videodslr Działy Edycja i montaż Final Cut 16:9 a 4:3 niepoprawny odczyt plików

16:9 a 4:3 niepoprawny odczyt plików

Odpowiedzi 1 - 10 odpowiedzi (z 10 łącznie)
  •  Najrad65 
    Participant

Odpowiedzi: 101

Tematów: 21

chat

Taka fucha mi się przydarzyła, by poskładać w całość materiały kręcone Sony VX2100 w pseudoformacie 16:9. Dostałem dysk z klipami i … FCPX uparcie wyświetla mi pliki jako 4:3. Kurcze kiedyś już to miałem ogarnięte, ale z głowy mi wyleciało jakim sposobem. Będę wdzięczny za podpowiedź….

alias1 
    Participant
    11 pts

Odpowiedzi: 662

Tematów: 11

chat

#122549 Score: 0

Nie moja bajka, ale może tak: http://www.premiumbeat.com/blog/final-cut-pro-x-video-tutorial-convert-43-169/ ?

Najrad65 
    Participant

chat

#122550 Score: 0

To nie to. Gdzieś jest jakaś opcja, albo w samym FCPX, albo w jakimś zewnętrznym programiku która pozwala na poprawny odczyt tych klipów. Kurcze, jakiś czs temu montowałem filmy kręcone VX2100 w 16:9 właśnie FCPX-em, ale zupełnie mi z głowy wyleciało co i jak. Uzywając opcji Fit jednak obraz jest skalowany, a chciałbym nie tracić na jakości. W końcu to jest nakręcone w 16:9 a o ile sobie przypominam to VX i tak robił to za pomocą czarów – pogarszających jakość – więc dalsze skalowanie zrobi z materiału papkę.
    =============================================
    Zakładając, że FCPX ma tendencję do konwertowania sobie materiałów wideo do Prores-a, w Compressor stworzyłem sobie droplet w oparciu o preset Prores 422 w którym zmieniłem proporcje z PAL CCIR 601 na PAL CCIR 601(16:9). Konwersja idzie błyskawicznie, więc zakładam, że klipy będą zbliżonej jakości. Na oko się tego nie da ocenić bo oryginały wyglądają tragicznie same z siebie.
    Niemniej jeśli ktoś zna sposób mniej inwazyjny, będę wdzięczny za info.

Kenzo 
    Participant
    2 pts

Odpowiedzi: 1127

Tematów: 26

chat

#122551 Score: 0

@najrad65 wrote:

Uzywając opcji Fit jednak obraz jest skalowany, a chciałbym nie tracić na jakości.

Obraz SD w 4:3 i 16:9 ma dokładnie tyle samo pixeli, różnica polega tylko w aspect ratio. Jeżeli plik jest poprawnie interpretowany przez program to jest rozciągany automatycznie do właściwych proporcji, jeżeli nie to trzeba to zrobić samemu w jednym i drugim przypadku obraz jest skalowany więc wyżej zaprezentowana metoda jest jak najbardziej ok. Inna sprawa, że taką metodę stosujemy zazwyczaj gdy materiał SD łączymy z HD.
    Natomiast jeżeli w całości montujesz z materiałów SD to powinieneś ustawić projekt na SD PAL 16:9 i absolutnie nic nie skalować. (Jak to zrobić w FCPX nie mam pojęcia bo nie używam ale pewnie project settings) 😉

Najrad65 
    Participant

chat

#122552 Score: 0

Problem jest właśnie w odczycie pixel ratio. Zresztą ten tryb 16:9 z Sony VX był mocno naciągany. Już nie pamiętam o co chodziło, ale obraz był bardziej zdegradowany niż w 4:3. Używając opcji fit obraz jest skalowany. Widać to choćby po uciętej górze :). to samo uzyskam używając opcji scale. Rozwiązanie jest jeszcze inne ( choć w samym FCPX nie znalazłem) MPEGStreamClip +export do DV z proporcją 16:9. Niemniej problemem jest niepoprawna interpretacja przez FCPX oryginalnego materiału. Co ciekawe inne programy ( MPEGStreamClip, iFFMPEG) po wczytaniu pliku z kamery, również interpretują go jako 4:3 i dopiero reeksport do DV z zaznaczonym 16:9 daje plik prawidłowo rozpoznawany przez FCPX. VLC przy odtwarzaniu klipów z kamery wyświetla poprawnie 16:9

alias1 
    Participant
    11 pts

chat

#122553 Score: 0

A co wyświetla Mediainfo na temat tej surówki z kamery?

Najrad65 
    Participant

chat

#122554 Score: 0

Format : AVI
    Format/Informacja : Audio Video Interleave
    Format_Commercial_IfAny : DVCPRO
    Rozmiar pliku : 82,1 MB
    Czas trwania : 23s 40ms
    Rodzaj całkowitej przepływności bitów : Stała
    Całkowita przepływność bitów : 29,9 Mb/s
    Data nagrania : UTC 2015-10-17 09:22:31

Wideo
    ID : 0
    Format : DV
    Format_Commercial_IfAny : DVCPRO
    ID kodeka : dvsd
    ID kodeka/Wskazówka : Sony
    Czas trwania : 23s 40ms
    Rodzaj przepływności : Stała
    Przepływność bitów : 24,4 Mb/s
    BitRate_Encoded/String : 28,8 Mb/s
    Szerokość : 720 pikseli
    Wysokość : 576 pikseli
    Proporcje obrazu : 16:9
    Tryb wyświetlania klatek : Stały
    Szybkość wyświetlania klatek : 25,000 kl/s
    Standard : PAL
    ColorSpace : YUV
    ChromaSubsampling/String : 4:2:0
    BitDepth/String : 8 bitów
    Rodzaj skanu : Z przeplotem
    Kolejność skanu : Dolne pole wpierw
    bity/(piksele*ramki) : 2.357
    TimeCode_FirstFrame : 00:00:00:17
    TimeCode_Source : Subcode time code
    Rozmiar strumienia : 79,1 MB (96%)
    Ustawienia kodowania : ae mode=full automatic / wb mode=automatic / white balance= / fcm=manual focus

alias1 
    Participant
    11 pts

chat

#122555 Score: 0

To jest tylko problem z prawidłowym wyświetlaniem tego pliku bo on cały czas powinien zostać w swoich rzeczywistych proporcjach czyli 4:3. Więc może tak:

Adjust anamorphic footage
    Some video camcorders and recording devices shoot at a widescreen 16:9 aspect ratio but record the data using a 4:3 aspect ratio. Sometimes the metadata tag specifying 16:9 playback in the video file is missing or set incorrectly. In Final Cut Pro, you can set this tag so that the video plays correctly with a widescreen 16:9 aspect ratio.

Note: This option is available only for the following formats: standard definition (SD) and ARRI ALEXA 2K 4:3 (2048 x 1536).
    In the Browser or the Timeline, select the SD clips whose anamorphic setting you want to adjust.

To open the Info inspector, click the Inspector button in the toolbar (shown below), and click the Info button at the top of the pane that appears.

Inspector button in toolbar
    Choose Settings View from the Metadata View pop-up menu at the bottom of the Info inspector.

In the Anamorphic Override pop-up menu, choose Widescreen.

The clips now play back and function with the widescreen 16:9 aspect ratio.

https://support.apple.com/kb/PH12648?locale=pl_PL

Najrad65 
    Participant

chat

#122556 Score: 0

TAK. To jest rozwiązanie poprawne. Wiedziałem, że jest to gdzieś w programie, ale umknęło mi. Ostatni raz jak to robiłem, to było kilka wersji FCPa temu. Inspektor nie był chyba tak rozbudowany. Dopiero po Twoim poście zauważyłem, że są w nim jeszcze różne zestawy ustawień. Po zamianie Basic na Settings pokazuje się okienko wyboru Anamorphic Overide w którym trzeba wybrać „widescreen” Wielkie dzięki za pomoc. Niestety ja z pokolenia które angielski uznawało za niesłuszny ideologicznie, więc jest mi trudniej znaleźć info w internetach.

alias1 
    Participant
    11 pts

chat

#122557 Score: 0

@najrad65 wrote:

Niestety ja z pokolenia które angielski uznawało za niesłuszny ideologicznie, więc jest mi trudniej znaleźć info w internetach.

Hehe, pocieszę Cię ze ja jestem z jeszcze starszego pokolenia – ale sam się uczę jak pomagam komuś więc nie ma problemu dla mnie. 😉

Odpowiedzi 1 - 10 odpowiedzi (z 10 łącznie)

Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten wątek