videodslr Działy Osprzęt Mikrofony, rejestratory, sprzęt dźwiękowy Profesjonalny rejestrator dźwięku do setki Re: Re: Profesjonalny rejestrator dźwięku do setki

 tomekk79 
Participant
1 pt

Odpowiedzi: 357

Tematów: 6

chat

#117941 Score: 0

@foxepc wrote:

Instrukcje przeczytałem całą. Ale nie wszystko zrozumiałem. Tak jak dekodowanie, miktofony mid side itp. nie wiem o czym tam pisza.

Akurat to Ci nie jest do nieczego potrzebne 🙂 M-S to technika nagraniowa stereo MID-SIDE, daje co prawdą wąski obraz stereo, ale jako jedyna jest w 100% kompatybilna z mono. Nie będę się jednak w to zagłębiał, bo nie będziesz tego używał – potrzebujesz specjalnych mikrofonów, a rekordery Tascama mają funkcję zapisywania właśnie w technice M-S.

@foxepc wrote:

plik porownania preampow do pobrania

Tak na szybko. Wysterowałeś odrobinę za mocno. Lepiej zostawić kilka dB zapasu do 0dBFS niż mić sygnał przesterowany. W technice cyfrowej nie ma wartości powyżej 0dB, są tylko ujemne, dla tego m.in. masz w Tascamach zaznaczony punkt -12dB – mniej więcej w tych okolicach powinny pracować wskażniki podczas nagrywania. Po nagraniu poziom zawsze można podnieść i zrobić z dźwiękiem wszystko. Ale jak przekroczysz poziom 0dBFS, zwłaszcza mocno – będą włyszalne wysokie zniekształcenia – z takim nagraniem już nic nie da się zrobić.
Co do Twojej próbki: nagranie z interfejsu jest nieco „ciemniejsze”, ma mniej góry, ciut mniej oddycha, DR-60D ciut jaśniejsze, otwarte w górze.
Po za tym interfejs ma większe szumy niż Tascam. Ale tu jedna uwaga: w interfejsie nie masz limiterów, dla tego osiągasz poziom 0dBFS, natomiast w DR-60D masz limitery (i tu akurat są one całkiem dobre), dla tego wysterowałeś Tascama nieco mocniej, a i tak nie osiągasz poziomu 0dBFS, masz szczyty sygnału równo przycięte na -2dBFS – mówisz o tym, bo widzisz to na waveformie, ale nie potrafisz nazwać 😉
Niemniej, pomimo, że Tascama wysterowałeś nieco mocniej i pracuje w nim limiter, to i tak szumy są tu o dobre 4-6dB mniejsze, niż w interfejsie.
W praktyce staraj się nie wysterowywać tak wysoko podczas nagrywania rozmowy, wywiadu itp. Lepiej mieć co najmniej kilka dB zapasu dynamiki, a limiter niech pracuje tylko okazjonalnie – u Ciebie pewnie migały paski limitera na ekranie DR-60, ale nie zwróciłeś na to uwagi 🙂
W tej próbce wygrywa Tascam 🙂

Jaki mikrofon użyłeś?