Oficjalnie portal Videodslr stał się patronem medialnym filmu krótkometrażowego o enigmatycznej nazwie „Dezolacja”. Film ma być utrzymany w klimacie postapokaliptycznym. Dla tych czytelników którzy nigdy nie zetknęli się z tym terminem lub tą estetyką, na koniec tego krótkego tekstu zapoznam z inspiracjami z zakresu gier, filmów i książek. Przez kolejne 13 dni projekt można wspierać na stronie wspieram.to, a środki potrzebne do sfinansowania projektu to 18900 złotych.

Odnośnie fabuły, autorzy filmu umieścili na stronie skrót:

Historia pary(Kasia i Maciej), która stara się dotrzeć do obozowiska Kapłanów. Ponieważ mogą tam liczyć na ratunek i tylko tam mogą odprawić rytuał przodków. Na przeszkodzie stoją polujący na nich Łowczy, zatruta mgła i własne słabości. W ruinach napotykają nie tylko na ślady cywilizacji sprzed zagłady, ale także na Pustelnika, który w zamian za ocalenie życia pomaga im dotrzeć do celu.

Jeśli chcecie poznać całą historię, którą chcielibyśmy sfilmować przy Waszym współudziale to możecie przeczytać scenariusz (To tylko 7 stron A4 maszynopisu) – jeśli nie boicie się spojlerów. Ewentualnie możecie poprosić kogoś, żeby wam opowiedział tę historie bez zdradzania zakończenia.

Jeśli czytelnicy mają ochotę mogą przeczytać cały scenariusz, to jest on dostępny do pobrania tutaj.

Autorzy deklarują że środki pozyskane z kampanii na wspieram.to, to tylko 38% wszystkich kosztów, zaś pozostałe potrzebne pieniądze zapewnią z własnego budżetu razem z koproducentem filmu. Twórcy chcą przede wszystkim przywrócić do istnienia w Polsce kino z pogranicza fantastyki i sci-fi.

Projekt ma przed sobą spore wyzwania, między innymi kostiumy. Ekipa w materiałach prasowych podkreśla że będzie to dla nich duże wyzwanie, ponieważ bardzo poważnie traktuje oddanie klimatu świata po atomowej zagładzie w ich filmie. Jedyne do czego osobiście nie jestem przekonany to informacja o jednoczesnej roli Katarzyny Zagajny jako reżysera i kostiumografa. Łączenie ze sobą dwóch tak ważnych i ciężkich ról w zespole filmowym jest dyskusyjne.

Po zapoznaniu się szczegółowo z pracą zawodową  Damiana Wisa który stanie za kamerą, możemy spać spokojnie i być niemal pewni, że ujęcia będa na bardzo przyzwoitym poziomie.
Poniżej dla naszych czytelników wersja preview ścieżki dźwiękowej za którą odpowiada Paweł Smalcerz.

Co ciekawe ekipa za wkład finansowy przewidziała całkiem ciekawe nagrody. I tak za wsparcie projektu na poziomie 120 złotych pierwsze 10 osób dostanie zaproszenie na grę ASG wraz z wypożyczeniem wyposażenia i szkoleniem, a dla pierwszych 10 osób które wesprą projekt za 200zł ekipa nagra na planie życzenia lub film okolicznościowy o długości 45sekund. Uważam, że jest to bardzo przyzwoite podejście do osób wspierających projekt i przemyślane nagrody. Natomiast jeśli ktoś pokusi się o wsparcie projektu na poziomie 1200 złotych, czekać będzie na niego pięknie wykonana makieta gitary w klimacie postapo.

Stylistyka filmu pozostanie w czarno-białej konwencji, zaś nad color korekcją ostatecznie będzie odpowiadać koproducent, firma Great Studio.
Same ujęcia i scenografia mają być pieczołowicie dopracowane, zaś lokalizacje wdług autorów dobrane są aby jak najbardziej oddać klimat zdewastowanego i dzikiego świata.
Zapraszamy na stronę projektu, oraz do wspierania tej produkcji. Mamy nadzieję że ekipa opracuje kawał fajnego filmu który będzie spójny wizualnie i artystycznie, za to trzymamy kciuki, nie ukrywamy że ekipa videodslr.pl jako fani konwencji postapo mamy dosyć spore oczekiwania po przejrzeniu dotychczasowych materiałów, nie tylko pod kątem fabularnym, czy artystycznym, ale przede wszystkim odnośnie klimatu. Film będzie właśnie merytoryką, dialogami i stylistyką nadrabiał zapowiedziany zresztą brak efektów specjalnych. Czy nasze oczekiwania zostaną one spełnione? Tego dowiemy się jeśli projekt otrzyma potrzebne wsparcie. Piszcie w komentarzach co myślicie o crowdfundingu filmów krótkometrażowych. Czy waszym zdaniem może to być w Polsce skuteczna forma finansowania produkcji filmowych, czy też okaże się nieefektywna choćby pod kątem wiarygodności projektów które oczekują na wsparcie?

Obiecane inspiracje:

Trailer festiwalu postapokaliptycznego.

 

Gra komputerowa Stalker: Shadow of Chernobyl

Książka Metro 2033: