Kolor to podstawa. Nawet jak jest czarno-biały, to wymaga od twórcy precyzji, pomysłu i znajomości rzeczy. Każdy z nas chciałby mieć obrazki jak z kina. Czasami z pomocą przychodzą LUTy.

O LUTach, presetach i innych kolorystycznych pomagierach pisałem już wcześniej. Tutajtutaj i tutaj. Polecam lekturę. Tym razem zajmę się przeglądem oferty LUTowej dostępnej w sieci za darmo.

LUTy są z jednej strony dosyć skomplikowanym narzędziem, a drugiej pozwalają za jednym kliknięciem zrobić z banalnego obrazka widoku za oknem mistrzowski pejzaż, który pamiętamy z jakiegoś blockbustera.

Trudność ich polega na wykonaniu – trochę trzeba się nad nimi nad kompem nasiedzieć. Stąd często te najciekawsze są płatne. Łatwość natomiast polega na zwykłej implementacji pliku LUT do naszego klipa.

Na blogu TheBeat ze strony stockowej PremiumBeat, Caleb Ward zebrał kilka linków do darmowych LUTów.

Dla przypomnienia (polecam artykuły wspomniane wyżej): LUTy dzielą się na konwersyjne i Looki – czyli stylizujące.

1- Ground Control Color dziewięć darmowych LUTów

LUTY i Looki – Ground Control Color to strona specjalizująca się w tworzeniu LUTów dla całego spektrum kamer i formatów zapisu. Na zachętę udostępnili zestaw dziewięciu darmowych LUTów: sześć konwersyjnych i trzy stylistyczne. Do pobrania tutaj.

LUTy

Przykład z REIGN LUT PACK od Ground Control Color

2 – Juan Melara: Cztery darmowe LUTy

LUTy do druku i Looki. Kariera LUTów tak się rozwinęła, że ich nazwa zastąpiła poczciwe presety, znane od dawna. Juan Melara specjalizuje się w drukowaniu i pewnie wyczuł koniunkturę na LUTy, więc presety, które używa do drukarek uLUTowił. Zacny pomysł. Uzyskanie dobrego koloru w druku jest jeszcze trudniejsze niż w filmie, zatem można się spodziewać, że Juan zna się na rzeczy. Film z LUTami p. Melary wita Was na czołówce atykułu. Do pobrania tutaj.

3 – Color Grading Central: Siedem darmowych LUTów, Presety i Ziarna

LUTy stylizująca, Looki. Color Grading Central zajmują się wszystkim co jest związane z gradingiem kolorystycznym w filmie. Znajdziemy tam wiele informacji o koloryzacji i porad. W ofercie mają bogaty zestaw LUTów, a dla swoich subskrybentów mają siedem LUTów darmowych. Do tego można jeszcze dostać kilka looków i, co warte odnotowania – ziarna kliszy, czyli takie nakładki, dzięki którym film cyfrowy nabędzie wizualnej charakterystyki filmu analogowego. Do pobrania, po rejestracji, tutaj.

4 –  SmallHD: Siedem darmowych LUTów

LUTy stylizujące, Looki. Skoro SmallHD to napewno będą to LUTy do podglądu na monitorze (znowu odsyłam do wsześniejszego artykułu). Przydatne do pracy z monitorem na planie, a potem podczas korekcji barwnej. SmallHD prezentuje Movie Look LUT pack, zestaw stylizacji inspirowanych współczesnymi filmami.

LUTy

Przykład z darmowego zestawu LUTów SmallHD „Movie Look”

5. DeLUTs: Jeden darmowy LUT

LUT stylizujący, Look. DeLUTs ma w ofercie szereg zestawów LUTów i Looków. Udostępnił jeden. Hipsterski, czyli o wypłukanych kolorach, jakby zabarwionych sojowym latte o lekko chłodnym zabarwieniu. Do pobrania tutaj.

6. Frank Glencairn: Jeden darmowy Vintage LUT

LUT stylizujący – emulujący, czyli nadający naszemu filmowi charakter konkretnej kliszy. Frank Glencairn stworzył K-Tone LUT, vintagowy LUT stylizujący na filmy Kodachrome – wysokiej klasy materiał diapozytywowy, stosowany przez fotografów takich magazynów jak na przykłąd National Geographic. Klasyka. Do pobrania tutaj.

7 – BONUS 35 darmowych LUTów od RocketStock

LUTy stylizujące, Looki. RocketStock to agencja stockowa, jedna z córek Shutterstocka. Udostępnia wiele darmowych templatów i między innymi zestaw 35 LUTów. Poniżej demo.

8 – Drugi Bonus PremiumGrades: Dwadzieścia Darmowych Presetów Kolorystycznych do After Effects

Presety Stylistyczne. W sensie technicznym te presety nie są LUTami, ale pozwalają stworzyć vintagową, klimatyczną kolorystykę za pomocą After Effectsa. Dostępne za darmo, ze strony PremiuBeat.

(źródło: blog www.premiumbeat.com)

DaVinci