videodslr Działy Forum ogólne Jaki aparat/kamera? Coś, co ogarnia i filmy i foto produktowe

Coś, co ogarnia i filmy i foto produktowe

Odpowiedzi 1 - 8 odpowiedzi (z 8 łącznie)
 •  Przemysław Igiel 
  Participant

  Odpowiedzi: 3

  Tematów: 1

  chat

  #266299

  Dzień dobry 🙂

  Ładnie się witam, bo to mój pierwszy post tutaj 🙂

  Pytanie brzmi – czy ktoś z forumowiczów orientuje się, czy wśród sprzętów Panasonica lub Sony istnieje aparat, który sprawdzi się zarówno w fotografii produktowej jak i w filmowaniu?

  Przypuszczam, że mogą to być np Sony a 6300/6500 lub Panasonic G 80, ale nigdy nie miałem z nimi do czynienia.

  Do tej pory radzimy sobie używając kamery Sony fdr ax100 (naprawdę przyzwoite i dość uniwersalne urządzenie, robi też całkiem przyzwoite zdjęcia) oraz Nikona d5200 z kitowym obiektywem 18-55 i to właśnie Nikona chcemy zamienić na coś z Panasonica lub Sony.

  Myślę o Panasonicu albo Sony ze względu na to, że obie firmy mają dobrze ogarnięty temat filmowania w aparatach – wskazana stabilizacja i 4K, ale nie będę się sztywno upierał – jeśli są lepsze propozycje, jestem otwarty. Atutem Panasoniców zdaje się być cena, atutem Sony, np XAVC-S…
  A jakie szkło pod produktówkę a jakie pod film?
  Czy obrazek z Panasoniców daje się ładnie pożenić z obrazkiem z Sony?

  Specjalizujemy się w obsłudze firm, filmy to głównie reklamówki oraz wszelkiej maści imprezy okolicznościowe.
  Będę wdzięczny za podpowiedź.

   

   Amadeusz Andrzejewski 
  Keymaster
  46 pts

  Odpowiedzi: 4877

  Tematów: 217

  chat

  #266332 Score: 0

  Cześć,

  W dużym skrócie, to jako hybryda do filmu i foto lepiej się sprawdzi Sony. W kontrolowanych warunkach typu reklamówki też byłby to mój pierwszy wybór (z tego co podałeś). Natomiast do eventów i reporterskiego nagrywania chyba bym wolał G80 – mniejszy rolling shutter, nie przegrzewa się, dłuższy czas pracy na baterii i lepsza stabilizacja. Z kolei A6300/A6500 oferują fenomenalny obrazek – zarówno fotograficzny, jak i filmowy (w 4K). Przy kolorach jest trochę dłubania, ale sama jakość i ostrość 4K (oraz zdjęć) jest imponująca. Więc tak naprawdę sprawa trochę się rozbija o to jakie macie proporcje między fotografią, kręceniem w kontrolowanych warunkach, a kręceniem w niekontrolowanych warunkach.

  Co do obiektywu to najpierw napisz jakiego rodzaju produkty masz na myśli, bo czym innym się fotografuje buldożery, a czym innym biżuterię 😉

   

   Przemysław Igiel 
  Participant

  Odpowiedzi: 3

  Tematów: 1

  chat

  #266342 Score: 0

  Głównym przeznaczeniem aparatu będą zdjęcia – focimy głównie ciuchy, buty, torebki, paski, okulary, czasem pojawi się też jakaś biżuteria 🙂 Ale wnętrza i ludzi też trzeba czasem zrobić.

  Jeśli chodzi o filmy, to warunki kontrolowane i niekontrolowane wychodzą nam mniej więcej po równo 🙂 FDR AX 100 dobrze sobie radzi, często wręcz zaskakująco dobrze, w obu sytuacjach. Jestem z niej zadowolony, ale obraz z niej bywa trochę sterylny – czasem brakuje pewnej miękkości, zależy od sytuacji. Zeissowska żyleta … 🙂 (ciekawostka – owa kamera w wielu sytuacjach doskonale się sprawdza jako aparat, choćby w naszej produktówce, gdy potrzebny jest superdetal 🙂 )

  Przy filmach drugie urządzenie miałoby zależnie od potrzeb albo zastąpić AX 100, albo działać razem z nią. I tu trochę dylemat – bo z jednej strony nieco odmienny obrazek przydałby się jako alternatywa dla żyletkowej sterylności AX 100, a z drugiej mógłby być problem ze spasowaniem, gdy działałyby razem.

  Z tego co znalazłem w sieci, fotki i filmy robione G80 sprawiają wrażenie miększych i nie tak szczegółowych jak materiał z Sony, ale ogólnie mi się podobają i właśnie jako alternatywa o innej specyfice byłyby ok… tylko czy w parze jedno z drugim się nie pogryzie?

  Ze względu na kompatybilność i uniwersalność zastanawiam się też nad Sony RX10 mk2 lub mk3 – problemu z dopasowaniem obrazka do AX 100 nie będzie, ale i alternatywnego obrazka nie będzie :))

   Amadeusz Andrzejewski 
  Keymaster
  46 pts

  Odpowiedzi: 4877

  Tematów: 217

  chat

  #266350 Score: 0

  Trochę będzie, bo RX10 II i III mają S-loga, można go inaczej obrobić i wyjdzie coś bardziej filmowego niż z AX100. Co do super-ostrego klinicznego obrazka, to z A6300 / A6500 dokładnie taki wychodzi, szczególnie jak się posadzi jakiś ostry obiektyw. W kwestii Panasa zdania są podzielone, ale skoro widziałeś sample, to wiesz z czym to się je.

  Co do fotografii to przy ciuchach pewnie i tak masz lampy studyjne, więc tak naprawdę jedyne “ale” to rozdzielczość matrycy. Jeśli te 16MP w panasie wystarcza, to w zasadzie żadnych przeciwwskazań nie ma.

  A tak zupełnie na luźno, to jak przeczytałem Twoją odpowiedź, to pierwsze co mi przyszło do głowy to jakiś Canon, którym zdjęcia zrobisz, a obrazek filmowy ma bardziej miękki. 5D4 czy inne 80D. Tylko moim zdaniem te korpusy jednak pod zbyt wieloma innymi względami są już za bardzo do tyłu wobec Sony i Panasa. Choć swoje zalety też mają.

   Przemysław Igiel 
  Participant

  Odpowiedzi: 3

  Tematów: 1

  chat

  #266353 Score: 0

  Słusznie, S-log…

  Przejrzałem w sieci testy RX 10 III i jego obiektywu… wow…coś mi wygląda, że to może być dla nas najsensowniejsze rozwiązanie…

  Miałeś jakieś osobiste doświadczenia z nim?

   Amadeusz Andrzejewski 
  Keymaster
  46 pts

  Odpowiedzi: 4877

  Tematów: 217

  chat

  #266358 Score: 0

  Jeszcze nie, niestety.

  Na papierze wygląda to całkiem dobrze, jedyne pytanie jakie mam, to jak się zmienia jasność obiektywu. Bo jeśli na przykład już od 100mm jest f/4 to trochę kiszka. Ale jeśli na przykład gdzieś przy 200 jest jeszcze coś koło 2.8-3.2 to będzie można sporo tym sprzętem zrobić. A fotograficznie te 1-calowe matryce całkiem dają radę jeśli tylko światła jest dość.

   Przemysław Igiel 
  Participant

  Odpowiedzi: 3

  Tematów: 1

  chat

  #266406 Score: 0

  W teście Panasonica znalazłem tabelkę porównującą parametry i zachowanie się obiektywów w kilku aparatach, między innymi RX10 II i III:

  https://www.dpreview.com/reviews/panasonic-lumix-dmc-fz2500-fz2000

  Wynika z tego, że właśnie przy 100mm już jest f/4…

  Szkoda też, że wersja III nie ma już wbudowanych filtrów ND…

  Jednak patrząc na zdjęcia i wideo zrobione wersją III, zdają się być lepszej jakości od materiału z w II ;)))

   Amadeusz Andrzejewski 
  Keymaster
  46 pts

  Odpowiedzi: 4877

  Tematów: 217

  chat

  #266409 Score: 0

  Do tej pory mi się wydawało, że w II i III jest ta sama matryca, ale mogę się mylić 🙂

Odpowiedzi 1 - 8 odpowiedzi (z 8 łącznie)

Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten wątek