CAMEO360 to malutka kamera z dwoma obiektywami rejestrująca materiał w 360º i łącząca go w wynikowy obraz od razu przy nagrywaniu.

Technologia 360º to interesujące zjawisko, powoli rosnące nieco obok głównego nurtu filmowania i sprzętu filmowego. Trudno jednak nie zauważyć, że mówi się i słyszy o nim coraz częściej. Na chwilę obecną wyróżnić można z grubsza trzy kategorie urządzeń do rejestracji materiału dookólnego. Mamy rigi na których mocujemy klasyczne aparaty (najczęściej z obiektywami typu rybie oko). Mamy droższe, dedykowane kamery do zastosowań profesjonalnych. Mamy też malutkie, tanie kamery z dwoma obiektywami. CAMEO360 to przedstawiciel ostatniej z tych grup.

Kamera ta ma na pokładzie dwie matryce zdolne do nagrywania w 4K, sparowane z obiektywami typu rybie oko. To, co odróżnia ją od konkurencji, to funkcja składania obrazu z obu kamer w całość od razu przy nagrywaniu, co znacząco przyspieszy workflow oraz umożliwi stosowanie tego urządzenia do streamingu. Zadbali zresztą o to sami twórcy, dodając do kamerki szybki Bluetooth i możliwość współpracy ze smartfonami pracującymi na systemach Android i iOS.

Mimo sporych możliwości, całość została zamknięta w rekordowo małej, wodoszczelnej obudowie o rozmiarach 46x46mm. Poza komponentami kamery, kryje ona baterię o pojemności 1300mAh oraz gniazdo na karty mikro SD, na które zapisywany jest materiał.

Kamerę CAMEO360 można nabyć wspierając jej twórców na serwisie Kickstarter. Kampania kończy się za niecały miesiąc, a najtańsza obecnie oferowana opcja cenowa to 175$.