Cinevate Duzi 4 to najnowsza generacja sliderów tej firmy. W porównaniu z poprzednimi wersjami nowością jest obecność koła zamachowego stabilizującego ruch.

Co ciekawe, rozwiązanie zastosowane w Cinevate Duzi 4 nie jest zupełną nowością – koło zamachowe znajdziemy także w wyższej linii sliderów Hedron. Tym razem trafiło ono także do linii Duzi, uchodzącej za bardziej podstawową.

Czy koło zamachowe z sliderze jest aż tak ważne? Bez testu oczywiście trudno to ocenić, ale w teorii koncepcja wydaje się ciekawa. Dodanie tego rodzaju elementu powinno bowiem znacząco poprawić płynność ruchu – zarówno w momencie ruszania czy zatrzymywania, jak i w trakcie jazdy.

Jest też oczywiście druga strona medalu. Koło zamachowe wprowadza dodatkową inercję, co oznacza, że jeśli z jakiegoś powodu będziemy chcieli wykonać szybkie ruchy, możemy napotkać na ograniczenia. Na szczęście w większości przypadków ruch kamery wykonywany na sliderze jest raczej powolny. Warto jednak mieć to ograniczenie w pamięci zanim zdecydujemy się na ewentualny zakup.

Jeśli chodzi o inne ważne informacje, to slider tak jak jego poprzednik składa się z dwóch karbonowych rur, po których jeździ wózek ze standardowym gwintem 3/8”. Dostępne długości to 24 i 32 cale (60 i 80cm). Całość możemy postawić na dołączonych nogach lub zamocować do statywu, również z wykorzystaniem gwintu 3/8”. Nowa wersja jest kompatybilna z mechanicznym napędem do timelapsów Modo.

Slidery Cinevate Duzi 4 dopiero wchodzą do sprzedaży, pierwsze dostawy spodziewane są za 3-4 tygodnie. Ceny zaczynają się od 460$.