videodslr Działy Forum ogólne Jaki aparat/kamera? Co wybrać – porady od czapy

Co wybrać – porady od czapy

Odpowiedzi 1 - 11 odpowiedzi (z 11 łącznie)
 •  zuraw 
  Participant
  1 pt

  Odpowiedzi: 135

  Tematów: 15

  chat

  #7609

  Część z Was trafia na to forum w poszukiwaniu porad, jaki sprzęt warto kupić. Każdy chciałby mieć jak najlepsze rezultaty w ramach swojego budżetu. Skoro tak, oto kilka moich sugestii.

  0. Określ sam przed sobą, co chcesz robić i realnie oceń, czy rozwiązanie którego szukasz ma rację bytu.

  Na najprostszym poziomie: reportaż, czy praca fabularna? Idziesz na żywioł, czy masz możliwość inscenizacji? Nie ma kamery dobrej do wszystkiego. Zawodowiec dobiera najwłaściwsze narzędzie do konkretnej realizacji, a nie zapewniające tylko i wyłącznie najlepszą technologicznie jakość obrazu w kazdym wypadku. Uważam, że zakup lustrzanki do dynamicznej pracy (śluby, reportaż) to dodatkowy kłopot w postprodukcji, bo brak automatyki będzie dawał się we znaki. Mityczna plastyka i tak zwykle kończy się na przaśnych dekoracjach sali albo słabym oświetleniu. Z kolei najlepsi fotografowie ślubni retuszują swoje foty tygodniami – dlatego wyglądają tak jak wyglądają. To zasługa głównie postprodukcji, sprzęt odgrywa tutaj mniejszą rolę.
  Inny przykład: rozstawianie steadicamu do każdego wywiadu to strata dużej ilości czasu, a chodzenie cały dzień w kamerze to proszenie się o szybką steadicamową emeryturę. Wbudowany dźwięk to kolejny ból, który odbije się na postprodukcji.

  Na upartego można wszystko robić na lustrzance, ale moim zdaniem, szkoda nerwów, czasu i energii na walkę z materią. Dlatego określ sam, jakie filmy chcesz robić i dobierz sobie sprzęt pod bieżące potrzeby.

  1. Rozważ koszt zakupu całej platformy i uważaj na koszty ukryte

  Częsty błąd realizatorów to skupienie się na zakupie wypasionej kamery i olaniu całej reszty technologii filmowej. Uważam, że idąc w kierunku dSLR i wydając te same pieniądze, realizator osiągnie lepsze efekty kupując podstawową lustrzankę +szkła (np. 550D) plus inne narzędzia wspomagające narrację filmową (takie jak światło, dźwięk, prosty wózek, ramie, steadicam, grip oświetleniowy, rig do pracy z ręki, czy nawet FF), niż kupując topowy aparat z podstawową optyką. Jeśli 550D można kupić za 1500PLN a 6D kosztuje koło 7K PLN, to pozostaje 5500PLN na zakup osprzętu realizacyjnego. Mało którego klienta interesuje konkretna kamera i jej praca na wysokim ISO. Wyjątkiem są sytuacje, gdzie rywalizuje się ofertą na cenę i użyty sprzęt, ale jakościowo – wątpię aby klient zauważył różnicę między ujęciami z 550D i 7D. Drogi sprzęt ograniczy Ci budżet na inne zakupy. Dodatkowo, 2 tanie body wciąż wychodzą dużo taniej niż jedno topowe, a już możesz robić realizację na dwie kamery, co nieraz przyspiesza produkcję (od razu filmujesz 2 plany). Koszty ukryte to baterie, karty, ładowarki i inny osprzęt którego używasz, a którego nie ma w zestawie startowym.

  2. Nie planuj na wiele lat do przodu

  Rok temu jakiś gość sprzedawał na allegro kamerę Ikegami zapisującą w PAL za 23000PLN. Promocja. Mały przebieg głowicy. Już teraz topowy sprzęt oferuje zapis w 4K, co więcej sprzęt konsumencki zaczyna się powoli ocierać o tą granicę. Planowanie zakupu na lata może się skończyć tak jak zakup tej ikegamki przez właściciela upadłego studio. Stawiam dolary przeciwko orzechom, że nikt tej kamery za takie pieniądze nie odkupi. I nikt nie odkupi od Ciebie mało używanego 5D mIII za sensowne pieniądze, gdy zapis 4K stanie się powszechny. Dobrym horyzontem amortyzacji sprzętu jest kilka robót. Nie kilkanaście i nie kilkadziesiąt, chyba że jesteś firmą wynajmującą drogi sprzęt zawodowcom. 5 lat to bardzo odległy horyzont czasowy w biznesie video. Odporny na starzenie się jest sprzęt oświetleniowy, wózki, steadicamy, statywy, transport ;), agregaty. Kamery i workflow postprodukcyjny starzeją się błyskawicznie. MarkII kosztował w dniu premiery ok. 13k za nowe body, teraz można wyrwać je za 6k. MarkIII kosztował też koło 13k, już staniał do 11k. Rok od premiery to 2k w plecy na samej „świeżości” topowego sprzętu. Musisz sobie to zamortyzować w robotach.

  3. Aspekty nietechnologiczne, często pomijane przy zakupach.

  To takie jak np. możliwość współdzielenia niektórych komponentów, albo dostęp do dobrej i taniej wypożyczalni. Często lepiej jest wypożyczyć niektóre elementy (wózek, kran, światło), niż je kupować, ale jeśli często korzystasz z konkretnego rozwiązania (np. steadicam), rozważ zakup, jeśli szybko się zamortyzuje.
  Ale np markaIII można wynająć w Warszawie za 150PLN netto/dzień. Dlatego rozważ czy warto w ogóle kupować niektóre elementy.
  Na drugim biegunie stoi marka jako wyznacznik jakości. Znajomy fotograf ślubny powtarza, że musi mieć topowy sprzęt, ale on gra w pierwszej lidze ślubnej, gdzie budżety są cztero albo pięciocyfrowe (za zlecenie).

  4. Ogarnij sobie backend i uwzględnij to w kalkulacjach

  Czyli karty pamięci, dyski na surówkę, backup, archiwum. Lepszy kodek to więcej danych do przerobienia, więc zakup kamery zapisującej ALL-I skończy się potrzebą zakupu mocniejszego komputera. 2 kamery to ilość danych x2.

  5. Jeśli potrzebujesz dźwięku w swoich pracach, od razu przy zakupie pilnuj tematu.

  Inaczej twoje prace będą brzmiały bardzo źle, co szybko ograniczy Ci możliwości pracy. Dlatego zmierz się z tematem tyczki, rekordera, shotguna, mikroportu lub czegokolwiek innego, co może Ci się przydać. Aparaty zwykle mają bardzo słaby wbudowany mikrofon.

  6. Realnie oceniaj swoje szanse wbicia się na rynek

  Nikogo nie obchodzi sam fakt że kupiłeś dobrą kamerę i masz dużo chęci. Ale to, że masz dobre realizacje jest już jakąś wartością i powodem do rozmowy. Masz większe szanse na dobrą realizację z dobrym planem i właściwym zastosowaniem różnorodnych technik prowadzenia kamery, świecenia i montazu, niż gdy kupisz topową lustrzankę i fajny statyw albo np.steadicam, po czym wszystko zrealizujesz w tej jednej technice.

  7. Zrób swoje własne testy jakości

  Miej dystans do tych w Internecie. Pomijam sponsorowane testy oraz fanów konkretnej technologii, ale może Cię to sprowadzić na zły kierunek poszukiwań (i po testach ziarna uznasz, że dana kamera jest dla Ciebie najlepsza). To samo tyczy plastyki. Nigdy nie masz pewności, czy tester uzyskuje plastykę obrazu w ten sam sposób, co Ty. To samo tyczy testów kolorów. Oczywiście lepiej jest mieć obrazek, który już w momencie zapisu wygląda akceptowalnie pod kątem kolorów, ale często sposób na uzyskanie kolorów jest specyficzny dla danej grupy produkcyjnej i takie syntetyczne testy są mało użyteczne (bo np ktoś lubi chłodniejszy zapis i cyfrową korektę, aby właśnie stracić część informacji o kolorze).

  8. Jeśli szykujesz się do dużego zakupu, wypożycz kamerę zanim ją kupisz

  Z jakiegoś powodu Polacy strasznie się tego boją, ale to naprawdę chroniąca portfel sprawa. Od razu będziesz wiedział, czy sprzęt Ci „leży”. Za nieduże pieniądze masz szanse nie zablokować sobie większej kwoty. 100-500PLN to nic w porównaniu z wpakowaniem się w kilka albo kilkadziesiąt tysięcy za niefajny zakup.

  9. Dobre rozwiązanie to takie, które sprawdza się Tobie

  To, że inny człowiek poleca konkretne rozwiązanie nie znaczy jeszcze, że sprawdzi się ono dla Ciebie. Dlatego byłbym sceptyczny dla porad szczególnie z innych krajów (US/UK), gdzie panują inne realia budżetowe i często także mentalne (np. w US na plan reklamowy z automatu zamawia się ciężarówkę światła z obsługą, w Polsce spotkałem się raczej z ograniczonym zapasem). Ważny jest kontekst pracy, który trzeba uwzględnić. Porady kogoś, kto jest steadicamowcem i pracuje z asystentem mogą mieć się nijak dla człowieka, który chodzi sam i jednocześnie reżyseruje scenę. Bardzo podobały mi się opowieści pewnego operatora, który twierdził, że pewna kamera cyfrowa świetnie sobie radzi ze światłem sodowym w postprodukcji – po wgłębieniu w temat okazało się, że jego gafferzy podwieszali halogenowe lampy na każdej latarni które następnie foliowali na słomkowo (aby zachować więcej widma) ;-). W takiej sytuacji większość kamer cyfrowych zachowa się przyzwoicie. Jeśli zamierzasz realizować zdjęcia przy zastanym świetle ulicy, może Cię spotkać spore rozczarowanie po takich „testach”.

  10. Nie oceniaj obrazu wychodzącego z kamery jako finalnego

  Uważaj także na porady z serii „słaby obraz” albo „mydło” na forach. Z jakością to jest tak, że każdemu podoba się co innego i kazdy ma swoją receptę na postprodukcję. Dla niektórych taki „mydlany obraz” to zaleta, dla innych wada. Jeszcze raz – zrób swoje własne testy.

   Anonimowy

  Odpowiedzi: 1277

  Tematów: 28

  chat

  #82090 Score: 0

  Żadna porada tylko subiektywne odczucie pt. Jak ja to widzę.

   Wojciech Franus 
  Keymaster
  32 pts

  Odpowiedzi: 1129

  Tematów: 120

  chat

  #82091 Score: 0

  Nie do końca się można ze wszystkim zgodzić, ale warto taką „mantrę” poczytać. Na pewno wielu z tego skorzysta, bo kolega zahacza o kilka ciekawych aspektów. Warto przeczytać, żeby każdy mógł zbudować własne 10 przykazań. Pozdrawiam
  WFranus

   Amadeusz Andrzejewski 
  Keymaster
  46 pts

  Odpowiedzi: 4877

  Tematów: 217

  chat

  #82092 Score: 0

  Podklejam, jeśli to oszczędzi choć jednego durnego tematu z gatunku „czy 550D odrobi mi pracę domową i wyniesie śmieci” to zawsze to jakiś zysk.

   naturalvib 
  Participant

  Odpowiedzi: 3

  Tematów: 0

  chat

  #82093 Score: 0

  Nie jestem żadną znawczynią, dlatego zawsze zastanawiałam się czy taki aparat w telefonie, załóżmy 20Mpix, może dorównać jakością zdjęć lustrzance? Interesują mnie podobieństwa i różnice oraz czy warto inwestować osobno w telefon i osobno w aparat.

   mav 
  Moderator
  4 pts

  Odpowiedzi: 2759

  Tematów: 148

  chat

  #82094 Score: 0

  Najogólniej mówiąc, nie może. Powodów jest mnóstwo.

   Pandora 
  Participant

  Odpowiedzi: 5

  Tematów: 0

  chat

  #82095 Score: 0

  Dokładnie chyba bardziej są to subiektywne odczucia.

   Kolekcjoner 
  Participant

  Odpowiedzi: 146

  Tematów: 2

  chat

  #82096 Score: 0

  Moim zdaniem to jest jak dziesięć przykazań, zresztą dotyczących nie tylko biznesu video. Bardzo trafne 8-).

   kordian.wolniaczyk 
  Participant

  Odpowiedzi: 3

  Tematów: 1

  chat

  #82097 Score: 0

  Świetny tekst! Powinien być przyklejony na każdym forum o tematyce foto/video, bo są zalewane setkami identycznych wątków w stylu „Wybierzcie za mnie…”.
  Pozdrawiam autora
  Kordian

   teczowyon 
  Participant

  Odpowiedzi: 3

  Tematów: 0

  chat

  #82098 Score: 0

  Siemka, sorry, że odgrzewam ten topic… ale znalazłem się w potrzebie – a to jest dobre miejsce aby o to zapytać. Otóż szukam kamerki zewnętrzne, aby nagrywać to co się dzieje na zewnątrz budynku (parking i te sprawy).
  Wytypowałem dwie kamerki.
  1. http://www.ctr.pl/produkty/kamery-ip-zewnetrzne/lc-750-ip.htm
  2. http://www.ctr.pl/produkty/kamery-ip-zewnetrzne/lc-155-ip.htm
  3. http://www.ctr.pl/produkty/kamery-ip-zewnetrzne/lc-244-ip.htm (z full hd)

  Mieszczą sie w budżecie. Która da najlepszą jakość zarówno w nocy jak i w dzień?

   sigmasig 
  Participant

  Odpowiedzi: 6

  Tematów: 0

  chat

  #268887 Score: 0

  dokładnie tak jak mówicie

  http://www.topszkolenie.pl

Odpowiedzi 1 - 11 odpowiedzi (z 11 łącznie)

Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten wątek