videodslr Działy Forum ogólne Jaki aparat/kamera? Co wybrać? Sony a7sII vs Sony FS5 vs Canon 1dxII

Co wybrać? Sony a7sII vs Sony FS5 vs Canon 1dxII

Odpowiedzi 1 - 11 odpowiedzi (z 11 łącznie)
 •  gazoo 
  Participant

  Odpowiedzi: 237

  Tematów: 64

  chat

  #15522

  Stoję przed trudnym wyborem sprzętu. Nie ukrywam, chciałbym uciec w końcu od Canona, czerwonych twarzy, kiepskich kodeków i tak dalej…
  Aktualnie mamy 6D i GH4. Generalnie Canona bardzo lubię, nauczyłem się sporo z niego wyciskać, GH4 jest głównie pod drona, ale do 70% rzeczy jakie robimy jego obrazek totalnie mi nie siedzi.

  Przeznaczyłem na ten cel ok. 25tys zł., w tym budżecie bez problemu mieści się a7sII i Canon 1dxII, natomiast cały czas mocno kusi mnie jeszcze FS5 – tutaj niestety z Metabonesem mamy ok 30K (w leasingu na parę lat ta różnica cenowa jest do przełknięcia).

  Sony a7sII
  Plusy:

  – 4K wewnętrznie
  – 120fps – Tutaj parę pytań z mojej strony do użytkowników a7s:
  1. Czy 120fps jest na zasadzie buforowania jak w fs700, fs5 czy nagrywanie longiem jak w przypadku 96kl/s w GH4?
  2. Czy zauważalny jest jakiś spadek jakości/ostrości/zaszumienia względem zwykłego 25/50p HD? Jak wiadomo 120kl/s jest na wycinku matrycy i cropie x2.2 (podobno skalowanie z trochę ponad 2K rozdzielczości? – gdzieś w necie znalazłem takie info)
  – wysokie używalne iso – kusi najbardziej, szczególnie pod względem naszych potrzeb i realizacji jakie robimy typu konferencje, eventy i wszelkiego rodzaju imprezy
  – slog3 i cała masa innych PP
  – XAVC S 4:2:2
  – wciąż relatywnie trwałe i niekosmicznie drogie karty SD
  – cena

  Minusy:
  – podobno pucha przegrzewa się przy 4K –
  1. Czy ktoś z użytkowników mógłby wypowiedzieć się jak często to się zdarza, czy w ogóle się zdarza i w jakich przypadkach?
  2. Czy szybkie karty bądź wyprowadzenie materiału do rekordera będzie w stanie to trochę zminimalizować?
  – względnie słaby ekran
  – słaby czas pracy na akumulatorach – ok, są małe to i pojemność mała, są powerbanki, ale to znowu targanie niepotrzebnych gratów, co w przypadku niekontrolowanych warunków jest uciążliwe
  – tylko 8bitów 4:2:2 po HDMI
  – ergonomia – to wciąż niestety aparat, zawsze też nie siedziały mi obsługa i menu w aparatach Sony
  – konieczność używania zewnętrznych filtrów ND – fakt faktem całą szklarnię mamy na 77mm i jeden filtr załatwia wszystko, ale zawsze to dodatkowe graty

  A7SII aktualnie stoi ok. 14K + Metabones daje nam 17K, co w przewidywanym budżecie pozwoliłoby mi jednocześnie wziąć Ronina M (po zeszłorocznych robotach i zapowiadających się tegorocznych zdecydowanie by nam się przydał). Do tego jakiś podgląd, tutaj myślałem o Blackmagic Video Assist, stosunek ceny do możliwości jest całkiem niezły, no i ekran 5″, dla mnie idealny. Niestety z tego co znalazłem w necie na chwilę obecną są jakieś problemy z sygnałem z A7SII, które leżą po stronie softu Sony, ale z tym jeszcze będę się kontaktować z ich supportem. Mieszczę się z tym wszystkim w założonym budżecie. Podsumowując krótko, co przemawia do mnie za A7S to wysokie użyteczne iso, 120fps wystarczające do większości przypadków, cena. Z minusów – mógłby wypuszczać 10 bitów po HDMI, aparat to wciąż aparat, ergonomia jak wiadomo jest słaba, wciąż trzeba doczepiać masę gratów itd.

  Sony FS5
  Plusy:

  – 4K wewnętrznie
  – 240kl/s
  – XAVC 10bitów 4:2:2
  – niezły ekran i sporo możliwości jego mocowania
  – elektroniczny zmienny ND
  1. Czy ktoś już miał może okazję pracować na FS5 i jest w stanie powiedzieć jak zachowuje się ten filtr? Czy generuje jakieś dziwne rzeczy na obrazku?
  – geometria kamery, grip, rąsia, xlry,
  – karty SD
  – sprawdzone akumulatory Sony, długi czas pracy, stosunkowo niezłe i niedrogi zamienniki ZOOMa

  Minusy:
  – użyteczne iso mogłoby być nieco wyższe
  – cena

  Więcej minusów „na papierze” i w testach nie znalazłem, oczywiście patrząc pod kątem przeznaczenia dla samego siebie. Obrazek z FS5 i A7S na pierwszy rzut oka jest bardzo podobny. Wiadomo, 240fps przemawia jeszcze bardziej, na największe plusy zdecydowania ergonomia kamery, filtry ND, 10bitów, długa praca na aku. Znalazłem porównanie iso z A7SII, w FS5 użyteczne to maksymalnie 3200, później już trochę szumi, wiadomo na slogu jest inaczej. Z minusów niestety cena, razem z Metabonesem ok. 30K. Jestem w kropce, bo generalnie mógłbym dołożyć do FS5, ale też z drugiej strony zależałoby mi na Roninie. Wiem, że z A7S wyciągnę bardzo dużo i do 80-90% robót będzie wystarczający jako kamera A. Z drugiej zaś strony fajnie byłoby się w końcu odciąć od aparatów, mieć te 10bitów i generalną wygodę pracy. Tutaj moje pytanie czy ktoś z forum pracował już na A7SII i FS5 i może podzielić się jakimiś spostrzeżeniami/zaletami/wadami? Będę bardzo wdzięczny.

  Canon 1DXII
  Plusy:

  – 4K 60p (tutaj znaczna przewaga nad konkurencją, ale na tym się w zasadzie kończy)
  – 120fps
  – podobno niezłe ISO (to się okaże w testach, ale wystarczy, że będzie zbliżone do 6D)
  – mam szklarnię Canona, więc odpada kwestia speedboostera

  Minusy:
  – wciąż 8bitów
  – wciąż brak większych możliwość ingerencji w obrazek/PP
  – brak C-LOGa
  – nowe baterie (cała armia LP-E6, które mam na nic się zda)
  – karty CFast 2.0 (czyli wszystkie musiałbym kupić na nowo)
  – wciąż zapewne czerwone twarze w sztucznym świetle
  – cena

  Canona zostawiłem na koniec i raczej nie biorę go za bardzo pod uwagę, ale jestem ciekaw waszego zdania. Jakoś nie przekonuje mnie ta pucha porównując ceną i możiwości (filmowe) do A7SII.

  Od razu też uprzedzam parę pytań, czemu nie URSA MINI, czemu nie BMCC 4K – obrazek z Blackmagica bardzo lubię, ale te kamery niestety totalnie nie sprawdzają się do naszych potrzeb i robót, a zawsze jak zajdzie potrzeba to jest BMPCC. Czemu nie FS700? Bo to już sprzęt leciwy i aktualnie swoimi możliwościami nieadekwatny do ceny. Będę wdzięczny za pomoc i wszelkie rady.

   Reynevan 
  Participant

  Odpowiedzi: 28

  Tematów: 26

  chat

  #121681 Score: 0

  Nie dodam niczego ciekawego w temacie, ale powiem, iż sam stoję przed podobnym dylematem. Ostatecznie doszedłem do wniosku, iż najlepszym zakupem będzie sony fs5. Sam od trzech lat pracowałem na 5DmkIII i mam już dość kiepskiej ergonomii aparatu (nie mowiać o braku fullhd) – za to przez ten czas dorobiłem się kolekcji obiektywów Canona i nie chciałbym ich sprzedawać. U mnie A7SII odpadł w przedbiegach ze względu na małą baterię i jakąś taką zbyt minimalistyczną ergonomię. Nowy Canon 1dxII fajny, też przez moment myślałem o nim, ale za taką kasę pora chyba zrobić mocny krok do przodu, a nie przesunąć się o kilka centymetrów. Nie jestem do końca przekonany do fs5 – najbardziej niepokoi mnie kolorystyka obrazu (nie mylić z gradingiem), ale kolega od trzech lat ma Sony FS700 i do dziś jest bardzo zadowolony, więc myślę że zakup fs5 nie będzie taki zły. A na ronina-m fs5 będzie idealne.

   mav 
  Moderator
  4 pts

  Odpowiedzi: 2759

  Tematów: 148

  chat

  #121682 Score: 0

  Do plusów dodałbym jeszcze w końcu świetnie pomyślane sterowanie + zdalne sterowanie.
  FS5 ma 240fps, ale krócej o połowę od FS700.
  Najlepsza by była FS7, ale jest jeszcze droższa (no bo jeszcze karty itd) no i kawał kloca już.
  Zniechęcił mnie też ten błąd w 4k + któryś z s-logów. Co prawda nie wiem, czy mi akurat ta kombinacja by zaszkodziła czy nie, ale….
  poczekam na jakiś firmware może…

  No i brak 4k/50p. Tutaj ten canon przymaksował. W HD też tylko 50p, gdzie canon ma 100. Slowmo jednak zawsze się broni, nawet jak filmuję kwiatki na wietrze.

   Marcin Golik 
  Participant
  2 pts

  Odpowiedzi: 1247

  Tematów: 76

  chat

  #121683 Score: 0

  @gazoo wrote:

  Sony a7sII
  Minusy:
  – konieczność używania zewnętrznych filtrów ND – fakt faktem całą szklarnię mamy na 77mm i jeden filtr załatwia wszystko, ale zawsze to dodatkowe graty

  Nie do końca – z nie systemowymi szkłami można używać adapterów z wbudowanym zmiennym filtrem ND, a konkretnie vizelexa.

   MarcinM 
  Participant
  11 pts

  Odpowiedzi: 2237

  Tematów: 213

  chat

  #121684 Score: 0

  mam podobny dylemat i wstrzymuję się do marca kiedy podobno Canon ma zaprezentować jakąś nowość (wiem, można czekać wiecznie :). w FS5 minusem jest bardzo obciążający kodek.

   mav 
  Moderator
  4 pts

  Odpowiedzi: 2759

  Tematów: 148

  chat

  #121685 Score: 0

  W HD można zawsze w avchd jechać, ale nie zauważyłem tu jakiegoś skoku względem FS700, niestety.

   usiak 
  Participant
  1 pt

  Odpowiedzi: 88

  Tematów: 11

  chat

  #121686 Score: 0

  Z listy minusów a7sii najprawdopodobniej można wykreślić przegrzewanie się. Rzekomo aktualizacja firmware rozwiązuje ten problem. Ja jestem już jedną ręką przy tym aparacie, najprawdopodobniej przeprowadzę się na niego z GH4. Ale tutaj zdecydowanie głowę zaprząta mi inny znany problem – Straszny banding na niebie i innych gradientowych obszarach podczas gdy filmuje się na SLog3 i trochę mniej na SLog2. Za to cała reszta zalet wydaje się być mocno zachęcająca.
  Szkoda, że Panasonic trochę przeciąga premierę GH5 bo czuję, że bardzo chętnie bym został przy szkłach M43.

   Szenio 
  Participant

  Odpowiedzi: 119

  Tematów: 8

  chat

  #121687 Score: 0

  [youtube:309dkmy3]http://www.youtube.com/watch?v=C8QZkYvCNL0[/youtube:309dkmy3]

   MarcinM 
  Participant
  11 pts

  Odpowiedzi: 2237

  Tematów: 213

  chat

  #121688 Score: 0

  @szenio wrote:

  youtube

  strasznie męczący jest ten koleś…

   emjot 
  Participant
  1 pt

  Odpowiedzi: 247

  Tematów: 38

  chat

  #121689 Score: 0

  @marcin Golik wrote:

  @gazoo wrote:

  Sony a7sII
  Minusy:
  – konieczność używania zewnętrznych filtrów ND – fakt faktem całą szklarnię mamy na 77mm i jeden filtr załatwia wszystko, ale zawsze to dodatkowe graty

  Nie do końca – z nie systemowymi szkłami można używać adapterów z wbudowanym zmiennym filtrem ND, a konkretnie vizelexa.

  Niby bardzo fajne, ale czy ja dobrze rozumiem, że podobnie jak z ND Variable zawsze pochłania to 1ev i nie da się tego wyłączyć? ? Bo jeśli tak to jako jedyny adapter sony e na canon ef (mając całą szklarnię na canona) może się w kiepskich warunkach oświetleniowych nie sprawdzić.

   kubaszew 
  Participant

  Odpowiedzi: 11

  Tematów: 5

  chat

  #121690 Score: 0

  a7sii nie grzeje się. fakt, że na zewnątrz nie ma wysokich temperatur ale w pomieszczeniach nagrywając po kilkanaście minut non stop nie zauważyłem nic. 5dmiii czasami potrafił nieźle grzać w ręce. Bateria to minus (ok70%) tego co canon ale za to jest tańsza i gabaryty pozwalają żeby mieć 2 w zapasie nawet w kieszeni. Wielkość może jest początkowo dziwna ale przynajmniej nie wygląda jak lustrzanka. Reszta na +

Odpowiedzi 1 - 11 odpowiedzi (z 11 łącznie)

Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten wątek