videodslr Działy Edycja i montaż Final Cut Brak aktywności w dziale FC? dlaczego ?

Brak aktywności w dziale FC? dlaczego ?

Odpowiedzi 1 - 15 odpowiedzi (z 16 łącznie)
 •  TrueSystem 
  Participant

  Odpowiedzi: 166

  Tematów: 35

  chat

  #15540

  Zastanawiam się dlaczego w dziale Final Cut nic się nie dzieje. Moje pytanie jest bardzo poważne, ponieważ chciałem przesiąść się z vegasa na ten sofcik i mam teraz dylemat.
  Czyżby odchodzono od tego softu czy poprostu jest tak dobry że nikt o nic nie pyta?

  Proszę o opinie

  ps. w razie czego jaką wersje FC kupować,może ktoś chce sprzedać?

   -RCCM- 
  Participant

  Odpowiedzi: 34

  Tematów: 1

  chat

  #121733 Score: 0

  Mało się dzieje, bo wszystko działa jak należy i nie ma o czym pisać. Siada się, pracuje, zgarnia kasę i tak w kółko 😉

  Bierz najnowszą wersję FCPX z appstore, w wersję FCP 7 się nie baw, nie jest już uaktualniana od paru lat. A jak się na tym montuje to zobacz na tutki, nieco inaczej jest wszystko rozwiązane jak w innych programach, nie każdemu to odpowiada. A jak się już przyzwyczaisz do wielu ułatwień to raczej ciężko wrócić do innego softu.

   stab 
  Participant

  Odpowiedzi: 243

  Tematów: 39

  chat

  #121734 Score: 0

  Raczej z tego co sie czyta to wszyscy przechodzą na Premierke, to już nie jest ten sam soft co wersji 7.0

   Lord_Jim 
  Participant

  Odpowiedzi: 138

  Tematów: 20

  chat

  #121735 Score: 0

  @stab wrote:

  Raczej z tego co sie czyta to wszyscy przechodzą na Premierke, to już nie jest ten sam soft co wersji 7.0

  Obecnie raczej obserwuje się powrót tych co po początkowym znienawidzeniu X-a, z ciekawości dają mu szansę i często zostają. To program o całkowicie odmiennej filozofii i trzeba do niego tak podejść a nie próbować montować tak jak w 7, Premiere czy innych NLE. Jeśli się to zrobi program to wynagrodzi.

   TrueSystem 
  Participant

  Odpowiedzi: 166

  Tematów: 35

  chat

  #121731 Score: 0

  Ogólnie powiem tyle, że vagas nie jest złym programem, fajne się go obsługuje jednak boli mnie brak pluginów itp. Te co są dostępne na vegasa są jak z matrixa. Pozatym cena FCP jest super, niestety adobe w tym przypadku wychodzi na zdzierce. Ale to moje zdanie 🙂

   esmichal 
  Participant
  1 pt

  Odpowiedzi: 249

  Tematów: 65

  chat

  #121736 Score: 0

  Na FcpX niestety muszę pracować „etetowo” – do roboty reporterskiej, składania programów czy szykowania czegoś do emisji – ok… ale do produkcji nie wyobrażam sobie siedzenia z FcpX i walczenia z tym „czymś”. w Pp masz NORMALNY pasek do edycji wideo, masz mnogość ścieżek, masz świetną opcję korekcji koloru – w Fcp to takie lizanie lizaka przez papierek – niby to działa ale nie wiem po co.

   kubaszew 
  Participant

  Odpowiedzi: 11

  Tematów: 5

  chat

  #121732 Score: 0

  Sam miałem kilka podejść i nie mogłem zrozumieć jak na tym można pracować aż w końcu zaskoczyło i teraz ciężko byłoby wrócić do czegoś innego. Wszystko jest intuicyjne i na swoim miejscu tak jak cały osx tylko przyzwyczajenia windowsowe wszystko komplikują. Oczywiście ma swoje wady ale każda poprawka wnosi coś nowego i ciekawego. Największy plus to stabilność działania

   -RCCM- 
  Participant

  Odpowiedzi: 34

  Tematów: 1

  chat

  #121737 Score: 0

  Robię na tym od kilkusekundowych kompozycji po wielokamerowe wielogodzinne projekty z różnych kamer od SD po 6K. Nie ma opcji bym to ogarniał na innym sofcie, za dużo jest tu udogodnień, ogromna stabilność i ogólnie wszystko działa jak należy. Trzeba inaczej podejść do tego softu. Ma mnóstwo możliwości a jak komuś coś brakuje to ma tysiące pluginów do dyspozycji. Aczkolwiek początki parę lat temu były trudne. Podchodziłem do tego ze 3 razy i wracałem do starego FCP. Aż w końcu załapałem o co w tym chodzi i od razu dało się odczuć szybszą pracę. Na stronie Apple jest trial. Można się tym pobawić. Ale i tak zacząłbym od tutków by mniej więcej załapać sposób działania tego programu i się nie zirytować po 5 minutach starając się zrobić dookoła coś (jak w innych programach) gdzie tu jest pod jednym kliknięciem często 😉

   esmichal 
  Participant
  1 pt

  Odpowiedzi: 249

  Tematów: 65

  chat

  #121738 Score: 0

  Najbardziej irytuje mnie BRAK kilku ścieżek wideo i audio i jakiś idiotyczny czarny pasek samograj !
  W Pp wszystko ma swoje miejsce, klipy przerzucam sobie swobodnie – góra dół, podobnie dźwięk, efekty, warstwy – a tutaj… kliknę coś źle, samograj się przestawi i cały projekt w ….. – dużym i jedynym plusem jaki zaobserwowałem po półrocznej codziennej pracy w nim po kilka godzin dziennie to świetne okienko podglądu, które pokazuje klipy w zależności od ich długości, tego mi brakuje w Pp i to bardzo fajny element. Cała reszta kuleje… od korekcji koloru po sam montaż w nim – ale to tak jak z pracą na OsX i irytującym mnie Finderem i jeszcze kilkoma innymi (odwieczny dylemat Os Vs Win – ile ludzi tyle opinii – to pytania niczym Canon czy Nikon :P).

  Plusem Pp jest idealne zgranie z Psp, Ae, Au – każdy z plików otwieram innym programem, edytuje zapisuje i tutaj mam. Wszystko jest niby mniej intuicyjnie, ale jak się pozna środowisko pracy to cały FcP wydaje się być bardzo zacofany. (mówię tu tylko o wersji X – FcP7 jeszcze był ok)

   Najrad65 
  Participant

  Odpowiedzi: 101

  Tematów: 21

  chat

  #121739 Score: 0

  Niezaprzeczalnym plusem X-a są:
  1. brak durnego abonamentu i mimo tego darmowe aktualizacje.
  2. naprawdę niskie wymagania sprzętowe
  3. możliwość tworzenia własnych efektów ( Motion za 49 ojro)
  4. Stabilność – od wersji 10.2 jeszcze nie zanotowałem crash-a ( odpukać)
  5. cała masa dodatków w rozsądnych cenach.
  Co do koloryzacji… nie używam zintegrowanych narzędzi, jakoś dałem się namówić na ColorFinale w promocji i tym pluginem poprawiam kolorki.
  Interfejs… no przyznam, że jest irytujący. Rozumiem ideę applowską, żeby zadziwić świat i pokazać coś niezwykłego, ale żeby nie dać alternatywy i nie pozwolić „odficzerować” interfejsu i do tego nie pozwolić poukładać okien tak jak lubię…. to słabe jest. Też wolałbym interfejs klasyczny z widocznymi ścieżkami jak było w FCP i jest w AP, ale idzie przywyknąć. Nie mam zresztą wyboru, jak policzyłem ile wydałem na dodatki do FCPX 😀
  Kluczowe są dla mnie wymagania sprzętowe, z HD i FHD mój komp z 2011r radzi sobie świetnie z multikamem z 3 kamer. Do póki nie będzie potrzeby zaawansowanej edycji 4k nie zmieniam kompa.

   esmichal 
  Participant
  1 pt

  Odpowiedzi: 249

  Tematów: 65

  chat

  #121740 Score: 0

  Odnośnie stabilności – nie ma tygodnia by mi nie krzaczyło i nie wywalało błędów – a pracuję w nim naprawdę po kilka godzin dziennie. Krzaczy się tak jak wszystko – raz więcej, raz mniej. Nie chcę absolutnie bić piany, jak to mi źle z FcP – są po prostu lepsze aplikacje 🙂

   Najrad65 
  Participant

  Odpowiedzi: 101

  Tematów: 21

  chat

  #121741 Score: 0

  Czasami za wykrzaczanie odpowiedzialne są dodatki. Nie zawsze oczywiście, pamiętam taki myk, przy eksporcie ( zwykłe HD 720p) program się wykrzczał – zwykle w tym samym miejscu. Żmudnie ustaliłem który to klip, zdjąłem wszystkie ficzery i … to samo. Wyeksportowałem „do klipu” + felerny klip + po klipie… wszystko OK. Wrzuciłem wyeksportowane 3 klipy do nowego projektu, dodałem te same ficzery ( cmd+copy i cmd+v) i wszystko poszło. Jednym z tych ficzerków był któryś plugin z PixelFilmStudio. Napisałem do nich z ciekawości i dostałem linka z nowszą wersją pluginu. Wszystko wyeksportowałem bez problemu z pierwszej wersji projektu. I do dziś nie wiem czy to FCPX miał humory, czy plugin 😀 Od wersji 10.2 nie mam już problemów ze stabilnością. Może dlatego, że nie kupuję już dodatków, a może poprawili stabilność. Przy każdym update chwalą się ogólną poprawą działania 😀

   Lord_Jim 
  Participant

  Odpowiedzi: 138

  Tematów: 20

  chat

  #121742 Score: 0

  Generalnie za niestabilność FCPX odpowiadają dodatki firm trzecich. Najgorszy moment zanotowałem z pierwszą wtyką do XAVC od Sony. Tydzień walczyłem zanim znalazłem winnego.
  Natomiast generalnie, jest to doskonały i szybki w pracy program, po prostu nie każdemu przypasuje.
  Ponieżej macie opis jego użycia w dużym hollywoodzkim filmie, opis doskonale oddający to coś „co ma” ten program.

  https://library.creativecow.net/wilson_tim/fcpx_whiskey-tango-foxtrot/1

   -RCCM- 
  Participant

  Odpowiedzi: 34

  Tematów: 1

  chat

  #121743 Score: 0

  „FCPX helped give them 10 extra weeks to make the movie they wanted to make.”

  Przez swą przemyślaną specyfikę montażu, robi się w nim szybciej niż w jakimkolwiek innym. Specyfikę, którą trzeba załapać, gdyż na początku jest utrapieniem.

   andibandi 
  Participant

  Odpowiedzi: 196

  Tematów: 11

  chat

  #163309 Score: 0

  Niezaprzeczalnym plusem X-a są: 1. brak durnego abonamentu i mimo tego darmowe aktualizacje. 2. naprawdę niskie wymagania sprzętowe 3. możliwość tworzenia własnych efektów ( Motion za 49 ojro) 4. Stabilność – od wersji 10.2 jeszcze nie zanotowałem crash-a ( odpukać) 5. cała masa dodatków w rozsądnych cenach. Co do koloryzacji… nie używam zintegrowanych narzędzi, jakoś dałem się namówić na ColorFinale w promocji i tym pluginem poprawiam kolorki. Interfejs… no przyznam, że jest irytujący. Rozumiem ideę applowską, żeby zadziwić świat i pokazać coś niezwykłego, ale żeby nie dać alternatywy i nie pozwolić „odficzerować” interfejsu i do tego nie pozwolić poukładać okien tak jak lubię…. to słabe jest. Też wolałbym interfejs klasyczny z widocznymi ścieżkami jak było w FCP i jest w AP, ale idzie przywyknąć. Nie mam zresztą wyboru, jak policzyłem ile wydałem na dodatki do FCPX 😀 Kluczowe są dla mnie wymagania sprzętowe, z HD i FHD mój komp z 2011r radzi sobie świetnie z multikamem z 3 kamer. Do póki nie będzie potrzeby zaawansowanej edycji 4k nie zmieniam kompa.

  Ja pracuję w FHD na maćku z końca 2008 r. 🙂 i daje radę. Nie zamierzam zmieniać na razie.

Odpowiedzi 1 - 15 odpowiedzi (z 16 łącznie)

Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten wątek