkowych ludzi w niekorzystnym świetle… bo jeżeli na koncercie pokazujesz tłum ludzi, to nawet nie masz możliwości podpisać z każdym kwitu.
  Z drugiej strony do wszelkich teledysków/reklam itp, jest człowiek w ekipie, który z każdym statystą ma umowę 🙂 kiedy np. podchodzą do brygadzisty, żeby zrobić ujęcie „pan porusza tym dźwigiem”, to po ujęciu wyłania się taki i wyskakuje z kserówką do podpisania.

   sven 
  Participant

  Odpowiedzi: 828

  Tematów: 47

  chat

  #106679 Score: 0

  @mav wrote:

  Kiedyś czytałem taką informację, że jeżeli przedstawiasz grupę ludzi, nie jako pojedyncze indywidualności, tylko grupę – np. „ludzie w kolejce”, „turyści”, „widownia”, to nie potrzebujesz takiej zgody. Gdzieś tam nawet natrafiłem na informację, że grupa/tłum, zaczyna się od 3 osób.

  To o czym piszesz dotyczy reportażu, a nie reklamy. Jeżeli robisz reportaż z biegu maratońskiego, to możesz użyć ujęć przedstawiających biegaczy i publiczność, ale nie możesz wykorzystać tych ujęć do reklamy.

   jajan 
  Participant

  Odpowiedzi: 2

  Tematów: 0

  chat

  #106680 Score: 0

  A organizator biegów / maratonu, on tutaj też może być stroną która może dochodzić roszczeń.

   mav 
  Moderator
  4 pts

  Odpowiedzi: 2759

  Tematów: 148

  chat

  #106681 Score: 0

  Jeżeli wykorzystasz ujęcia do reklamy (pytanie – reklamy czego?) to na pewno tak.
  Jeżeli zrobisz filmik hobbystycznie, o tym, że impreza się wydarzyła i nie zarobisz na tym w sposób oczywisty tj. nie sprzedasz go albo nie nabijesz milionów viewsów, to raczej nikt się nie przyczepi.

  Był tu taki, który robił „reklamę” Woodstoka, podkładał Acid Drinkersów i teraz trzepie kupę kapuchy, a na pewno nie chodził po ludziach i nie podpisywał umów 🙂

   esmichal 
  Participant
  1 pt

  Odpowiedzi: 249

  Tematów: 65

  chat

  #106682 Score: 0

  Chodizło mi o film reklamowy – ale umówiłem się ze znajomym i dograłem to jedno brakujące ujęcie – wolałem nie ryzykować. Pokażę go w odpowiednim dziale bo znając życie jest nad czym jeszcze pracować 🙂

  Pytałem też pod kątem pracy w przyszłości, od zawsze mnie to intrygowało i nie do końca zdawałem sobie sprawę co można a czego robić się nie powinno… A jeśli już z kimś coś nagrywacie do danej reklamy/imprezy to co – piszecie jakiś papier ?

   Sroczy 
  Participant

  Odpowiedzi: 613

  Tematów: 54

  chat

  #106683 Score: 0

  @esmichal wrote:

  A jeśli już z kimś coś nagrywacie do danej reklamy/imprezy to co – piszecie jakiś papier ?

  Zgoda na wykorzystanie wizerunku: np. http://prawo-ip.blogspot.com/2013/01/wzor-zgody-na-wykorzystanie-wizerunku.html
  i umowa: http://prawo-ip.blogspot.com/2013/01/wzor-umowy-na-wykorzystanie-wizerunku.html
  Praktykuje się też ustną zgodę nagraną do kamery.

   Origami 
  Participant

  Odpowiedzi: 528

  Tematów: 67

  chat

  #106684 Score: 0

  W zeszłym roku byłem na takim spotkaniu z prawnikiem (zajmujący się min. reklamą), który twierdził, że filmowanie w grupie osób nie łamie praw. Co innego jeżeli wybieramy z grona jedna osobę i skupiamy na niej uwagę.
  Z dorosłymi jednak to pikuś, bo prawo szczególnie chroni dzieci. Wtedy praktykuje coś takiego, że filmuję dzieci w obecności ich rodziców, a zgodę można po prostu nagrać (z tego co mi wiadomo tak robił też KOT) na początku materiału – później wiadomo wycinamy i zostawiamy w archiwum 🙂

   Amadeusz Andrzejewski 
  Keymaster
  46 pts

  Odpowiedzi: 4877

  Tematów: 217

  chat

  #106685 Score: 0

  Kiedyś jakiś prawnik podał mi fajną definicję co to jest ten „tłum” czy „grupa”, ponieważ żadnej ilościowej wykładni typu „musi być X osób” oficjalnie, z tego co wiem, nie ma.

  Definicja:
  Jeśli dowolnego jednego człowieka można by z kadru wywalić i kadr nie straciłby swojej wymowy to znaczy że filmujemy tłum/grupę.

   zook 
  Participant

  Odpowiedzi: 20

  Tematów: 1

  chat

  #106686 Score: 0

  Filmowanie tłumu oprze się o „Prawo do wizerunku”

  Art 81
  2. Zezwolenia nie wymaga rozpowszechnianie wizerunku:

  1) osoby powszechnie znanej, jeżeli wizerunek wykonano w związku z pełnieniem przez nią funkcji publicznych, w szczególności politycznych, społecznych, zawodowych;

  2) osoby stanowiącej jedynie szczegół całości takiej jak zgromadzenie, krajobraz, publiczna impreza.

  Proste jak budowa cepa.

   MaxVoltage 
  Participant

  Odpowiedzi: 43

  Tematów: 1

  chat

  #106687 Score: 0

  Można zatem przyjąć, iż w świetle obowiązujących przepisów istnieje swoboda w fotografowaniu, filmowaniu osób powszechnie znanych, jeżeli wizerunek ich utrwalony został w związku z pełnieniem przez nią funkcji publicznych jak i w przypadku, gdy fotografowane osoby stanowić będą jedynie szczegół fotografowanej całości – np. widok przechodniów na chodniku. Jednakże również takie osoby korzystać będą z prawa do ochrony wizerunku na zasadach ogólnych, choć wydaje się, że ochrona ta będzie miała ograniczony charakter.

  źródło: http://www.odo.wortale.net/64-Czy-fotografowanie-lub-filmowanie-osob-bez-ich-zgody-jest-zabronione-czy-dozwolone.html

   grzegorzmh 
  Participant

  Odpowiedzi: 78

  Tematów: 18

  chat

  #106674 Score: 0

  wg jakiejś tam wykładni prawa, jeśli chodzi o relacje wideo w miejscach publicznych to jeśli są już na ujęciu 3 osoby, to traktujemy to jako grupę ludzi i w takich okolicznościach w świetle prawa nie jest wymagana żadna dodatkowa zgoda

Odpowiedzi 1 - 15 odpowiedzi (z 41 łącznie)

Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten wątek