Avid Media Composer First to darmowa, okrojona wersja programu montażowego, na którym montuje się większość kinowych hitów.

Avid Media Composer to program montażowy, który każdemu profesjonalnemu montażyście wypada znać. Znajdziemy go w wielu telewizjach, studiach produkujących seriale, czy montażowniach, w których składane są kinowe pełnometrażówki. Jego pełna wersja niestety nieco kosztuje, przez co trudno w legalny sposób zapoznać się z tym oprogramowaniem w domowym zaciszu. By rozwiązać ten problem, powstała darmowa, okrojona wersja, czyli właśnie tytułowy Avid Media Composer First.

Zasadniczym ograniczeniem, jakie wprowadzono jest limit ilości ścieżek – do 4 na obraz i do 8 na dźwięk. Do prostych zastosowań w jednoosobowej pracy, czy zwyczajnie do nauki powinno wystarczyć. Tym bardziej, że program dysponuje wszystkimi efektami czy przejściami znanymi z pełnej wersji. Oprócz tego rozbudowano go o popularne ostatnio narzędzia przyspieszające i ułatwiające publikowanie filmów na mediach społecznościowych.

Skąd taki ruch giganta? Oczywiście możemy tylko spekulować, ale moim zdaniem jest to odpowiedź na poczynania konkurencji. Darmowe DaVinci Resolve ma coraz bardziej funkcjonalny moduł montażowy. Co rusz dostajemy kolejne darmowe wersje HitFilma czy Lightworksa. A spora część innych programów występuje też w znacznie tańszych wersjach okrojonych. Przy tym dość powszechnie wiadomo, że jak początkujący filmowiec oswoi się z jakimś programem i zacznie na nim wydajnie pracować, to potem chętniej kupi jego pełną, płatną wersję.

Czy przekona to początkujących do słynącego z “trudnego” interfejsu Avida? Przekonamy się za jakiś czas. Póki co możemy tylko czekać aż Avid Media Composer First zostanie publicznie udostępniony. Ma to nastąpić w czerwcu.