videodslr Działy Edycja i montaż DaVinci Resolve Davinci 12.5 – problemy techniczne

Davinci 12.5 – problemy techniczne

Odpowiedzi 1 - 12 odpowiedzi (z 12 łącznie)
 •  marcin08 
  Participant

  Odpowiedzi: 4

  Tematów: 1

  chat

  #259771

  Witam. Ostatnio zainteresowałem się oprogramowaniem w wersji darmowej. Niestety, póki co napotykam same problemy. Przede wszystkim w momencie uruchamiania programu dwukrotnie wyskakuje mi błąd Quick Time Decoder Initialization failed. Quick time jest zainstalowany w najnowszej wersji, kombinowałem z reinstalacją zarówno quick time’a jak i samego Resolve. Ponadto, wygląda na to, że program nie obsługuje mi ścieżek audio (inne programy do montażu nie miały z tym żadnego problemu). Objawia się tym, że przy imporcie filmów importowana jest tylko ścieżka video, bez audio. W konsekwencji dany projekt nie zawiera w sobie żadnego audio a tym samym wyrenderowany film również jest jego pozbawiony. Sprawdzałem możliwe rozwiązania z forum Blackmagic, ale póki co żadnego efektu to nie przyniosło. Czy ktoś z Was spotkał się z takim problemem i wie jak sobie z nim poradzić?

   Wojciech Franus 
  Keymaster
  32 pts

  Odpowiedzi: 1129

  Tematów: 120

  chat

  #259779 Score: 0

  Spróbuj tego: https://forum.blackmagicdesign.com/viewtopic.php?f=23&t=38658#p230523
  Albo uruchom jako Administrator.

  Nie miałem nigdy takiego problemu, częściej powodem blokady DR jest brak pamięci albo zła karta graficzna.

   

   marcin08 
  Participant

  Odpowiedzi: 4

  Tematów: 1

  chat

  #259795 Score: 0

  Dziękuję. Wprawdzie te rozwiązania znalazłem wcześniej ale dopiero teraz „zaskoczyło” i pozbyłem się błędu Quicktime’a. Niemniej jednak, pomimo przeinstalowania jako administrator i uruchamiania programu jako administrator dalej nie są importowane ścieżki audio. Kompletnie nie wiem co z tym zrobić. Dodam, że niemożliwy jest również import „samych” plików audio, przykładowo w formacie mp3. Resolve ich po prostu nie widzi co uniemożliwia import.

   Wojciech Franus 
  Keymaster
  32 pts

  Odpowiedzi: 1129

  Tematów: 120

  chat

  #259802 Score: 0

  DR nie importuje plików .mp3 natywnie. Tak już ma. Nie widzi ich. Nie znam się na dźwięku za bardzo, ale chyba musisz je przekonwertować do .wav. A jeśli piszesz o ścieżce to masz na myśli oddzielne ścieżki z rekordera czy te, które znajdują się razem z plikiem video? – surówka z kamery?

   marcin08 
  Participant

  Odpowiedzi: 4

  Tematów: 1

  chat

  #259912 Score: 0

  Czyli co do mp3 sprawa wyjaśniona. Jeżeli chodzi o materiały video mówię o ścieżkach audio „zespolonych” ze ścieżkami video pochodzącymi wprost z kamery. Jako ciekawostkę dodam, że materiał video pochodzący bezpośrednio z telefonu komórkowego importowany jest wraz ze ścieżką audio.

   Wojciech Franus 
  Keymaster
  32 pts

  Odpowiedzi: 1129

  Tematów: 120

  chat

  #259914 Score: 0

  Ciekawe. Czyli masz plik video i audio razem, a na timelinie pojawia się tylko video? Jakie rozszerzenia mają te pliki? I czy możesz je obejrzeć z dźwiękiem na dowolnym odtwarzaczu filmów?

   marcin08 
  Participant

  Odpowiedzi: 4

  Tematów: 1

  chat

  #259933 Score: 0

  Rozszerzenie plików to .mts. Jest tak jak piszesz na timeline pojawia się tylko video, bez audio. Pliki te są otwarzane przez wszystkie programy. Zresztą, w zasadzie każdym programie do montażu video nie było z tym kłopotu aż do teraz. Problem jest wybitnie dziwny i kompletnie nie wiem jak sobie z nim poradzić.

   Wojciech Franus 
  Keymaster
  32 pts

  Odpowiedzi: 1129

  Tematów: 120

  chat

  #259948 Score: 0

  To mamy jasność w temacie. DaVinci nie obsługuje plików .mts. Musisz je przekonwertować, najlepiej do innego formatu. Na przykład czymś takim albo takim lub takim (ten ostatni link od razu się ładuje, bez obaw – norton mówi, że to good plik). Albo znaleźć konwerter .mts > ProRes, inne są na maćki inne na windy. Więcej szczegółów tutaj. Plików WMV również nie widzi. Ogólnie „na mieście” się mówi, żeby do DR wszelkie pliki konwertować na DNXHr – tutaj. Tylko przetestuj ustawienia, bo pliki DNXHr są wielkie (ale za to dają większą płynność podglądu). Swoją drogą ciekawy temat poruszyłeś, chyba trzeba zrobić z tego artykuł albo tutorial, bo pliki MTS (AVCHD) są dosyć popularne.

   alias1 
  Participant
  11 pts

  Odpowiedzi: 662

  Tematów: 11

  chat

  #259953 Score: 0

  Jak najbardziej DR obsługuje pliki MTS. Wszytko kiedyś wytłumaczyłem i opisałem na starym forum co i jak trzeba zrobić. Gdzieś to pewnie tu jest, ale nie chce mi się tego szukać albo pisać od nowa. Obecna forma forum wybitnie mi nie odpowiada i nie mam ochoty się w nim grzebać.  🙁

   marcin08 
  Participant

  Odpowiedzi: 4

  Tematów: 1

  chat

  #259967 Score: 0

  No właśnie trochę mnie to zaskoczyło, bo gdzieś czytałem, że DR 12.5 obsługuje MTS-y. A czy mógłbyś napisać chociaż mniej więcej co należy zrobić? Bo nie jestem w stanie sobie sam z tym poradzić, a każdorazowe konwertowanie sporej ilości materiału jest lekko mówiąc niekomfortowe.

   

  Dodam, że w ramach eksperymentu przekonwertowałem mts’a do mov’a. Ścieżka audio pojawia się w programie, nie mniej jednak jest wyciszona i nic nie można na to poradzić. Myślałem, że gdzieś w ustawieniach mam wyłączone audio podglądu, w związku z czym zrenderowałem krótki filmik, i okazał się niestety że nie zawiera on w sobie audio. Zgłupiałem trochę…

   Wojciech Franus 
  Keymaster
  32 pts

  Odpowiedzi: 1129

  Tematów: 120

  chat

  #259973 Score: 0

  Może się źle wyraziłem. Jest problem z plikami AVCHD – często dyskusje o tym prowadzą użytkownicy Panasonica i Sony – jednym działa, inny nie bardzo. Pliki widać, ale pozbawione ścieżki audio. Ja używam BMPCC, więc trudno mi powiedzieć, jak jest w rzeczywistości. Opieram się na opiniach innych.

  Choć jak ktoś napisał na forum BMPC: „Actually, transcoding isn’t necessary for any of the formats mentioned in this thread. If Resolve gives you issues with any particular flavor of AVCHD, you can simply rewrap the files in Quicktime using a tool like EditReady and they will all play just fine, both video and audio.” Czyli zapakować AVCHD w mova używając EditReady i będzie ok. (Cokolwiek by to miało znaczyć)

  Domyślam się, że kolega Alias1 wspominał o tym: – post na temat konwertowania i obsługi dźwięku w AVCHD. (W prawym górnym rogu jest wyszukiwarka obejmująca całą bazę videodslr.pl) Zasadniczo jest tam o konwersji obrazu z przeplotem i bez przeplotu, ale w drugiej części jest o problemach z dźwiękiem i jak sobie radzić szybko i sprawnie.

   Wojmistrz 
  Participant

  Odpowiedzi: 71

  Tematów: 20

  chat

  #261814 Score: 0

  W Windows na ten problem skutecznie pomaga pobranie i instalacja odpowiedniej łaty z https://www.microsoft.com/en-us/download/details.aspx?id=26999

  Po instalacji zrestartuj komputer.

Odpowiedzi 1 - 12 odpowiedzi (z 12 łącznie)

Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten wątek